Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Beksiński na Śląsku" w tyskiej Tichauer Art Gallery zachwyca swoimi zbiorami

Jakub Szołdra-Laszczyk
Jakub Szołdra-Laszczyk
W tyskiej Tichauer Art Gallery od połowy czerwca do 25 września trwa festiwal „Beksiński na Śląsku”. Na zwiedzających czekają nie tylko unikatowe, rzadko prezentowane dzieła Mistrza i spotkania z ludźmi znającymi rodzinę Beksińskich, ale także możliwość dosłownego wejścia w świat twórczości artysty.

Galeria Tichauer Art Gallery znajduje się w Tyskim Browarze Obywatelskim – wpisanym na listę Zabytków Techniki XIX-wiecznym kompleksie budynków na skraju Lasu Kobiórskiego. Na wystawę „Beksiński na Śląsku” z łatwością dojedziemy samochodem zjeżdżając z Drogi Krajowej nr. 44, pociągiem oraz rowerem przy pomocy niezbyt odległych od galerii tras rowerowych. Wokół browaru bez większych komplikacji znajdziemy miejsce parkingowe.

Twórczość malarska Zdzisława Beksińskiego

We wnętrzach dawnego browaru na zwiedzających czeka 50 obrazów Mistrza użyczonych Tichauer Art Gallery przez Muzeum Historyczne w Sanoku, które jest wyłącznym spadkobiercom twórczości Zdzisława Beksińskiego. Wiele spośród prezentowanych dzieł pochodzi ze zbiorów archiwalnych Muzeum, więc zobaczenie ich na żywo jest nie lada gratką dla fanów malarza.

Na wystawie prezentowanych jest także 5 unikatowych obrazów pochodzących z tzw. kolekcji japońskiej, która przez długi czas była uważana za zaginioną. Są to dzieła zakupione w latach 90-tych XX wieku przez azjatyckich kolekcjonerów, którzy chcieli na ich podstawie stworzyć Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Jeden z pochodzących z Japonii obrazów zostanie pod koniec festiwalu wystawiony na licytację, więc istnieje prawdopodobieństwo, iż w Tychach jest wystawiony na widok publiczny po raz ostatni zanim trafi do prywatnych zbiorów.

Obrazy Zdzisława Beksińskiego są prezentowane widzom na przestrzeni wszystkich lat, w których tworzył malarz. Na żywo możemy się przekonać jak ewoluowała jego sztuka zmieniając stosowane barwy czy malowane przez twórcę obiekty. Kilka pierwszych kroków wystarczy, by osoby spotykające się ze sztuką Zdzisława Beksińskiego po raz pierwszy z łatwością zauważały różnicę między dziełami z lat 80-tych, a tymi pochodzącymi z ostatnich lat życia Mistrza.

Obcowanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego zdecydowanie ułatwia możliwość oglądania jego dzieł dosłownie „twarzą w twarz”, dzięki czemu z łatwością możemy dostrzec wszystkie szczegóły i detale. Wielokrotnie możemy czuć się zaskoczeni, jak różnie odbiera się twórczość Mistrza patrząc na nią z dali oraz z bliska.

Odbiór wystawy ułatwiają również okoliczności architektoniczne Tichauer Art Gallery. Odsłonięte cegły, czy wielowiekowe rury, które dawniej doprowadzały wodę do piwnych kadzi w połączeniu z oświetleniem wystawy pozwalają jeszcze intensywniej odczuć nam sztukę.

Nie przeocz

Świat Zdzisława Beksińskiego

W trakcie wystawy odbywającej się w ramach Festiwalu „Beksiński na Śląsku” możemy nie tylko na własne oczy ujrzeć unikatowe dzieła Mistrza. Po za przestrzenią wystawy obrazów, na zwiedzających czeka też spektakl który łączy muzykę z wyświetlanymi na 22 metrowym ekranie obrazami pt. „Human Condition”. Wyświetlany na ekranie w bocznej sali jest także wywiad ze Zdzisławem Beksińskim oraz obrazy, które możemy oglądać w technologii 3D. Goście mogą również dosłownie wejść w świat obrazów Mistrza dzięki technologii VR.

Sztuki plastyczne nie były jedyną formą wyrazu, na którą zdecydował się Zdzisław Beksiński. Malarz był również entuzjastą fotografii. Na miejscu wystawy możemy zobaczyć fotografie autorstwa Mistrza pochodzące z lat 50-tych i 60-tych. W oczy zdecydowanie rzuca się bardzo duża aktualność stylistyczna zdjęć oraz wyraźnie widoczna odwaga w szukaniu środka wyrazu, ukazująca się chociażby w zaskakujących swoją odwagą aktach kobiecych.

Na zakończenie wystawy zwiedzający mogą zakupić albumy zawierające dzieła Zdzisława Beksińskiego oraz plakaty z najsławniejszymi dziełami Mistrza.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w przedziałach godzinowych 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00, 18:00 – 21:00 oraz w weekendy w przedziałach godzinowych 9:00 - 12:00, 12:00 - 15:00, 15:00 - 18:00, 18:00 – 21:00. Na teren ekspozycji można wejść o dowolnej porze.

Zobacz także

Wydarzenia towarzyszące wystawie

Oprócz zwiedzania przygotowanej przez Tichauer Art Gallery wystawy zaplanowano również spotkania z ludźmi, którzy posiadają szeroką wiedzę na temat rodziny Beksińskich. Dotychczas swoją prelekcję prowadziła już Ewa Barycka z Fundacji Beksińskich, można było wysłuchać wywiadów z między innymi dawnym marszandem Mistrza, Piotrem Dmochowskim, a Janusz Barycki z Fundacji Beksińskich prowadził wieczory z ulubioną muzyką Tomasz Beksińskiego.

Na piątkowe wieczory w lipcu zaplanowano jeszcze dwa spotkania połączone z wieczorami muzycznymi. 15 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie pt. Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir, w czasie którego o Tomaszu wypowie się jego przyjaciółka i wokalistka zespołu Closterkeller Anja Orthodox. Tego wieczora będzie można też porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku.

30 lipca ponownie na godzinę 19:00 zaplanowano spotkanie Zdzisław Beksiński o fotografii. Widzowie będą mogli zobaczyć film dokumentalny Janusza Baryckiego, gdzie Wiesław Banach i Adam Sobota analizują twórczość fotograficzną Zdzisława Beksińskiego. Dodatkowo odbędzie się też połączone z dyskusją spotkanie z Olgą Ptak, autorką książki „Zdzisław Beksiński. Listy do Lewczyńskiego”.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo