Elektrownia Łagisza ogrzeje mieszkania w Zagłębiu Dąbrowskim
Ciepło, które było dotąd generowane przez blok w Łagiszy zastąpi ciepło wytwarzane przez bloki klasy 120 MWe, które będą sukcesywnie wygaszane do końca tego roku.
- Modernizacja bloku 460 MWe to proekologiczny projekt, którego główną zaletą jest zastąpienie starej technologii najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które przynoszą korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. - Przeprowadzona modernizacja zwiększa sprawność procesu wytwarzania energii elektrycznej, co pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 128 tysięcy ton – dodaje rzecznik Tauron.
Trzy ważne etapy inwestycji w Elektrowni Łagiszy
Inwestycja powstawała w trzech etapach-elementach. Po pierwsze dostosowano turbinę do pracy w kogeneracji, czyli do procesu równoczesnego wytwarzania ciepła i energii. Następnie zabudowano podgrzewacze ciepłownicze oraz zmodernizowano stację ciepłowniczą. Trzecim etapem było zwiększenie zabezpieczenia dostaw ciepła polegające na budowie szczytowo rezerwowego źródła ciepła poprzez budowę czterech kotłów olejowych z możliwością dostosowania do spalania gazu. Dzięki tym inwestycjom powstał układ do wytwarzania ciepła grzewczego, o mocy 150 MWt.
Nie przegapcie
- Produkcja energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów poprawy efektywności wytwarzania energii z paliw kopalnych. Proces ten oznacza po prostu wyższą sprawność – ocenia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia. - Po modernizacji blok osiągnie 47% sprawności wytwarzania energii elektrycznej, co znajdzie swoje bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie ilości spalanego paliwa i redukcję emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz zmniejszenie niskiej emisji w obszarach objętych dostawą ciepła – wyjaśnia rzecznik.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał już decyzję zmieniającą koncesję na wytwarzanie ciepła dla Tauron Wytwarzanie, w której uwzględnił rozszerzenie działalności Spółki w związku ze zmianą technologiczną w przedmiocie wytwarzania ciepła w Elektrowni Łagisza.
Zmieniona koncesja umożliwi dostarczanie ciepła do ponad 260 węzłów ciepłowniczych zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych, co daje w sumie możliwość podłączenia prawie 20 tys. lokali mieszkalnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie, z możliwością podłączenia części Sosnowca.
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż i poznaj wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?