Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal na terenie kopalni Ignacy w Rybniku. Znamy szczegóły

Aleksandra Kudełko
Festiwal sztuki industrialnej na terenie kopalni Ignacy
Festiwal sztuki industrialnej na terenie kopalni Ignacy Aleksandra Kudełko
Występy zespołów, animacje dla dzieci, atrakcje dla starszych i wszystko to, co jest związane ze sztuką industrialną. W Rybniku odbędzie się Hoym Industry Fest, czyli festiwal sztuki industrialnej. W dodatku w wyjątkowym miejscu, jakim jest teren zabytkowej kopalni Ignacy.

3 września na terenie zabytkowej kopalni Ignacy odbędzie się festiwal sztuki industrialnej, Hoym Industry Fest. W Halo! Rybnik odbyła się konferencja, podczas której organizatorzy opowiedzieli o tym, co przygotowali dla mieszkańców i przyjezdnych.

- To, co najbardziej mnie cieszy to fakt, że festiwal został przygotowany przez grupę mieszkańców Niedobczyc, Niewiadomia, ale też innych miejsc w Rybniku, którzy stwierdzili, że chcą coś zrobić w ramach swoich zainteresowań, coś, co będzie magnesem dla innych ludzi i nową jakością w mieście - mówił Marcin Stach, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rewitalizacji.

Jak podkreślał, w festiwalu chodzi o ożywienie całej turystyki industrialnej w Rybniku. - To ma być festiwal, który będzie wizytówką Rybnika - zaznaczał Marcin Stach.

Miasto przewiduje, że do Rybnika z okazji tej imprezy przyjadą nawet goście z zagranicy. W programie są atrakcje dla młodych ludzi, rodzin z dziećmi i dla osób starszych. Całą narrację związaną z obiektem organizatorzy chcą zbudować wokół maszyny parowej i tego, jak wpłynęła ona na rybnicką ziemię i rozwój miasta.

- Ważnym elementem imprezy jest dla nas działanie społeczne, które skupia się na dzieciach. Jednym z gości będzie więc Marek Szołtysek, który będzie animował dzieci. Czeka nas też wiele różnych działań animacyjnych związanych ze sztuką, kulturą, wszystkim tym, co dotyczy Górnego Śląska. Pozostałe atrakcje to m.in. tatuaż industrialny, film industrialny, fotografia i coś, co chyba nigdzie indziej nie było prezentowane - fotografia industrialna z dronów. Będzie dużo muzyki industrialnej, a filmy wyświetlane będą na murach, cegłach i wszystkich innych częściach tego terenu - wylicza Mirosław Górka, przedstawiciel grupy inicjatywnej.

Co istotne, dzieci też będą mogły wykonać sobie "bezpieczny tatuaż", np. wieżę ciśnień, symbole górnicze. -
Elementów związanych z festiwalem jest bardzo dużo, będą też debaty: jedna z nich będę nosić tytuł „Kopalnie Dolnego Śląska, kopalnie Górnego Śląska". Mamy ambicje, by ten festiwal był jednym z największych festiwali industrialnych w Polsce, jak nie w Europie środkowowschodniej - zaznacza Mirosław Górka.

W trakcie festiwalu nie zabraknie też koncertów. Wystąpi m.in. grupa Agressiva 69, która - jak mówią organizatorzy - jest największym klasykiem rocka industrialnego w kraju. Lider zespołu, Tomasz Grochola, wcieli się również w rolę "cichego ambasadora" festiwalu.

- Na scenie pojawią się również inni wykonawcy: Artur Rumiński oraz zespoły Roborg, Host, Lugola i Afekt, będący nowym projektem Tomasza Manderli. Tomek Grochola udostępnił też cztery utwory swojego zespołu dla osób, które zajmują się sklejaniem filmów oraz tworzeniem wizualizacji i chcą wziąć udział w naszym konkursie. Do tych utworów będzie można stworzyć właśnie wizualizację w klimatach Górnego Śląska, Rybnika, industrialu. Najlepsze prace zostaną wykorzystane podczas koncertu Agressiva na festiwalu Hoym Industry Fest - mówi Andrzej Kieś.

- Żeby kopalnia osiągnęła stan, w którym teraz się znajduje, musieliśmy stoczyć wieloletnią walkę - mówi Alojzy Szwachuła, prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy, która wspiera całe przedsięwzięcie. - Od 2005 roku toczyły się sprawy sądowe, ale mieliśmy o co walczyć. Teraz mamy tego efekty. Mamy coś, co warto podziwiać i pokazywać młodym pokoleniom, bo ta technika, która kiedyś była, nie została zniszczona, a dzięki niej przecież to wszystko przetrwało do dziś - dodaje.

Na festiwalu, oprócz wspomnianych już atrakcji, obejrzeć będzie można również zabytkowe samochody. To wszystko zapewnia firma Lubar i Fundacja Galeria Techniki, które są partnerami festiwalu. - Celem fundacji jest znalezienie miejsca, w którym mogłoby powstać muzeum naszych samochodów. Idealnym miejscem byłyby właśnie industrialne tereny, więc mamy nadzieję, że rozmowy z miastem i władzami kopalni, które już się toczą, poskutkują tym, że ta inicjatywa dojdzie do skutku i będziemy mogli pokazywać nasze zabytki szerszemu gronu - mówi Katarzyna Krezner, przedstawicielka firmy Lubar.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera