Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na...

  Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na tworzenie mapy

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na tworzenie mapy
  Kolejna odsłona awantury o województwo częstochowskie. Poseł Szymon Giżyński nazywa media i kolegów posłów „antyczęstochowskimi”.
  Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na tworzenie mapy
  Województwa częstochowskiego nie będzie – uważa poseł Tomasz Jaskóła, który w ubiegłym tygodniu wysłał w tej sprawie do naszej redakcji specjalny komunikat. Poseł Jaskóła nigdy do przeciwników województwa częstochowskiego nie należał.

  Twierdził, że na określonych zasadach, ma ono sens. Dlaczego więc stwierdził, że nie ma na to szans? Swoją tezę opiera na interpelacji, którą złożył wraz z dwoma innymi parlamentarzystami KUKIZ’15, Jarosławem Sachajko i Bartoszem Józwiakiem. Posłowie zadali w niej premier Beacie Szydło sześć pytań o nowe województwo, a ponieważ nie otrzymali żadnej odpowiedzi, uznają, że to znak, iż o nowym województwie nie ma mowy.

  Czytaj więcej: Województwo częstochowskie? Posłowie KUKIZ'15 pytają, premier nie odpowiada

  Wielunianie są na „nie”
  Parlamentarzyści KUKIZ’15 zdecydowali się na poznanie szczegółów planowanych zmian z uwagi na zaniepokojenie mieszkańców powiatu wieluńskiego. Wielunianie obawiają się przyłączenia do województwa częstochowskiego. Mieszkańcy miasta i okolicznych wsi zdecydowanie sprzeciwiają się tego typu reformie, chcąc pozostać w województwie łódzkim. W swojej interpelacji pytają także o koszty potencjalnej reformy, przeprowadzone konsultacje społeczne i przesłanki, jakie przemawiają za wyodrębnieniem nowego województwa z Częstochowy i pobliskich powiatów.

  Poseł Jaskóła wytyka również w komunikacie, że Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie używało kwestii utworzenia województwa częstochowskiego podczas kampanii wyborczej, ale obietnicy nie dotrzymało. Komunikat posła Jaskóły spotkał się z ostrą odpowiedzią posła Szymona Giżyńskiego z PiS, który jest największym orędownikiem reaktywacji województwa.

  Sonda

  Czy powinno powstać województwo częstochowskie?  Poseł Giżyński w wywiadzie dla lokalnej telewizji TV Orion stwierdził, że Tomasz Jaskóła dopisał się do „niechlubnej listy niedowiarków, sceptyków i przeciwników województwa częstochowskiego”, na której znajdują się również Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni i posłanka Izabela Leszczyna.

  Poseł Giżyński jest przekonany, że nowe województwo częstochowskie powstanie wcześniej czy później, bo wynika to z decyzji moralnej i politycznej prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który zezwolił na tworzenie mapy przyszłego województwa.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aaaaa

  Aaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Częstochowa niech się z województwem opolskiem połączy i by były dwie stolice województw

  Zdjęcie autora komentarza
  województwo jurajsko-łysogórskie

  Hans bleib do

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  to jedyne sensowne rozwiązanie.
  potęga od Sosnowca i Częstochowy po Kielce i Sandomierz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szał na separatyzm

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  To fakt, są bardzo duże różnice kulturowe między tzw. lokalną kulturą na Śląsku a północną częścią tego sztucznego wojewódzkiego tworu. Wcześniej różnice te pogłębiły masowe wyjazdy Ślązaków do...rozwiń całość

  To fakt, są bardzo duże różnice kulturowe między tzw. lokalną kulturą na Śląsku a północną częścią tego sztucznego wojewódzkiego tworu. Wcześniej różnice te pogłębiły masowe wyjazdy Ślązaków do RFN-u w latach 70 i 80. Niemcy do dzisiaj są jedynym krajem w Europie, gdzie nie funkcjonuje tzw. Polonia. Ślązacy osiedlając się w Niemczech uznali że są Niemcami. Dlatego sami Ślązacy tak jak i Niemcy mają poważny problem ze swoją tożsamością. Kulturę niemiecką unicestwił Hitler, a Ślązacy na własne życzenie wykończyli swoją. Jak tylko napiszę, że Ślązacy nigdy nie byli Niemcami, to od razu na tym portalu rozgorzałaby dyskusja na ten temat. Dlatego nie ma sensu dowodzić teraz czym w ogóle jest dzisiaj województwo śląskie. Generalnie to zlepek ludzi z całej Polski, którzy osiedlali się tutaj od 1945 roku. Ślązaków, którzy wyznają tylko wartości dawnych powstańców śląskich jest jak na lekarstwo. Praktycznie ten rodzaj Ślązaków jest już na wymarciu. Dominuje tutaj "tradycja" DVL. Z Częstochową i z Zagłębiem też nie jest jednoznacznie, ponieważ tak jak większość śląskich miast tak i większość miast Zagłębia też była zasiedlana ludźmi z całej Polski zaraz po wojnie. Dzisiaj ze Śląskiem i z Zagłębiem jest tak samo jak z rodowitymi Warszawiakami w Warszawie. Oczywiście, absolutnie nie ma nic złego w tym, że tak te miasta dzisiaj wyglądają. Ot, współczesność i tyle. USA i Australia też powstały z imigrantów z całego świata. Reasumując, nie ma sensu rozwodzić się nad lokalną kulturą, ponieważ zanika. Obecnie wszytko ulega globalizacji i młodzi ludzie patrzą już tylko w przyszłość. A to, że będzie tutaj jedno czy dziesięć województw, nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy, że PiS cofa ten nasz strasznie okaleczony kraj w XIII wiek. To partia, która żyje tylko historią. To polityczne muzeum. Tworzenie nowego województwa niczego nie zmieni. Powiem więcej, miasta śląskie mają bardzo duże dochody które odprowadzają do wspólnej wojewódzkiej kasy. Z tych pieniędzy mogą korzystać wszyscy, tak jak Polska w UE. Separatyzm i nowe granice to najgorsze rozwiązanie. Jeżeli Częstochowa czuje się pokrzywdzona, to można przenieść do tego miasta np. kilka lat wszystkie urzędy wojewódzkie. Dlaczego nie? Katowice nie są do końca szczęśliwe z tej sytuacji, ponieważ już teraz nie można się po nim swobodnie poruszać. Wieczne korki i miliony samochodów. Dlatego, jak aż tak bardzo tego pragniecie, to weźcie sobie wszystkie urzędy razem ze wspólną kasą. Katowice będą luźniejsze,a jako miasto jest bardzo zamożne, wg ostatniej statystyki czwarte w kraju! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozumiem ze Szkoci przestali byc szkotami bo GLOBALIZACJa hehehe

  ODA DO ROBACTWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  polaczku pisz o swojej udreczonej macierz a odp....dol sie od tematyki Slaskiej. Jak bys mi udowodnil ze Slazacy ktorzy glosowali za Niemcem w Plebiscuycie nie mogli byc Slaskimi Niemcxami TO CZEKAM.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  (...)

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  W tym kraju każda najmniejsza społeczność otrzyma od naszego państwa autonomię kulturową, jeżeli takiej zapragnie. Jedyną grupą etniczną, którą w tym kraju nie jest traktowana poważnie to właśnie...rozwiń całość

  W tym kraju każda najmniejsza społeczność otrzyma od naszego państwa autonomię kulturową, jeżeli takiej zapragnie. Jedyną grupą etniczną, którą w tym kraju nie jest traktowana poważnie to właśnie Ślązacy. I tutaj nie chodzi o jakoś wrogość do Niemiec, tylko rozchodzi się o samych Ślązaków, którzy utracili swoją dawną tożsamość. Mnóstwo moich znajomych mieszka obecnie w Niemczech. Oni od samego początku uważają się tylko za Śląskich Niemców. Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech. Ale tak to już jest, jak ktoś ma wybiórcze wykształcenie i nie zna historii. Na tej samej zasadzie mogą uważać się nawet za potomków Eskimosów. Dlatego nie wchodzę w tę polemikę. Kilka dni temu byłem na przedstawieniu w Teatrze Śląskim "Wujek.81." Scena śląska próbuje kulturowo przybliżyć współczesnym tragiczne wydarzenia z początków Stanu Wojennego. Wyszło marnie, strasznie marnie. Chaos, wrzask i ludowe przyśpiewki, zmiksowane z młodzieżowym rapowaniem. Spektakl ten przypomina mi raczej trzeciorzędny hollywoodzki film niż poważne artystyczne przedsięwzięcie. Dla mnie zupełna klęska teatralna. Nawet scena, która ma się jawić śląską kulturą wyższą, też nie istnieje. Tutaj wszystko jest sztuczne i zagubione. W czasie pacyfikacji kopalni "Wujek" tragicznie zginęło dziewięciu górników. Powszechnie wiadomo, że na kopalni pracowali ludzie z całej Polski. Ale o tym nie było ani słowa w tym spektaklu, ponieważ śląska scena próbowała epatować wszystkich tzw. tylko pobożną śląską kulturą górniczą. A tam na Wujku nie zginęli tylko Ślązacy! Tak więc zabieg artystyczny wątpliwy, po prostu, obecnie na siłę szuka się ale tylko śląskiego patosu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Województwo śląsko-małopolskie

  Kamil P z Zawiercia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

  Województwo powinno zostać tak jak jest, natomiast jego nazwa jest koniecznie do zmiany. Województwo śląskie, które składa się w połowie tylko ze Śląśka, a w drugiej połowie z ziem historycznie...rozwiń całość

  Województwo powinno zostać tak jak jest, natomiast jego nazwa jest koniecznie do zmiany. Województwo śląskie, które składa się w połowie tylko ze Śląśka, a w drugiej połowie z ziem historycznie małopolskich (Zagłębie, Jura Krak-Częst, Żywieczczyzna, Jaworzno). Zmiana nazwy na śląsko-małopolskie byłaby tylko kosmetyczną korektą bez potrzeby zatrudniania nowych urzędników. Są województwa o dwuczłonowych nazwach, w tym trzy pomorskie, więc dlaczego miałoby nie być śląsko-małopolskiego? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepiej podzielić

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Śląska część województwa do opolskiego ze zmianą nazwy na "górnośląskie", małopolska część niech idzie do małopolskiego albo do Świętokrzyżowszczyzny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda czasu i atłasu

  Gustavo Woltmann (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Bez sensu jest tworzenie kolejnych karłowatych województw, nawet jeśli jest zapewnione poparcie mieszkańców (nie jestem zresztą pewien, czy mamy z tym do czynienia - ilu ludzi z Częstochowy...rozwiń całość

  Bez sensu jest tworzenie kolejnych karłowatych województw, nawet jeśli jest zapewnione poparcie mieszkańców (nie jestem zresztą pewien, czy mamy z tym do czynienia - ilu ludzi z Częstochowy interesuje się tą sprawą?). Jedyny skutek, jaki ta pseudo-reforma przyniesie, to zmniejszenie wydajności administracji przy zwiększeniu liczby etatów, co nigdy nie jest dobre, ale tym bardziej teraz, kiedy coraz szybciej narasta zadłużenie państwa.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodzi o Pieniądze

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Im chodzi tylko o pieniądze, dla marszałków, wicemarszałków, asystentów, sekretarek, rozdawanie nagród za prace itd itp tak aby oni swoich znajomych na biurokratycznych miejscach mogli poustawiać,...rozwiń całość

  Im chodzi tylko o pieniądze, dla marszałków, wicemarszałków, asystentów, sekretarek, rozdawanie nagród za prace itd itp tak aby oni swoich znajomych na biurokratycznych miejscach mogli poustawiać, bo jaką to im korzyść ma przynieśc, będą najbiedniejszym i najmniejszym województwem, będą dumni z gołą d***, a poza tym mało kto chce być oprócz Częstochowy w tym województwie, siłą ich wcielą? Jeżli powstanie to mam nadzieje, że koleje Śląskie momentalnie zawiesza połączenia do Częstochowy aby przenieśc tabor tam gdzie go brakuje, na rozwijające sie połączenia na południe do Bielska czy Gliwic gdzie w pociągach jedzie sie jak szprotka. Na województwie przejadą sie jak na Jasnej Górze, milony pielgrzymów a zarobku dla miasta na tym prawie wcale bo nie umieją tego zagospodarować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja Slazak jestem na TAK!!! Czestochowsko-Zaglebiowskie.

  ODA DO ROBACTWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 7

  dla waszego wspolnego dobra gorole. Jest tylko kwestia czSU KIEDY ZNOWU BEDZIE GRANICA NA BRYNICY.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jesteśmy ZA !

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 14

  To będziesz wtedy kormelu jeździł na lotnisko za granicę, no chyba że sobie Muchowiec rozbudujecie :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lotnisko należy do Województwa Śląskiego

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Lotnisko należy do województwa Śląskiego i uwierz że nie ma w planach żeby było w karłowatym biednym wojewodztwie bo by tylko na tym stracili. ktoś chce być w Częstochowskim oprócz Częstochowy i...rozwiń całość

  Lotnisko należy do województwa Śląskiego i uwierz że nie ma w planach żeby było w karłowatym biednym wojewodztwie bo by tylko na tym stracili. ktoś chce być w Częstochowskim oprócz Częstochowy i łasych na stołki i pieniądze na administracje urzędników?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @:)

  O/S (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  mamy Kamien Sl. ...a co sie stanie z Pyrzowicami ? Najprawdopodobniej jak pisze BUBU

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rzeczywiście, chyba się na Śląsku wykończymy, bo nie będzie lotniska :D

  bubu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  To jest ten wasz atut? Lotnisko? Swoją drogą ciekawe, czy pod waszym gospodarzeniem Pyrzowice nadal będą konkurencyjne dla Krakowa a nie skończą jak Radom :)
  Poza tym skąd wiesz, czy za jakiś...rozwiń całość

  To jest ten wasz atut? Lotnisko? Swoją drogą ciekawe, czy pod waszym gospodarzeniem Pyrzowice nadal będą konkurencyjne dla Krakowa a nie skończą jak Radom :)
  Poza tym skąd wiesz, czy za jakiś czas by sobie woj. Górnośląskie nie zbudowałoby lotniska, niekoniecznie na Muchowcu pajacu? Odpadnie nam w końcu balast medali i zagłąbia, będziemy mogli inwestować w końcu "u siebie". Niestety jedno się nie zmieni. Nadal zagłąbiowski pasożyt będzie jeździł tu dzień w dzień do pracy, zapychając nasze drogi i smrodząc swoimi gruchotami.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co prawda...

  sch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Co prawda ja nie jestem zwolennikiem oddzielania się od Zagłębia (a jestem Ślązakiem), ale chciałem zauważyć, że Pyrzowice leżą w powiecie Tarnogóskim, czyli zostałyby w części śląskiej ;-P...rozwiń całość

  Co prawda ja nie jestem zwolennikiem oddzielania się od Zagłębia (a jestem Ślązakiem), ale chciałem zauważyć, że Pyrzowice leżą w powiecie Tarnogóskim, czyli zostałyby w części śląskiej ;-P Chociaż, gdyby powiaty też miałyby być rozdzielane, to historycznie tak jak napisałeś powinny być w Zagłębiu. Ale po co nam się rozdzielać? Różne dzielnice Londynu też do siebie nie pałają miłością, ale nikomu nie przyjdzie do głowy z tego powodu rozbijać jednego miasta. A ja zresztą Zagłębiaków bardzo lubię :-)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A te dzielnice Londynu gorolu maja taka sama historie ???

  ODA DO ROBACTWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Katowice i obsrany sosnoffiec to jest jedno miasto???? Gorolu??? A od kiedy???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jo

  Tyż Jo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  Tyle wiesz ile zjesz kormeliku...

  Papież w Częstochowie

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Światowe Dni Młodzieży

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał