Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023. Śląsk polską doliną stalową

Materiał informacyjny - REGIONALNA IZBA GOSPODARCZA W KATOWICACH
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zorganizowała Europejski Kongres Stalowy STEEL 2023. Podczas kongresu miało miejsce wiele paneli dyskusyjnych, warsztatów i wystąpień. Głównym tematem była przyszłość polskiego przemysłu stalowego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Aktywów Państwowych, zaś generalnym partnerem Kongresu była Grupa Węglokoks. Kongres, w którym wzięło udział ponad 1400 uczestników, odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Przedstawiciele firm, władzy państwowej i samorządowej oraz naukowcy przez dwa dni, od 18 do 19 września rozmawiali podczas kongresu o przyszłości przemysłu stalowego, metalurgicznego oraz około hutniczego. W Katowicach była mowa nie tylko o rozwijaniu branży stalowej w Polsce, ale i jej sytuacji na całym świecie. Uczestnicy rozmawiali m.in. na temat ekologii, nowych technologii, wykorzystaniu złomu jako surowca strategicznego.

Na kongres zarejestrowało się około 1400 osób. Wzięli w nim udział m.in. Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych, Przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Gabriela Morawska-Stanecka, Wicemarszałek Senatu RP, Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, Marek Wesoły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Kongres stalowy STEEL 2023 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie branży stalowej, a także wszystkich sektorów przemysłu oraz całej polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że wpisze się on w kalendarz wydarzeń – mówił Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Inwestycje w naszym regionie

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w czasie inauguracji podkreślał, że należy wrócić do produkcji stali na terenie Unii Europejskiej. – Przemysł stalowy jest jednym z kluczowych w funkcjonowaniu współczesnej gospodarki. W Polsce od wielu lat obserwowaliśmy kryzys przemysłu stalowego, produkujemy 8,5 mln stali rocznie, borykamy się z poważną luką podażową, jeśli chodzi o stal. Dlatego zależy nam na każdym inwestorze i każdym właścicielu, który produkuje stal w Polsce – mówił Jacek Sasin. – Chcemy inwestować. Mamy plan budowy nowoczesnej stalowni i walcowni w Rudzie Śląskiej. Jest to projekt o wartości 5 mld zł, który prowadzimy wspólnie z Grupą Węglokoks S.A.

Jestem dumny, że Grupa Weglokoks jest partnerem wydarzenia, w którym bierze udział ponad 1400 fachowców z branży stalowej. Od ponad 70 lat stal nie znalazła zamiennika, co oznacza, że jej zapotrzebowanie na świecie jest nadal ogromne. Bardzo się cieszę, że w Katowicach – stolicy polskiego przemysłu – po raz pierwszy spotykamy się, aby rozmawiać o surowcu tak ważnym ze względu na gospodarkę i bezpieczeństwo naszego kraju – dodał Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Grupy Węglokoks S.A.

Z kolei Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski zwrócił uwagę o potędze przemysłowej naszego regionu. – Pandemia i wojna spowodowały przerwy i braki w łańcuchu dostaw, jak również w perspektywach rozwojowych. Ważna jest transformacja, ale musi przebiegać bezpiecznie dla nas i regionu. Tego nie da się zapewnić bez dostępu do stali – wskazał wojewoda. – Śląsk jest doliną stalową, a województwo śląskie jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Europie Środkowej – podkreślał.

Co pokaże przyszłość?

Podczas kongresu dyskutowano nie tylko o potężnych inwestycjach w przemyśle ciężkim, ale również o rosnącym zapotrzebowaniu na energię, transformacji energetycznej i ekologicznych inwestycjach.

Wiele lat w społeczeństwie funkcjonował obraz zanieczyszczonego powietrza, nie zawsze była akceptacja dla budowanych zakładów – mówił Marek Akciński, Wiceprezes Zarządu Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. – Tymczasem bez stali nie rozwinęłaby się gospodarka, nie rozwinie się branża OZE. Nasz sektor to nie dymiące piece, ale nowoczesne, w pełni zautomatyzowane zakłady, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Warto dodać, że stal nie zanieczyszcza środowiska, to surowiec w pełni recyklingo-wany, wpisujący się w gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Najszybsza i najtańsza transformacja energetyczna jest wtedy, kiedy wykorzystujesz to, co masz na miejscu. To jest – po pierwsze – ekologiczne i przede wszystkim najtańsze. Trzeba budować taki model transformacji, który sprawi, że branża będzie miała się lepiej. To Europa powinna budować nowoczesny przemysł, a nie pozwalać na to, żeby ten przemysł rozwijał się na innych kontynentach – mówił Marek Wesoły, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. – Mamy dzisiaj w Polsce potencjał, zdolny do kreowania nowej rzeczywistości w przemyśle, szczególnie tutaj, na Śląsku. Mamy młodych ludzi, którzy myślą inaczej i być może dadzą nowy impuls również do rozwoju i modernizacji przemysłu stalowego – dodał.

Śląsk staje się doliną stalową Polski. – Zawsze dużo mówiło się o górnictwie, ale to waga przemysłu stalowego w transformacji gospodarczej jest ogromna – tłumaczył Tomasz Zjawiony, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo