Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice przed II wojną światową. Kąpielisko w Parku Chrobrego, ul. Zwycięstwa, huty i restauracje. Tak wyglądało miasto! ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Gliwice na fotografiach sprzed II wojny światowej to miasto, które emanowało historią i kulturą. Mimo że czas ten należał do burzliwych, obfitował w zmiany, był także doskonały dla rozwoju miasta. Przed wojną Gliwice znalazły się na terytorium Niemiec, leżały tuż przy wytyczonej granicy, jednak śląski duch nie zaginął w mieszkańcach. Do dziś odnaleźć tu można miejsca, zieleńce oraz kamienice z prezentowanych w materiale fotografii.

Gliwice na fotografiach sprzed II wojny światowej

Gliwice leżały w obszarze przemysłowym Górnego Śląska, co wpłynęło na ich rozwój gospodarczy. Liczne fabryki, kopalnie węgla i zakłady przemysłowe były rdzeniem miasta. To m.in. właśnie tutaj narodził się przemysł węglowy, który odegrał kluczową rolę w rozwoju tej części Europy.

Oprócz przemysłu, Gliwice były również miejscem znaczącej aktywności kulturalnej. Teatry, kawiarnie, muzea i instytucje edukacyjne przyciągały zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających.

Jak przed wojną wyglądały Gliwice? Zobaczcie:

Miasto miało liczne parki i ogrody, które zapewniały miejsca do relaksu, spacerów, pikników i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Architektura Gliwic przed wojną była zróżnicowana. W centrum miasta dominowały eklektyczne budynki, często z elementami neogotyckimi i neobarokowymi.

Wśród nich można było znaleźć piękny ratusz, kościoły i willowe rezydencje. Spacerując ulicami miasta, można było podziwiać piękne gmachy, gzymsy oraz płaskorzeźby, ryte w elewacjach.

Gliwice. Historia jest tu

Warto również wspomnieć o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w Gliwicach przed II wojną światową. Jednym z nich był plebiscyt. Trudno, aby ktoś z nas go pamiętał, bowiem odbył się już 100 lat temu! W mieście stacjonowały wówczas wojska brytyjskie i francuskie, których żołnierzy udało się uchwycić na fotografiach wraz z mieszkańcami Gliwic.

Wśród fotografii w naszej galerii można zobaczyć ówczesne parady wojskowe, żołnierzy w koszarach, orkiestrę maszerującą ulicą Zwycięstwa tuż przy kawiarni Kaiserkrone, a także miejsca, które były, a których już nie ma: hotel nieopodal dworca PKP, restauracje, ogródki przydomowe czy kamienice, w których miejscu dziś stoi biurowiec Biprohutu.

Na kartach historii zapisała się jednak przede wszystkim słynna Radiostacja i "prowokacja gliwicka", kiedy niemiecka to, 1 września 1939 roku, propaganda przeprowadziła fałszywą operację pod Gliwicami, aby usprawiedliwić inwazję na Polskę.

Gliwice przed II wojną światową to miejsce o bogatej historii, pełne kontrastów i różnorodności. Miasto łączyło w sobie przemysłowy rozwój z kulturalnym dziedzictwem, tworzące unikalny charakter.

Dzisiaj można jeszcze zobaczyć wiele z tamtych czasów na zachowanych zdjęciach i w zachowanych budynkach, które przypominają o dawnych dniach świetności miasta.

Duch Gliwic. Zobaczcie zdjęcia sprzed II wojny światowej! Rozpoznajecie te miejsca?

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera