MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Matyjaszczyk z poparciem ministry Izabeli Leszczyny oraz polityków Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Izabela Leszczyna, ministra zdrowia w imieniu swoim i Koalicji Obywatelskiej udzieliła poparcia prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi przed drugą turą wyborów samorządowych. - Kocham Częstochowę, nigdy z niej nie wyjechałam, dlatego apeluję do wszystkich, którzy głosowali w pierwszej turze wyborów na Łukasza Banasia, a we wcześniejszych wyborach parlamentarnych, aby 21 kwietnia oddali głos na Krzysztofa Matyjaszczyka - mówiła podczas konferencji prasowej na Placu Biegańskiego Izabela Leszczyna. Prezydenta Matyjaszczyka wsparli również wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, wiceminister edukacji Henryk Kiepura, wiceprezydent Częstochowy Bartłomiej Sabat, europoseł Marek Balt oraz politycy PSL: Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku, Grzegorz Boski i starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Spis treści

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, przed drugą turą wyborów zyskał poparcie ministry zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ważnych polityków Koalicji Obywatelskiej i PSL, m.in. wiceministra zdrowia Wojciecha Koniecznego i wiceministra edukacji Henryka Kiepury.

Izabela Leszczyna: "Broniliśmy autonomii i niezależności samorządów"

- Jak broniliśmy autonomii i niezależności przez osiem lat, tak 21 kwietnia w niedzielę musimy obronić naszą Częstochowę - mówiła ministra Izabela Leszczyna. - Nie straszę PiS-em, przytoczę Wam tylko trzy fakty, które mówią bardzo wyraźnie o nieudolności, niekompetencji i złej woli polityków tej partii. Pierwszy fakt - pamiętacie, co zrobili, gdy wygrali wybory w 2015 roku? Zlikwidowali finansowanie in vitro. Wtedy prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i ówczesna Rada Miasta postanowili, że nie zabiorą szansy na rodzicielstwo mieszkankom i mieszkańcom Częstochowy. Jako mieszkańcy Częstochowy byliśmy wtedy dumni, bo było to pierwsze miasto w Polsce z finansowaniem programu in vitro.

- Pamiętacie, jak ówczesny premier Mateusz Morawiecki przyjechał do Częstochowy i z posłami PiS-u obiecali nam Mieszkania Plus. Do tej pory nie powstało żadne, jedyna rzecz jaka się wydarzyła, to kolejne zarządy, które za Wasze pieniądze, za pieniądze podatników, całkiem dobrze przez kilka lat żyły - mówiła podczas konferencji wiceprzewodnicząca Koalicji Obywatelskiej.

- Trzeci fakt. Obiecywali nam (PiS - przyp. autora), że Częstochowa stanie się stolicą żywienia całego Śląska. Co tu się miało nie wydarzyć - hale targowe, giełda, rolnicy z całej północy Śląska mieli zwozić swoje produkty od pola do stołu, a my częstochowianie mieliśmy z tego czerpać korzyści, bo Częstochowa się miała rozwijać - kontynuowała Izabela Leszczyna. - Do tej pory rośnie tam tylko trawa. Zabrali rolnikom ziemię, ani rolnicy nie mogą z tego korzystać, ani nikt inny, ale w międzyczasie kandydatka na prezydenta Częstochowy jako członkini zarządu zarabiała całkiem niezłe pieniądze.

Koalicja Obywatelska popiera Krzysztofa Matyjaszczyka

Chociaż w pierwszej turze Łukasz Banaś rywalizował w wyborach z Krzysztofem Matyjaszczykiem, to Koalicja Obywatelska i ja osobiście w drugiej turze popieramy Krzysztofa Matyjaszczyka - zapewniła Izabela Leszczyna, dodając, że prezydent Częstochowy będzie realizował najważniejsze punkty z programu Koalicji Obywatelskiej.

Europoseł Marek Balt podkreślał, że Częstochowa potrzebuje środków europejskich i nie może sobie pozwolić na ustanowienie "stref wolnych od Unii Europejskiej i od prawa europejskiego" i "eksperymentów PiS". Wojciech Konieczny zwracał natomiast uwagę na prawa kobiet i żeby nie wierzyć w deklaracja polityków tej partii na czele z Mateuszem Morawieckim, który jego zdaniem próbują się podszyć pod obrońców praw kobiet.

Krzysztof Matyjaszczyk dziękował politykom za wsparcie

- Zgoda buduje - mówił Krzysztof Matyjaszczyk, dziękując ministrze zdrowia i innym politykom Platformy Obywatelskiej za poparcie. - Dzisiaj Częstochowa stoi przed wielką szansą. Tą szansą są pieniądze z Unii Europejskiej, które przez wiele lat były wstrzymywane. Są też dobre wiadomości, bo Koalicja, która utworzyła się po wyborach 15 października i rządzi dzisiaj w kraju - mamy dzisiaj jej przedstawicieli - będzie również rządzić w Urzędzie Marszałkowskim.

Pamiętajmy, że pieniądze europejskie płyną trzema źródłami: poprzez ministerstwa, poprzez Urzędy Marszałkowskie i przez programy subregionalne. Współpracowaliśmy z samorządowcami, którzy tutaj są, aby pieniądze w naszym subregionie były dzielone sprawiedliwie i z korzyścią dla mieszkańców. Mamy szansę wygrać lepszą przyszłość dla miasta i mieszkańców - dodawał prezydent Częstochowy, deklarując chęć współpracy z Koalicją Obywatelską, PSL-em i innymi ugrupowaniami, które będą chciały "Lepszej Częstochowy".

Podczas niedzielnej konferencji na placu Biegańskiego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka poparli:

  • ministra zdrowia Izabela
  • wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny,
  • wiceminister edukacji Henryk Kiepura,
  • wiceprezydent Częstochowy Bartłomiej Sabat,
  • europoseł Marek Balt,
  • Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku,
  • Grzegorz Boski
  • starosta częstochowski Krzysztof Smela.

Kontrkandydatką Krzysztofa Matyjaszczyka w drugiej turze jest Monika Pohorecka, która startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera