Kolejny majowy weekend zapowiada się bardzo pogodnie. Szkoda siedzieć w domu. Jeśli nie macie pomysłu, co robić w wolnym czasie wybierzcie się w Beskidy - fajnych, charakterystycznych miejsc w nich nie brakuje.
Oto co warto zobaczyć na własne oczy:
Trzycatek
To miejsce styku trzech granic: Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej. Punkt ten znajduje się w głębokim na 8 m i szerokim na 34 m jarze (Wawrzaczów Potok), stanowiąc środek okręgu opisanego na wierzchołkach trójkąta równoramiennego. Wierzchołki trójkąta tworzone są przez monolity granitowe o wysokości 240 cm.
Jaskinia Malinowska
Jedna z niewielu jaskiń w Beskidach, które mają korytarze o rozwinięciu zarówno wertykalnym jak i horyzontalnym. Po wejściu do 12-metrowej studni czeka nas piękny, poziomy korytarz o długości kilkudziesięciu metrów.
Malinowska Skała
Charakterystyczna ambona skalna będąca znakomitym miejscem widokowym, ale także miejscem, gdzie turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia.
Smocza Jama
Między Magurką Wilkowicką i Czuplem znajduje się niewielka jaskinia, nazywana Wietrzną Dziurą lub Smoczą Jamą. Jej głębokość wynosi około 6 m, a długość około 33 m. Do jaskini można normalnie wejść.
Most kolejowy
Przeprawa kolejowa o długości 120 m i wysokości 25 m nad potokiem Łabajów w Wiśle. To jeden z nielicznych tak wielkich wiaduktów w tej części Beskidów.
Kamienny ołtarz
Jest niezwykłym i symbolicznym miejscem kultu, potajemnych spotkań i odprawiania nabożeństw przez protestantów w czasie prześladowań religijnych.
Największy wodospad
Umiejscowiony jest na potoku Sopotnia w miejscowości Sopotnia Wielka w gminie Jeleśnia na Żywiecczyźnie. To największy wodospad w całych polskich Beskidach.
Skały grzybowe
Skały grzybowe w paśmie Kiczor - pomnik przyrody nieożywionej. Efektowne skały znajdują się w Beskidzie Śląskim, w paśmie Czantorii na terenie Nadleśnictwa Wisła.
Krzyż na Matysce
Matyska (609 m n.p.m.) to wzgórze położone pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca w południowo-zachodniej części Kotliny Żywieckiej.
Jezioro Czerniańskie
Zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?