Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie w PRL-u wyglądały nieco inaczej niż współcześnie. Zobacz, jak uczniowie spędzali przerwę w nauce kilkadziesiąt lat temu!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ferie w PRL-u wyglądały nieco inaczej niż współcześnie, ale dzięki wspólnym zabawom na świeżym powietrzu dzieci i młodzież aktywnie spędzały zimową przerwę w nauce. Uczniowie spotykali się ze sobą na podwórkach, gdzie odbywały się zacięte nieraz bitwy na śnieżki, lepiono bałwany czy budowano igloo. Korzystali z mroźnych oraz śnieżnych zim, w związku z czym jazda na łyżwach i zjeżdżanie na sankach z pobliskich pagórków były stałymi punktami niemal każdego wolnego dnia. Ponadto, odwiedzali się w domach, a także pomagali rodzicom w codziennych obowiązkach. Niektórzy wyjeżdżali do dziadków bądź cioć oraz wujków, gdzie bawili się z kuzynostwem. Czasem udawało się też wziąć udział w zimowisku, organizowanym przez szkołę, zakład pracy któregoś z rodziców albo w ramach harcerstwa. Zobacz, jak uczniowie spędzali przerwę w nauce kilkadziesiąt lat temu!

Ferie przed komputerem lub podczas wyjazdu z rodzicami

Obecnie sporo dzieci i młodzieży spędza ferie w domu, przy czym nie chodzi tu tylko o pozostanie w swoim miejscu zamieszkania. Uczniowie dosłownie zamykają się we własnym świecie gier komputerowych, komunikatorów oraz mediów społecznościowych i multimediów. Zamiast spotykać się w gronie rówieśników, rozmawiają przez telefon lub komunikują za pośrednictwem rozmaitych aplikacji. Zajmują się śledzeniem życia innych ludzi, co bardzo często wywołuje u nich frustrację, rozczarowanie albo zazdrość.

W większych miastach niektórzy korzystają z różnych form rozrywki, a także zajęć, organizowanych przez domy kultury czy inne instytucje. Wyjazdy do rodziny zdarzają się, podobnie zimowiska, ale najczęstszą formą wypoczynku poza domem jest pobyt w ośrodku turystycznym wraz z rodzicami. Popularne stały się wyjazdy na narty oraz po prostu w tereny górskie, gdzie wszyscy oczekują zimowego, śnieżnego klimatu. Nieco inaczej niż współcześnie wyglądały ferie w czasach PRL-u.

Kiedyś królowały sanki, łyżwy i podwórkowe bitwy na śnieżki

Kilkadziesiąt lat temu dzieci i młodzież przede wszystkim oddawały się wspólnym zabawom na świeżym powietrzu, dzięki czemu aktywnie spędzały zimową przerwę w nauce. Uczniowie spotykali się ze sobą na podwórkach, gdzie odbywały się zacięte nieraz bitwy na śnieżki, lepiono bałwany czy budowano igloo. Korzystali z mroźnych oraz śnieżnych zim, w związku z czym jazda na łyżwach i zjeżdżanie na sankach z pobliskich pagórków były stałymi punktami niemal każdego wolnego dnia. W takich miejscach robiło się wręcz tłoczno od szusujących na sankach młodych mieszkańców osiedli, wśród których zawsze można było spotkać kogoś znajomego. Podobnie sytuacja wyglądała na lodowiskach, gdzie mnóstwo osób ścigało się po wysłużonej tafli.

Ponadto dzieci oraz młodzież odwiedzały się w domach, a także pomagały rodzicom w codziennych obowiązkach. Niektórzy też wyjeżdżali do dziadków bądź cioć i wujków, gdzie bawili się z kuzynostwem. Czasem też udawało się wziąć udział w zimowisku, organizowanym przez szkołę, zakład pracy któregoś z rodziców albo w ramach harcerstwa. Takie pobyty nierzadko były połączone ze zjazdami na nartach oraz różnymi zajęciami, zapewnianymi dzieciom i młodzieży przez organizatorów.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, które przedstawiają dzieci i młodzież podczas ferii zimowych w czasach PRL-u. Zobacz, jak uczniowie spędzali przerwę w nauce kilkadziesiąt lat temu!

Ferie w PRL-u wyglądały nieco inaczej niż współcześnie. Zobacz!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera