MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Tomasz Pruszczyński został wybrany radnym, ale nie będzie pełnił tej funkcji? Zrzekł się mandatu, ale nie wyklucza zmiany decyzji

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tomasz Pruszczyński w wyborach do Rady Miasta uzyskał 622 głosy. W wyborach na prezydenta poparło go 8811 osób.
Tomasz Pruszczyński w wyborach do Rady Miasta uzyskał 622 głosy. W wyborach na prezydenta poparło go 8811 osób. arc.
Wynik drugiej tury wyborów na prezydenta w Rybniku zdecyduje, co będzie się działo z mandatem radnego Tomasza Pruszczyńskiego. Kandydat na prezydenta miasta, który odpadł w pierwszej turze, został radnym, ale postanowił zrzec się mandatu. I choć wydano już postanowienie Komisarza Wyborczego, Tomasz Pruszczyński zostawił sobie pewną furtkę. Jak mówi może się od niego odwołać i przyjąć mandat. To zależy jednak od tego, kto zostanie prezydentem.

Tomasz Pruszczyński nie będzie zasiadał w Radzie Miasta Rybnika?

Był kandydatem na prezydenta Rybnika, ale nie dostał się do drugiej tury. Teraz ważą się losy jego mandatu radnego. Tomasz Pruszczyński, jeden z liderów ugrupowania Lepszy Rybnik postanowił zrzec się funkcji radnego w Radzie Miasta Rybnika.

W przestrzeni publicznej o takim ruchu mówiło się już od pewnego czasu. Były to jednak tylko nieoficjalne pogłoski. Oficjalnie jako pierwsza zrzeczenie się mandatu przez Tomasza Pruszczyńskiego ustaliła "Gazeta Wyborcza". Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest także opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, postanowienie Komisarza Wyborczego.

"Stwierdza się wygaśnięcie (...) mandatu radnego wybranego do Rady Miasta Rybnika (...) z powodu pisemnego zrzeczenia się mandatu. Radnym, którego mandat wygasł jest Tomasz Pruszczyński" - brzmi treść postanowienia.

Sam zainteresowany także potwierdza, że uruchomił procedurę zrzeczenia się mandatu. Tyle, że nie przesądza jeszcze o doprowadzeniu jej do końca. Zaznacza, że może się z niej jeszcze wycofać i nie wyklucza zmiany decyzji.

O mandacie Tomasza Pruszczyńskiego zadecyduje wynik drugiej tury wyborów

A co ewentualnie może spowodować, że Tomasz Pruszczyński jednak będzie chciał zasiadać w Radzie Miasta Rybnika? Jak mówi kandydat na prezydenta i radnego, decydujące będzie to, kto zostanie prezydentem Rybnika.

- Ostateczną decyzję podejmę po drugiej turze wyborów - wskazuje Tomasz Pruszczyński, który nie mówi jednak, jaki musiałby być jej wynik, żeby chciał pełnić funkcję radnego.

Między wierszami można jednak wyczytać, że scenariusz z zaskarżeniem postanowienia Komisarza Wyborczego - co pozwoliłoby Tomaszowi Pruszczyńskiemu na zostanie radnym - będzie realizowany w przypadku wygranej w wyborach na prezydenta, kandydata PiS, Andrzeja Sączka. Gdyby prezydentem na kolejną kadencję wybrany został Piotr Kuczera, Tomasz Pruszczyński najprawdopodobniej nie będzie odwoływał się od decyzji związanej z rezygnacją z mandatu.

To, kto będzie prezydentem Rybnika będzie determinować działania komitetu Lepszy Rybnik

Wynik drugiej tury wyborów samorządowych w Rybniku ma jednak determinować nie tylko działania Tomasza Pruszczyńskiego. To od niego ma zależeć działalność całego ugrupowania Lepszy Rybnik, którą ma ono zaprezentować tuż po ogłoszeniu ostatecznych wyników wyborów w mieście.

Przypomnijmy, że Lepszy Rybnik do Rady Miasta Rybnika wprowadził dwóch radnych. Obok Tomasza Pruszczyńskiego, mandat uzyskał Mirosław Małek. W sumie na komitet w wyborach na radnych, oddano łącznie 5519 głosów, co przekłada się na 8-proc. poparcia.

W wyborach na prezydenta miasta, w których kandydatem był Tomasz Pruszczyński, uzyskał on niecałe 20 proc. poparcia. Zagłosowało na niego 8811 osób. Z kolei 622 głosy uzyskał on w wyborach na radnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera