Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiasko referendum w Macedonii. Władze chcą zmienić nazwę kraju, jednak obywatele stają okoniem

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
AP Photo/Thanassis Stavrakis/EAST NEWS
Nie powiodła się próba zmiany nazwy Macedonii na „Północna Macedonia” w zakończonym w niedzielę referendum. Władze w Skopje mają teraz poważny problem, jak przekonać rodaków do poparcia tej ważnej zmiany. Od tego zależy możliwość wejścia kraju do Unii Europejskiej i NATO

Tylko około 36 procent uprawnionych do wzięcia udziału w referendum głosowało nad przyszłą nazwą kraju. To za mało.Aby referendum było ważne, potrzeba było co najmniej 50-proc. głosujących. I chociaż z tych, którzy przyszli głosować 85 procent głosowało za zmianą nazwy kraju z Macedonii na Północną Macedonię, przez niską frekwencję plan spalił na panewce.
Teraz kwestia zmiany nazwy zależy od parlamentu. Premier Macedonii Zoran Zajev zaapelował do deputowanych, aby uszanowali wolę większości głosujących w referendum i podjęli stosowne decyzje dotyczące zmiany nazwy, co będzie korzystne dla przyszłości młodego pokolenia jego rodaków. Ostrzegł również parlamentarzystów, że w razie odrzucenia pomysłu zmiany nazwy wezwie do rozpisania wcześniejszych wyborów.

Klucz do Unii oraz NATO

Kwestia zmiany nazwy kraju jest kluczowa, jeśli Macedonia chce mieć szansę wstąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Obie te instytucje nie przyjmują bowiem do swych struktur krajów, które toczą jakiś spór polityczny z jednym z krajów członkowskich organizacji. A Macedonia od 1991 r. toczy taki spór z Grecją - właśnie o nazwę kraju. Według rządu w Atenach Macedonia jest jedną z krain geograficznych Grecji i używanie tej nazwy przez sąsiadujący kraj jest niemal zamachem na jego suwerenność.

Wyjściem z impasu w relacjach między Skopje i Atenami miała być właśnie zmiana nazwy kraju na „Północna Macedonia”, na co przystały rządy obu krajów. - Lepszego kompromisu nigdy nie osiągniemy - mówił swoim rodakom premier Zajev, cytowany przez BBC, apelując o wzięcie udziału w referendum i głosowanie za zmianą nazwy. Dodał, że na szali lezy przyszłość kraju w europejskich i światowych strukturach.

Macedończycy jednak w znacznej większości nie zgadzają sie na taki kompromis. Sam prezydent Gjorge Ivanov nazwał ten pomysł „samobójstwem”. Według BBC zmianę popiera młode pokolenie Macedończyków, którzy pragną żyć we spólnej Europie.

Jak podały zagraniczne media, władze w Atenach pomimo fiaska referendum z uznaniem odniosły sie do wysiłków premiera Zajeva o doprowadzenie do międzynarodowej ugody w sprawie nazwy kraju północnego sąsiada.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fiasko referendum w Macedonii. Władze chcą zmienić nazwę kraju, jednak obywatele stają okoniem - Portal i.pl