Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego....

  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. Mamy kolejne zdjęcia z gali

  Tomasz Kuczyński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. Mamy kolejne zdjęcia z gali
  1/182
  przejdź do galerii
  W czwartek na Stadionie Śląskim odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Dziennika Zachodniego Sportowiec Roku 2018 województwa śląskiego. Zobaczcie ZDJĘCIA laureatów.
  Gala wieńcząca Plebiscyt Dziennika Zachodniego Sportowiec, Trener i Drużyna Roku 2018 zgromadziła tłumy. Nie dla wszystkich starczyło siedzących miejsc w sali Stadionu Śląskiego! Wcześniej na drodze dojazdowej do Parku Śląskiego tworzył się korek, a stadionowy parking z trudem pomieścił auta gości.

  - Świetna impreza. Moje gratulacje dla Dziennika Zachodniego za organizację, ale też za promocję sportu jako sposobu na spędzanie wolnego czasu - mówił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - Jestem pozytywnie zaskoczony, że tyle osób przetoczyło się przez scenę, zostało nagrodzonych. Mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze więcej, bo dobre inicjatywy trzeba wspierać.

  Gwiazdą gali był wicemistrz olimpijski (Moskwa 1980 rok), mistrz świata i Europy w zapasach Andrzej Supron.

  - Przez wiele lat występowałem w GKS-ie Katowice. Troszkę z takim rozrzewnieniem brałem udział w tej imprezie. Przypominałem sobie czasy, jak ja stawałem w blasku świateł i mnie honorowano. Tym razem wystąpiłem w odwrotnej roli - mówił.

  W głosowaniu Czytelników Sportowcem Roku wśród kobiet została mistrzyni Europy weteranek bikini fitness Katarzyna Kowalik, a wśród mężczyzn rekordzista Polski w wyciskaniu na ławeczce leżąc Mikołaj Kowalik. małżonkowie z Tarnowskich Gór.

  - Nie ma u nas rywalizacji - przekonywała pani Katarzyna. - Razem mocno się wpieramy, aczkolwiek mąż mi ostatnio powiedział, że on trenuje całe życie, a ja pojechałam pierwszy raz na zawody międzynarodowe i zdobyłam złoto. Chyba takie jest życie, taki jest sport - po prostu nieprzewidywalny.

  Plebiscyt DZ jest w pełni demokratyczny, więc w szranki mogą stanąć przedstawiciele różnych sportów. Wzięło w nim udział prawie 1300 uczestników. 2. miejsce w kategorii Sportowiec Roku zajął sosnowiczanin Artur Pióro z MKS-u Pałac Młodzieży Katowice. Na Facebooku podziękował za oddane na niego głosy i napisał m.in. „Mam też nadzieję, że dzięki mojej osobie będzie się więcej słyszeć, mówić, pisać o sportowcach niesłyszących, którzy na arenach międzynarodowych zdobywają medale dla naszego kraju”. Pióro w ME niesłyszących w pływaniu zdobył sześć medali.

  Gala była okazją do wręczenia nagród marszałka województwa śląskiego za osiągnięcia sportowe. Uhonorowano też Henryka Pasko, prezesa klubu Olimpijczyk w Gilowicach. Został nagrodzony za 25 lat społecznej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, organizację szkoleń, imprez oraz zawodów sportowych, w tym corocznej Paraolimpiady.

  SPORTOWY PLEBISCYT DZIENNIKA ZACHODNIEGO - WYNIKI

  Sportowiec Roku 2018 - Kobiety

  1. Katarzyna Kowalik (Centrum Formy Dąbrowa Górnicza).
  Tarnogórzanka jest jest mistrzynią Europy w bikini fitness weteranek. W mistrzostwach świata w Hiszpanii zajęła 5. miejsce, a od brązowego medalu dzieliły ją tylko 2 punkty.

  2. Ewa Dymek (UKS Imielin).
  Brązowa medalistka mistrzostw Polski MTB w Wiśle; mistrzyni Śląska, 1. miejsce w klasyfikacji Śląskiego Związku Kolarskiego

  3. Weronika Bogacz (Klub Jeździecki Lando Ptakowice).
  Siódma w mistrzostwach Europy dzieci i młodzieży na Węgrzech. Na tej samej imprezie była w drużynie, która zajęła 5. miejsce.

  Sportowiec Roku 2018 - Mężczyźni

  1. Mikołaj Kowalik (Centrum Formy Dąbrowa Górnicza).
  W mistrzostwach Polski juniorów i weteranów w trójboju siłowym w Kielcach ustanowił nowy rekord Polski w kat. do 105 kg w wyciskaniu na ławeczce leżąc. W MP w trójboju siłowym seniorów we Wrocławiu ustanowił rekord Polski weteranów tym razem w kat. do 93 kilogramów w wyciskaniu na ławeczce leżąc już w pierwszym podejściu, po czym poprawił go w dwóch kolejnych podejściach. Tak więc w roku 2018 czterokrotnie ustanawiał nowy rekord Polski. W MŚ w Finlandii w kat. masters 1 do 105 kg zajął 8. miejsce, w w ME we Francji w kat. masters 1 do 93 kg był 5.

  2. Artur Pióro (MKS Pałac Młodzieży). Olimpijczyk osób niesłyszących z Sosnowca. Zdobył sześć medali Mistrzostw Europy Niesłyszących w Pływaniu.

  3. Tomasz Gromadzki (Tymex Boxing Promotion). Trenuje w Kleofasie Katowice. W 2018 stoczył 4 walki, wszystkie wygrał z czego dwa przed czasem. Jeden z nich został ogłoszony nokautem roku.

  Junior Roku 2018 - Dziewczęta

  1. Amanda Karasek (JetRiders, ATV JET Racing Team Rybnik)
  Brązowa medalistka mistrzostw Europy Alpe Adria Jet Ski Tour w jeździe na skuterach wodnych w Chorwacji. Zajęła też trzecie miejsce w mistrzostwach Polski. W 2018 roku była najmłodszym w Polsce licencjonowanym zawodnikiem w skuterach wodnych.

  2. Agnieszka Żokowska (LZJ Drama Zbrosławice).
  2. miejsce w Otwartym Halowym Pucharze Śląska w ujeżdżeniu, 3. miejsce w Otwartych Halowych Mistrzostwach Śląska w ujeżdżeniu (dwa razy), 3. miejsce w zawodach ogólnopolskich w ujeżdżeniu, 2. miejsce w zawodach regionalnych w skokach przez przeszkody o wysokości.

  3. Martyna Pawlak (KTJ MMA Team Ruda Śląska).
  Złota medalistka MP w ju-jitsu. Dwa złote medale i brąz w Pucharze Słowenii.

  Junior Roku 2018 - Chłopcy

  1. Bartłomiej Warzecha (Auto Moto Klub Gliwice).
  Mieszkający w Rudzie Śląskiej zawodnik uprawia motocross, cross country, super enduro. Czwarty w klasyfikacji generalnej cyklu zawodów Top Amator Cup, również z udziałem zawodników z Czech.

  2. Olivier Bik (Rozwój Katowice).
  Piłkarski bramkarz, rocznik 2006. Wcześniej trenował karate kyokushin: "Od dzieciństwa stawałem na bramce a zawodniczo ponad 7 lata bronię. Trenowałem wcześniej karate Kyokushin z dobrymi wynikami 5 lat stopień 7.2 Kyu bregdens 1 rok, narty od 2.5 roku do nadal , jazda na łyżwach i rolkach od 3 roku życia do nadal" - opisuje młody mysłowiczanin.

  3. Brian Malecki (Stadion Śląski Chorzów).
  Sosnowiczanin, reprezentant Polski Coerver Coaching(od roku 2017), reprezentant Podokręgu Katowice rocznika 2007- 2018.

  Trener Roku 2018

  1. Tomasz Boral (Szkoła Walki BackFist Częstochowa)
  Jest trenerem personalnym sztuk walki, kicboxingu i fitness. Jako prezes Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki „BackFist” został uhonorowany podczas częstochowskiej Gali Ekonomi Społecznej. Został laureatem nagrody prezydenta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych. Prowadzi bezpłatne zajęcia dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: bezrobotnych, doświadczonych życiowo, uzależnionych.

  2. Łukasz Kobelis-Szostakowski (BS Academy Katowice).
  Trener przygotowania motorycznego kadry Polski skateboardingu.

  3. Ewa Sienkiewicz (MKS SMS Victoria Racibórz).
  Trenerka medalowej sztafety dziewcząt mistrzostw Śląska 11-latków (złoto i dwa razy brąz). Brąz dziewczęcej sztafety w I edycji Ligi Klubów Śląskich Rocznik 2007.

  Drużyna Roku 2018

  1. UKS Warszowice (futsal/piłka nożna).
  Wicemistrzostwo w III Młodzieżowej Lidze futsalu juniorów pod patronatem BTS Rekord Bielsko Biała oraz indywidualne wyróżnienia: najlepszy zawodnik i najlepszy strzelec w lidze. 3. miejsce juniorów w rozgrywkach IV ligi juniorów starszych.
  4. miejsce drużyny żaków w Klubowych Mistrzostwach Powiatu Pszczyńskiego. 1. miejsce w lidze skrzatów podokręgu Tychy.

  2. PTS Janosik Bielsko-Biała (judo).
  Klub, w którym trenuje m.in. mistrz Polski w kat. 66 kg - Patryk Wawrzyczek.

  3. KS Cieszyn (hokej na trawie).
  Czwarte miejsce w Grand Prix Polski Dzieci. Srebrny medal mistrzostw Śląska kat. U-12.

  WYBÓR KAPITUŁY PLEBISCYTU

  Sportowiec Roku 2018

  1. Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice)
  Biegaczka z Raciborza dokonała niesamowitego wyczynu podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie, zdobywając dwa złote medale w ciągu… 1,5 godziny. Najpierw wygrała bieg na 400 metrów z rewelacyjnym czasem 50,41. To był drugi medal ME w historii dla Polski w tej konkurencji. Wcześniej brąz w 1978 roku zdobyła Irena Szewińska. Następnie wzięła udział w sztafecie 4 razy 400 metrów. Polki w składzie Święty-Erstic, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart i Patrycja Wyciszkiewicz zostały mistrzyniami Europy. W memoriale Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim raciborzanka w biegu na 400 m pokonała sześciokrotną mistrzynię olimpijską Amerykankę Allyson Felix.

  Trener Roku 2018

  Aleksander Matusiński (AZS AWF Katowice)
  Mysłowiczanin jest trenerem Justyny Święty-Ersetic i sztafety kobiet 4 razy 400 metrów, czyli "Aniołków Matusińskiego". To on stoi za sukcesem Święty-Ersetic, która w mistrzostwach Europy w Berlinie zdobyła dwa złote medale. Jego podopieczne w sztafecie zostały mistrzyniami Starego Kontynentu. Aleksander Matusiński na co dzień jest trenerem w AZS AWF Katowice. Został też Trenerem Roku 2018 w lekkoatletycznym rankingu „Złote Kolce”.

  Drużyna Roku 2018

  GKS Tychy (hokej na lodzie)
  W śląskim finale Polskiej Hokej Ligi GKS Tychy pokonał Tauron KH GKS Katowice. Tyszanie po raz trzeci w historii zostali mistrzami Polski. Wcześniej dokonali tego w 2005 i 2015 roku. GKS Tychy został pierwszym polskim zespołem, który zdobył punkty w Hokejowej Lidze Mistrzów. Podopieczni trenera Andreja Gusowa pokonali włoskie Bolzano 5:3.

  Nadzieja Roku 2018

  Kamila Żuk (AZS AWF Katowice)
  Z mistrzostw świata juniorów w biathlonie w Estonii przywiozła aż trzy medale – dwa złote i jeden srebrny. Została mistrzynią w biegu indywidualnym i sprincie. Druga była w biegu pościgowym. Brała udział w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Startuje w Pucharze Świata. Według Tomasza Sikory, Kamila Żuk jest największym talentem, jaki pojawił się w historii polskiego biathlonu.

  Sportowe Wydarzenie Roku 2018


  Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich, śląskie 2018
  To była największa impreza sportowa w ubiegłym roku w naszym regionie. Wystartowało w niej 4411 zawodniczek i zawodników rywalizujących w 33 dyscyplinach sportowych. Zmagania toczyły się w 14 miastach województwa śląskiego. 144 konkurencje rozgrywane w ramach OOM będą miały rangę mistrzostw Polski juniorów młodszych, a 38 konkurencji rangę mistrzostw Polski juniorów.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Kamil Stoch w Lahti odniósł 33. wygraną w karierze  Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA