Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Izery w Jaworznie ma problem. O zawetowanie ustawy "lex Izera" apelują do prezydenta Dudy organizacje pozarządowe

Marcin Zasada
Marcin Zasada
IZERA - pierwszy polski samochód elektryczny ma byc produkwany w Jaworznie
IZERA - pierwszy polski samochód elektryczny ma byc produkwany w Jaworznie Marzena Bugala Polska Press
Organizacje ekologiczne apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie specustawy, zwanej „lex Izera”, która umożliwia m.in. budowę fabryk na terenach należących do Lasów Państwowych. Po odrzuceniu przez Sejm sprzeciwu Senatu w tej sprawie, ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Lub jego weto.

Zgodnie z projektem specustawy o „szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych”, tereny te będzie można zamieniać na inny rodzaj nieruchomości. W praktyce chodzi przede wszystkim o fabrykę samochodów elektrycznych Izera, która ma powstać na 230 hektarach w Jaworznie, ale także o budowę Strategicznego Parku Inwestycyjnego nieopodal Stalowej Woli (ponad 900 ha). W ubiegłym tygodniu posłowie PiS z pomocą Kukiz’15 odrzucili weto Senatu w tej sprawie. Doszło do tego po tym, jak marsząłek Elżbieta Witek nielegalnie – zdaniem wielu ekspertów – dokonała reasumpcji głosowań przegranych przez Prawo i Sprawiedliwość.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dziś specustawa czeka już tylko na podpis prezydenta Dudy. Organizacje pozarządowe argumentują jednak, że „lex Izera” lekceważy kryzys klimatyczny i otwiera kolejną furtkę do wycinki lasów. Stąd też kolejne apele do prezydenta o zawetowanie ustawy. Anna Ogniewska z Greenpeace Polska przypomina, że uchwalono ją dwa dni po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.

- W momencie, gdy światowi przywódcy reagują na wnioski płynące z raportu, w polskim Sejmie głosowana jest ustawa, która będzie niszczyć polskie lasy – to cenne dobro, które może wspierać nas w walce o bezpieczną przyszłość – mówi Ogniewska. - Rządzący muszą wreszcie przestać robić pozorowane ruchy i projekty propagandowe. Dość ignorowania głosu najwybitniejszych naukowców i naukowczyń z całego świata.

Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej, wskazuje na proces procedowania „lex Izera”, w którym pominięto konsultacje społeczne i głos organizacji pozarządowych.

– W Polsce mamy do dyspozycji tysiące hektarów zdegradowanych terenów poprzemysłowych, tymczasem rząd zamierza wyciąć setki hektarów lasu pod swoje inwestycje. Prezydent Andrzej Duda specustawę może jedynie wyrzucić do kosza. Jej podpisanie byłoby działaniem antynarodowym, wbrew woli społeczeństwa – komentuje Olędzki.

W internecie trwa zbiórka podpisów pod apelem o prezydenckie weto. Monika Stasiak ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, podkreśla, że „nie ma takiej inwestycji, która mogłaby usprawiedliwiać wycinkę 1250 ha lasu”.

- Rola lasów w powstrzymaniu zmiany klimatu i adaptacji do jej skutków jest nieoceniona, szczególnie, gdy mówimy o lasach ochronnych, rozmieszczonych wokół dużych aglomeracji miejskich. Prawo powinno służyć jak najszybszemu zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oraz zatrzymaniu utraty bioróżnorodności, a nie popychaniu nas na skraj przepaści – mówi Stasiak.

Produkcja izery ma rozpocząć się w 2024 roku. Fabryka powstanie w JaworznieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Siedziałem w środku izery, w pierwszym polskim samochodzie e...

Do zawetowania „lex Izera” nawołuje też Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

– W dobie zmiany klimatu i kryzysu bioróżnorodności, takie specustawy jak "lex Izera" stawiają lasy i naszą przyszłość na ostrzu noża. Lasy to sojusznicy w walce z kryzysem klimatycznym. Zgoda na wycinanie ich pod fabryki jest aktem kompletnej irracjonalności rządzących. Nie ma zgody na ignorowanie głosu społecznego i na takie wyniszczanie naszej polskiej przyrody. Zyski kilku przedsiębiorstw i grup politycznych nie mogą stać wyżej niż dobrobyt natury i bezpieczeństwo nas wszystkich – zaznacza Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa zakładów produkcyjnych Izery w Jaworznie. Pierwsze modele miałyby wyjechać z nich w 2024 roku. Rocznie fabryka miałaby wytwarzać 200 tys. egzemplarzy Izery.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera