Giżyński o woj. częstochowskim: Prezes Kaczyński pozwolił na tworzenie mapy

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Kolejna odsłona awantury o województwo częstochowskie. Poseł Szymon Giżyński nazywa media i kolegów posłów „antyczęstochowskimi”.

Województwa częstochowskiego nie będzie – uważa poseł Tomasz Jaskóła, który w ubiegłym tygodniu wysłał w tej sprawie do naszej redakcji specjalny komunikat. Poseł Jaskóła nigdy do przeciwników województwa częstochowskiego nie należał.

Twierdził, że na określonych zasadach, ma ono sens. Dlaczego więc stwierdził, że nie ma na to szans? Swoją tezę opiera na interpelacji, którą złożył wraz z dwoma innymi parlamentarzystami KUKIZ’15, Jarosławem Sachajko i Bartoszem Józwiakiem. Posłowie zadali w niej premier Beacie Szydło sześć pytań o nowe województwo, a ponieważ nie otrzymali żadnej odpowiedzi, uznają, że to znak, iż o nowym województwie nie ma mowy.

Czytaj więcej: Województwo częstochowskie? Posłowie KUKIZ'15 pytają, premier nie odpowiada

Wielunianie są na „nie”
Parlamentarzyści KUKIZ’15 zdecydowali się na poznanie szczegółów planowanych zmian z uwagi na zaniepokojenie mieszkańców powiatu wieluńskiego. Wielunianie obawiają się przyłączenia do województwa częstochowskiego. Mieszkańcy miasta i okolicznych wsi zdecydowanie sprzeciwiają się tego typu reformie, chcąc pozostać w województwie łódzkim. W swojej interpelacji pytają także o koszty potencjalnej reformy, przeprowadzone konsultacje społeczne i przesłanki, jakie przemawiają za wyodrębnieniem nowego województwa z Częstochowy i pobliskich powiatów.

Poseł Jaskóła wytyka również w komunikacie, że Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie używało kwestii utworzenia województwa częstochowskiego podczas kampanii wyborczej, ale obietnicy nie dotrzymało. Komunikat posła Jaskóły spotkał się z ostrą odpowiedzią posła Szymona Giżyńskiego z PiS, który jest największym orędownikiem reaktywacji województwa.

Poseł Giżyński w wywiadzie dla lokalnej telewizji TV Orion stwierdził, że Tomasz Jaskóła dopisał się do „niechlubnej listy niedowiarków, sceptyków i przeciwników województwa częstochowskiego”, na której znajdują się również Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni i posłanka Izabela Leszczyna.

Poseł Giżyński jest przekonany, że nowe województwo częstochowskie powstanie wcześniej czy później, bo wynika to z decyzji moralnej i politycznej prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który zezwolił na tworzenie mapy przyszłego województwa.
Mapa regionu się kurczy
Terytorium przyszłego województwa z miesiąca na miesiąc się zmniejsza, a wraz z nią zmniejszają się szanse na takie województwo. Niedawno okazało się, że przeciwny jest mu powiat wieluński. Obecnie tylko powiaty częstochowski i kłobucki oraz gmina Poraj otwarcie popierają pomysł reaktywacji regionu. Czołowi politycy PiS wielokrotnie wypowiadali się na ten temat, wbrew słowom Szymona Giżyńskiego, że województwa nie będzie.

„W opinii Ministerstwa Rozwoju powołanie nowego województwa nie przyspieszyłoby gwałtownie rozwoju regionu, a wręcz mogłoby prowadzić do spowolnienia jego rozwoju z powodu istniejących zobowiązań prawnych zawartych m.in. w Umowie Partnerstwa – tak na interpelację posłanki Izabeli Leszczyny odpowiedział w ubiegłym roku Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju.

Dla całego regionu utworzenie nowego województwa było być może korzystne w 2020 roku. Wówczas Częstochowa i region nie mogłyby korzystać z dotacji unijnych, będać w bogatym woj. śląskim, a samodzielnie byłoby to możliwe.

– Myślę, że rząd powinien sporządzić wnikliwą analizę dotyczącą zmiany mapy samorządowej. Reaktywacja województw to skomplikowany proces, a sporządzenie takiej analizy mogłoby być krokiem w kierunku nowych województw. Być może kraj trzeba podzielić na kilka wielkich regionów, a w nich znalazłyby się superpowiaty lub województwa – mówi Halina Rozpondek, posłanka PO, która w 1998 roku najmocniej broniła województwa częstochowskiego.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 17

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aaaa

Częstochowa niech się z województwem opolskiem połączy i by były dwie stolice województw

P
Piotr

Lotnisko należy do województwa Śląskiego i uwierz że nie ma w planach żeby było w karłowatym biednym wojewodztwie bo by tylko na tym stracili. ktoś chce być w Częstochowskim oprócz Częstochowy i łasych na stołki i pieniądze na administracje urzędników?

P
Piotr

Im chodzi tylko o pieniądze, dla marszałków, wicemarszałków, asystentów, sekretarek, rozdawanie nagród za prace itd itp tak aby oni swoich znajomych na biurokratycznych miejscach mogli poustawiać, bo jaką to im korzyść ma przynieśc, będą najbiedniejszym i najmniejszym województwem, będą dumni z gołą d***, a poza tym mało kto chce być oprócz Częstochowy w tym województwie, siłą ich wcielą? Jeżli powstanie to mam nadzieje, że koleje Śląskie momentalnie zawiesza połączenia do Częstochowy aby przenieśc tabor tam gdzie go brakuje, na rozwijające sie połączenia na południe do Bielska czy Gliwic gdzie w pociągach jedzie sie jak szprotka. Na województwie przejadą sie jak na Jasnej Górze, milony pielgrzymów a zarobku dla miasta na tym prawie wcale bo nie umieją tego zagospodarować.

H
Hans bleib do

to jedyne sensowne rozwiązanie.
potęga od Sosnowca i Częstochowy po Kielce i Sandomierz

p
podatnik

W tym kraju każda najmniejsza społeczność otrzyma od naszego państwa autonomię kulturową, jeżeli takiej zapragnie. Jedyną grupą etniczną, którą w tym kraju nie jest traktowana poważnie to właśnie Ślązacy. I tutaj nie chodzi o jakoś wrogość do Niemiec, tylko rozchodzi się o samych Ślązaków, którzy utracili swoją dawną tożsamość. Mnóstwo moich znajomych mieszka obecnie w Niemczech. Oni od samego początku uważają się tylko za Śląskich Niemców. Śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech. Ale tak to już jest, jak ktoś ma wybiórcze wykształcenie i nie zna historii. Na tej samej zasadzie mogą uważać się nawet za potomków Eskimosów. Dlatego nie wchodzę w tę polemikę. Kilka dni temu byłem na przedstawieniu w Teatrze Śląskim "Wujek.81." Scena śląska próbuje kulturowo przybliżyć współczesnym tragiczne wydarzenia z początków Stanu Wojennego. Wyszło marnie, strasznie marnie. Chaos, wrzask i ludowe przyśpiewki, zmiksowane z młodzieżowym rapowaniem. Spektakl ten przypomina mi raczej trzeciorzędny hollywoodzki film niż poważne artystyczne przedsięwzięcie. Dla mnie zupełna klęska teatralna. Nawet scena, która ma się jawić śląską kulturą wyższą, też nie istnieje. Tutaj wszystko jest sztuczne i zagubione. W czasie pacyfikacji kopalni "Wujek" tragicznie zginęło dziewięciu górników. Powszechnie wiadomo, że na kopalni pracowali ludzie z całej Polski. Ale o tym nie było ani słowa w tym spektaklu, ponieważ śląska scena próbowała epatować wszystkich tzw. tylko pobożną śląską kulturą górniczą. A tam na Wujku nie zginęli tylko Ślązacy! Tak więc zabieg artystyczny wątpliwy, po prostu, obecnie na siłę szuka się ale tylko śląskiego patosu.

O
ODA DO ROBACTWA

polaczku pisz o swojej udreczonej macierz a odp....dol sie od tematyki Slaskiej. Jak bys mi udowodnil ze Slazacy ktorzy glosowali za Niemcem w Plebiscuycie nie mogli byc Slaskimi Niemcxami TO CZEKAM.

....

Śląska część województwa do opolskiego ze zmianą nazwy na "górnośląskie", małopolska część niech idzie do małopolskiego albo do Świętokrzyżowszczyzny.

p
podatnik

To fakt, są bardzo duże różnice kulturowe między tzw. lokalną kulturą na Śląsku a północną częścią tego sztucznego wojewódzkiego tworu. Wcześniej różnice te pogłębiły masowe wyjazdy Ślązaków do RFN-u w latach 70 i 80. Niemcy do dzisiaj są jedynym krajem w Europie, gdzie nie funkcjonuje tzw. Polonia. Ślązacy osiedlając się w Niemczech uznali że są Niemcami. Dlatego sami Ślązacy tak jak i Niemcy mają poważny problem ze swoją tożsamością. Kulturę niemiecką unicestwił Hitler, a Ślązacy na własne życzenie wykończyli swoją. Jak tylko napiszę, że Ślązacy nigdy nie byli Niemcami, to od razu na tym portalu rozgorzałaby dyskusja na ten temat. Dlatego nie ma sensu dowodzić teraz czym w ogóle jest dzisiaj województwo śląskie. Generalnie to zlepek ludzi z całej Polski, którzy osiedlali się tutaj od 1945 roku. Ślązaków, którzy wyznają tylko wartości dawnych powstańców śląskich jest jak na lekarstwo. Praktycznie ten rodzaj Ślązaków jest już na wymarciu. Dominuje tutaj "tradycja" DVL. Z Częstochową i z Zagłębiem też nie jest jednoznacznie, ponieważ tak jak większość śląskich miast tak i większość miast Zagłębia też była zasiedlana ludźmi z całej Polski zaraz po wojnie. Dzisiaj ze Śląskiem i z Zagłębiem jest tak samo jak z rodowitymi Warszawiakami w Warszawie. Oczywiście, absolutnie nie ma nic złego w tym, że tak te miasta dzisiaj wyglądają. Ot, współczesność i tyle. USA i Australia też powstały z imigrantów z całego świata. Reasumując, nie ma sensu rozwodzić się nad lokalną kulturą, ponieważ zanika. Obecnie wszytko ulega globalizacji i młodzi ludzie patrzą już tylko w przyszłość. A to, że będzie tutaj jedno czy dziesięć województw, nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy, że PiS cofa ten nasz strasznie okaleczony kraj w XIII wiek. To partia, która żyje tylko historią. To polityczne muzeum. Tworzenie nowego województwa niczego nie zmieni. Powiem więcej, miasta śląskie mają bardzo duże dochody które odprowadzają do wspólnej wojewódzkiej kasy. Z tych pieniędzy mogą korzystać wszyscy, tak jak Polska w UE. Separatyzm i nowe granice to najgorsze rozwiązanie. Jeżeli Częstochowa czuje się pokrzywdzona, to można przenieść do tego miasta np. kilka lat wszystkie urzędy wojewódzkie. Dlaczego nie? Katowice nie są do końca szczęśliwe z tej sytuacji, ponieważ już teraz nie można się po nim swobodnie poruszać. Wieczne korki i miliony samochodów. Dlatego, jak aż tak bardzo tego pragniecie, to weźcie sobie wszystkie urzędy razem ze wspólną kasą. Katowice będą luźniejsze,a jako miasto jest bardzo zamożne, wg ostatniej statystyki czwarte w kraju!

K
Kamil P z Zawiercia

Województwo powinno zostać tak jak jest, natomiast jego nazwa jest koniecznie do zmiany. Województwo śląskie, które składa się w połowie tylko ze Śląśka, a w drugiej połowie z ziem historycznie małopolskich (Zagłębie, Jura Krak-Częst, Żywieczczyzna, Jaworzno). Zmiana nazwy na śląsko-małopolskie byłaby tylko kosmetyczną korektą bez potrzeby zatrudniania nowych urzędników. Są województwa o dwuczłonowych nazwach, w tym trzy pomorskie, więc dlaczego miałoby nie być śląsko-małopolskiego?

T
Tyż Jo

Tyle wiesz ile zjesz kormeliku...

G
Gustavo Woltmann

Bez sensu jest tworzenie kolejnych karłowatych województw, nawet jeśli jest zapewnione poparcie mieszkańców (nie jestem zresztą pewien, czy mamy z tym do czynienia - ilu ludzi z Częstochowy interesuje się tą sprawą?). Jedyny skutek, jaki ta pseudo-reforma przyniesie, to zmniejszenie wydajności administracji przy zwiększeniu liczby etatów, co nigdy nie jest dobre, ale tym bardziej teraz, kiedy coraz szybciej narasta zadłużenie państwa.

O
ODA DO ROBACTWA

Katowice i obsrany sosnoffiec to jest jedno miasto???? Gorolu??? A od kiedy???

O
O/S

mamy Kamien Sl. ...a co sie stanie z Pyrzowicami ? Najprawdopodobniej jak pisze BUBU

b
bubu

To jest ten wasz atut? Lotnisko? Swoją drogą ciekawe, czy pod waszym gospodarzeniem Pyrzowice nadal będą konkurencyjne dla Krakowa a nie skończą jak Radom :)
Poza tym skąd wiesz, czy za jakiś czas by sobie woj. Górnośląskie nie zbudowałoby lotniska, niekoniecznie na Muchowcu pajacu? Odpadnie nam w końcu balast medali i zagłąbia, będziemy mogli inwestować w końcu "u siebie". Niestety jedno się nie zmieni. Nadal zagłąbiowski pasożyt będzie jeździł tu dzień w dzień do pracy, zapychając nasze drogi i smrodząc swoimi gruchotami.

s
sch

Co prawda ja nie jestem zwolennikiem oddzielania się od Zagłębia (a jestem Ślązakiem), ale chciałem zauważyć, że Pyrzowice leżą w powiecie Tarnogóskim, czyli zostałyby w części śląskiej ;-P Chociaż, gdyby powiaty też miałyby być rozdzielane, to historycznie tak jak napisałeś powinny być w Zagłębiu. Ale po co nam się rozdzielać? Różne dzielnice Londynu też do siebie nie pałają miłością, ale nikomu nie przyjdzie do głowy z tego powodu rozbijać jednego miasta. A ja zresztą Zagłębiaków bardzo lubię :-)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3