Galeria handlowa dla południa Katowic. Wielkie otwarcie w czwartek, 15 listopada

Justyna PrzybytekZaktualizowano 
Galeria Libero to trzy poziomy i 150 sklepów, punktów handlowych i usługowych. Do tego dość duża strefa gastronomii i rozrywki
Galeria Libero to trzy poziomy i 150 sklepów, punktów handlowych i usługowych. Do tego dość duża strefa gastronomii i rozrywki Lucyna Nenow
Galeria Libero to czwarta duża galeria handlowa w Katowicach, za to pierwsza na południu Katowic. Czy południe potrzebuje tego miejsca, czym Libero będzie różniła się od pozostałych galerii i czym skusi katowiczan? Sprawdziliśmy!

To będzie czwarta duża galeria handlowa w Katowicach - i oczywiście kolejne centrum handlowe w stolicy aglomeracji - ale pierwsza na południu miasta. Pomyślana wedle współczesnych standardów, co sprowadza się do prostej zasady „wszystko w jednym miejscu”.

W Libero będzie można zatem zrobić zakupy, obejrzeć kinową premierę w multipleksie, zjeść obiad w jednej z licznych restauracji, spędzić wieczór w kręgielni albo pubie sportowym, czy popracować nad kondycją w tutejszym klubie fitness. I wszystko to na trzech poziomach, bo tyle ma Galeria Libero.

Libero, czyli pierwsza galeria dla południa Katowic
Inwestorem jest Echo Investment, firma, która w Katowicach wybudowała biurowce Francuska Business Park przy ulicy Francuskiej, a niedawno wystartowała z kolejnym projektem biurowym - kompleksem Face2Face Business Campus na działce u zbiegu ulic Chorzowskiej i Grundmanna. Budowa Galerii Libero jest natomiast pierwszym projektem handlowym, realizowanym przez dewelopera w Katowicach.

Co ciekawe, realizacja od początku - mniej lub bardziej - przypominała dwie inne inwestycje w Katowicach: Galerii Katowickiej i Silesia City Center. Wszystkie trzy łączyły się z generalną przebudową miejsca, w którym powstawały. SCC wybudowano na terenie po kopalni Gottwald - symbolem przypominającym o przeszłości są tu odnowione pokopalniane obiekty, w tym szyb „Jerzy”. Z kolei Galeria Katowicka powstała na przebudowanym placu Szewczyka, w miejscu dawnego węzła autobusowego i wyburzonego dworca kolejowego.

Katowice, Galeria Libero: znamy datę otwarcia. Oto lista skl...

Działka, którą wybrano dla Galerii Libero - musimy to przyznać - prezentowała się zdecydowanie mniej spektakularnie. To przemysłowa część miasta, a po sąsiedzku znajdowały się hale produkcyjne i hurtowe. Mimo to, budowa w tym miejscu dużej galerii handlowej wymusiła dużą przebudowę układu drogowego w tym rejonie - w miejscu skromnego skrzyżowania ulic Kościuszki i Kolejowej powstał okazały i dwupoziomowy węzeł drogowy z podziemnym tunelem.

Zresztą położenie Libero to wielki atut tego projektu. I tu znów mamy podobieństwa z innymi galeriami. Silesia City Center znajduje się przy ulicy Chorzowskiej, tuż przy DK79 i Drogowej Trasie Średnicowej, zatem łatwo tu dojechać mieszkańcom Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza czy Gliwic, ale też Sosnowca i Zagłębia. Z kolei Galeria Katowicka to obiekt połączony z nową halą dworca kolejowego i podziemnym dworcem autobusowym, do tego galeria zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta.

Jakie są atuty Libero? Ulica Kościuszki, przy której powstaje, to DK81 - jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Katowic i regionu. Trasa, którą przejeżdża nawet 15 tys. samochodów na godzinę. Do tego trasa łącząca południowe dzielnice Katowic z centrum miasta, ale to też katowicki fragment „wiślanki”, która z kolei łączy stolicę aglomeracji z Mikołowem, Skoczowem i Wisłą. Lepszej lokalizacji, gdy ta przy hali dworca i przy DTŚ były już zajęte, nie można sobie wyobrazić. Tym bardziej że południowe dzielnice galerii handlowej dotąd nie miały, mieszkańcy tej części Katowic czy to na zakupy, czy do kina musieli jechać do centrum. Libero będą mieli właściwie pod nosem.

Skala projektu?
Status największej galerii handlowej w regionie - i zresztą jednej z największych w Polsce - nadal ma SCC, w której na 86 tys. mkw. znajduje się 310 sklepów. W Libero, która powstaje na działce o powierzchni 54 000 mkw., będzie 42 000 mkw. powierzchni handlowej i rozrywkowej, rozlokowanej na trzech poziomach, oraz 150 sklepów, punktów handlowych i usługowych. To mniej niż w Galerii Katowickiej, za to więcej niż w Supersamie.

Na kompleks Galerii Libero będzie się składać oprócz głównego budynku galerii, jeszcze 5-kondygnacyjny naziemny parking, a tuż obok będzie wysoki pylon reklamowy. Autorem projektu centrum handlowego jest pracownia MOFO Architekci. Charakterystycznym elementem całości jest duże i okazałe wejście główne do galerii, którego fasada została w całości przeszklona, drugą wizytówką realizacji ma być ładnie urządzony miejski plac przed budynkiem.

Ile kosztuje wybudowanie nowej galerii handlowej? Inwestorzy zazwyczaj takich sekretów nie zdradzają, jednak w przypadku Libero było inaczej. Jeszcze w 2016 roku Echo Investment poinformowała, że podpisała kontrakt na wykonanie stanu surowego galerii z firmą Erbud. Wartość umowy wyniosła - jak wówczas informowali przedstawiciele EI - 75 mln zł netto. Oczywiście warto pamiętać, że od stanu surowego do stanu po odbiorze jest cały proces instalacyjno-wykończeniowy, ale i ta kwota wiele mówi nam o skali przedsięwzięcia.

Jaka zatem jest Galeria Libero? - To nowe, ekscytujące miejsce na handlowej mapie Katowic - świeże spojrzenie na zakupy, rozrywkę, rekreację i sport. To przyjazna i komfortowa przestrzeń, zaprojektowana na wskroś współcześnie, jednak z klasycznym podejściem estetycznym. Miejsce spotkań, inspiracji, fascynacji i po prostu miło spędzonego czasu - zapowiadali przedstawiciele inwestora. Czy cel uda się osiągnąć? Libero prawdopodobnie odpowiada na potrzeby mieszkańców południowych dzielnic Katowic. Fakt jest jednak taki, że inwestor wielokrotnie testował cierpliwość katowiczan.

Budowa rozpoczęła się w 2016 roku. Termin otwarcia dwukrotnie już przesuwano. Początkowo finał inwestycji wyznaczono na wiosną 2018 roku. Już w drugiej połowie 2017 roku okazało się, że terminu nie uda się dotrzymać. Kolejny, o którym była mowa, to jesień 2018, a konkretnie koniec października. Ostatecznie stanęło na listopadzie. Problemem przy projekcie nie były jednak kłopoty ze znalezieniem najemców, a opóźnienia na budowie.

Dla porównania komercjalizacja od początku przebiegała sprawnie i dość szybko. Pod koniec października Libero była wynajęta w 97 proc. Najemcy? To w większości marki, które znajdziemy w innych katowickich galeriach, ale nie wszystkie.

Wielki powrót Heliosa i sportowy pub Milika
Wielki powrót do Katowic za sprawą Libero już kilka miesięcy temu zapowiedziała sieć kin Helios (kilka lat temu kino sieci działało w wieżowcu Altus w centrum Katowic). Kino zajmie w Libero 3 tys. mkw. powierzchni i będzie składało się z ośmiu sal.

- Dwie z nich - sale Helios Dream - będą odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających widzów, doceniających kameralną atmosferę i komfortową przestrzeń do oglądania filmów w fantastycznej jakości obrazu i dźwięku - zapowiadają przedstawiciele sieci. Jak dodają, mocną stroną sal Helios Dream będzie również obraz wyświetlany w rozdzielczości 4K i dźwięk Dolby Atmos. Dodatkowo, w jednej z sal będzie można wyświetlać filmy trójwymiarowe w systemie DepthQ 3D. - Wizytówką kina będzie także sala premierowa, w której najnowsze filmowe produkcje będzie mogło obejrzeć ponad 300 kinomanów - zapowiadali przedstawiciele sieci.

Poza kinem, atrakcją Libero będzie też nowoczesny klub fitness (Fabryka Formy), kręgielnia z barem, własną pizzerią i przestrzenią pomyślaną pod kątem organizacji różnych wydarzeń.

Generalnie w trzypoziomowej galerii strefa rozrywki i gastronomii zajmie całą trzecią kondygnację. Tu zlokalizowane będą restauracje, kawiarnie i bary, w tym: Bon Apetito, Express Oriental, Grill Point, Grycan, KFC, Kofuku Sushi, Lodomania, McDonald’s, Mihiderka, Nekta Bar, North Fish, Papa Diego, Pizza Hut, Sevi Kebab, So! Coffee oraz Starbucks. To również z tego poziomu zaplanowano wyjście na zewnętrzny taras galerii.

Miejscem, które w strefie gastronomicznej ma przyciągać szczególnie, ma być sport&social klub, który swoim nazwiskiem firmuje piłkarski reprezentant Polski, Arkadiusz Milik.

- Utrzymany w stylu najlepszych europejskich sportowych pubów klub będzie połączony z ponadstumetrowym tarasem. Z tarasu w Libero będą mogli korzystać także pozostali goście strefy restauracyjnej - zapowiadają przedstawiciele inwestora.

W Libero będzie się też chwaliło nietypowym i pierwszym takim na Śląsku salonem obuwniczym marki eobuwie.pl. Będzie to stacjonarny sklep internetowy, w którym klienci zamiast tradycyjnych półek z butami, torebkami i akcesoriami, znajdą ekrany multimedialne i tablety, na których będą mogli składać zamówienia. Co jednak ważne - jak obiecują przedstawiciele marki - w salonie kilka tysięcy par butów i torebek będzie dostępnych do przymierzenia i zakupu w maksymalnie 3 minuty. A jeśli konkretnej pary na zapleczu sklepu nie będzie, zostanie dostarczona do salonu w ciągu 24 godzin.

Jakie jeszcze sklepy znajdziemy w galerii?
Oczywiście będzie to dyskont spożywczy. Początkowo zapowiadano Almę, potem sklep sieci Piotr i Paweł, ostatecznie stanęło na Biedronce. Będą tu też sklepy sieci Media Markt oraz RTV Euro AGD, pojawią się także punkty Samsunga, Sony i iDream Apple Premium Reseller.

Akcesoria dla dzieci znajdziemy w Smyku i Świecie Zabawek. „Dom i wnętrze” to sklepy Home&You, Homla, Komfort, Mango. Natomiast w dziale „moda” znajdziemy sklepy sieci m.in.: Big Star, Bytom, Carry, Cropp, Diverse, Feme, Giacomo Conti, Greenpoint, Guess, H&M, House, Kubenz, Lancerto, Lavard, Lee Wrangler, Matik, Medicine, Milano, Mohito, Monnari, New Yorker, Orsay, Pepco, Quiosque, Reserved, Royal Collection, Silesia Jeans, Simple, Sinsay, Terranova, Vistula, Wólczanka. Z kolei z działu „obuwie i galanteria” będą to: CCC, Deichmann, eobuwie.pl, Gino Rossi, Ochnik, Ryłko, WITTCHEN, Wojas. W Libero będą też księgarnie Empik i Świat Książki, a także sklepy sportowe 4f, Martes Sport czy Sizeer i Sportroom. Będą tu też m.in. punkty sieci komórkowych, biura podróży, filie banków, saloniki prasowe, kantor i kwiaciarnia.

Galeria z tunelem pod wiślanką
Atrakcją Libero, oprócz sklepów, strefy gastronomicznej i rozrywkowej, ma być też plac przed galerią. - Miejski i otwarty plac z fontannami, amfiteatrem, skate parkiem, lodowiskiem, miejscami do wypoczynku, gier stacjonarnych i innych aktywności na świeżym powietrzu - wymieniali i zapowiadali przedstawiciele Echo Investment, gdy projekt startował. Brzmi znakomicie, ale wygląda na to, że na ten okazały plac katowiczanie będą musieli jeszcze poczekać. Marcin Materny, członek zarządu Echo Investment, w rozmowie z portalem Retailnet.pl wyjaśniał, że „plac zostanie oddany do użytku na początku przyszłego roku”.

Natomiast już pod koniec października prawie gotowy był układ drogowy, który wybudowano dla galerii w rejonie skrzyżowania ulicy Kościuszki (DK81) oraz ulicy Kolejowej. W ramach inwestycji przebudowano skrzyżowanie Kościuszki - Kolejowa - Jankego, ale też skrzyżowanie ulic Kolejowa - Rzepakowa oraz fragmenty przyległych ulic. Największym wyzwaniem w trakcie prac była budowa pod ulicą Kościuszki tunelu, dzięki któremu dojazd do Libero będzie możliwy od strony południa Katowic. Jak w praktyce będzie wyglądał ten dojazd? Jadąc z południa w stronę centrum Katowic, aby dojechać do Libero, trzeba by skręcić w lewo w ulicę Kolejową, ale takiej możliwości na skrzyżowaniu Kościuszki i Kolejowej nie było i nadal nie ma. Zamiast tego jest tunel. Z Kościuszki - za skrzyżowaniem z Kolejową - skręcamy w prawo i po łuku wjedziemy do nowo wybudowanego tunelu (obok normalnej drogi jest tu też ścieżka rowerowa), z którego wyjedziemy na ulicę Kolejową. A stąd do centrum handlowego dostaniemy się już przez, również wybudowane w ramach tej inwestycji, rondo.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Musztra paradna na Święto Niepodległości w Dąbrowie Górniczej

Niezwykłe widowisko w Rybniku na Święto Niepodległości

Hymn na Rynku w Gliwicach na Święto Niepodległości

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brt

Nikt nikogo nie zmusza do chodzeni do galerii... Korki sa spowodowane coraz to większym zaludnieniem w okolicy... (masę nowych osiedli)

x
xyz

Nie znam osoby ,która byłaby zadowolona z tego ,że powstaje nowa galeria . I tak mamy tutaj duże korki także kolejne nie są nam potrzebne . W okolicy jest pełno małych sklepików ,pewnie większość padnie , poco komu 4 galeria ? Nagle ludzie zaczęli więcej zarabiać żeby było ich stać na takie zakupy ? Wątpię

G
Gość

Cała mapa kraju z galeriami

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3