Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralska pasterka w Beskidach z ogniskiem i kakao

Łukasz Klimaniec
arc
Wigilijna noc jest wyjątkowa, podobnie jak odprawiana o północy msza. Ale w Beskidach pasterka w wykonaniu górali jest czymś więcej - ubrani w regionalne stroje górale, przygrywając do mszy na pasterskich instrumentach, dają świadectwo umiłowania wiary i swojej tradycji. I z roku na rok przyciągają w Beskidy gości ciekawych góralskiej pasterki.

- Znamy wiele kolęd tradycyjnych, ale "Oj, maluśki, maluśki" śpiewana przez górali, nie ma sobie równych - uważa ks. Piotr Wala SDB, ceremoniarz Sanktuarium na Górce w Szczyrku, gdzie od lat odprawiane są góralskie pasterki, po których przed kościołem płonie watra, czyli wielkie ognisko.

Rozpalenie ognia towarzyszy wspólnej agapie i kolędowaniu na placu przed sanktuarium. Górale po wyjściu z kościoła łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy i pastorałki, rozdawane są ciasto i bułki oraz kakao i góralski napitek.

- Górska sceneria, górale w regionalnych strojach, ognisko i kolędy sprawiają, że klimat tej pasterki jest niepowtarzalny. A bułka i kakao, jedzone o 2.00, bardzo smakują - mówi Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Centrum Kultury i Informacji w Szczyrku.

W Szczyrku na Górce nad muzyczną oprawą góralskiej pasterki czuwa Zespół Regionalny Klimczok, który po mszy kolęduje przed sanktuarium wspólnie z wiernymi.

- To nie jest zwykły koncert, zawsze bardzo się to przeżywa - przyznaje Małgorzata Hołdys, kierowniczka zespołu.

Wyjątkowość polega także na tym, że muzycy nie śpiewają kolęd powszechnie znanych, ale typowe pastorałki, jakie niegdyś śpiewano pod Skrzycznem. Dlatego góralska pasterka to poniekąd lekcja historii regionu.

- W ramach różnych projektów zbieraliśmy teksty i muzykę takich pastorałek i wydaliśmy płytę - dodaje Małgorzata Hołdys.
W tym roku do górali w Szczyrku na Górce dołączą... górnicy. Udział w pasterce zapowiedziała delegacja KWK Borynia z Jastrzębia w tradycyjnych górniczych mundurach.

Góralska pasterka odprawiana jest także na Śląsku Cieszyńskim w Istebnej w kościele pw. Dobrego Pasterza.

- Podczas mszy organy kościelne nie grają w ogóle. Tylko skrzypce, gajdy, piszczołki i okaryny. Cała muzyczna oprawa mszy jest tylko na tradycyjnych góralskich, pasterskich instrumentach - zastrzega Lucyna Kohut z Gminnego Ośrodka Kultury.

W tym roku w Istebnej muzycy i góralskie kapele na pasterce kolędować będą na rzecz odbudowy drewnianego kościółka na Stecówce, który spłonął na początku grudnia. Mimo braku świątyni, parafianie ze Stecówki spotkają się w miejscu, w którym stał kościół i pod gołym niebem odprawią mszę pasterską.

Pasterkę góralską przygotowują również górale z Beskidu Żywieckiego w Żabnicy w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej
- Podczas tej nocnej mszy już po raz ósmy wspólnie zagra kilkudziesięciu muzykantów regionalnych z Beskidu Żywieckiego oraz Śląskiego - mówi Marcin Biegun, jeden z organizatorów. Góralska pasterka odbędzie się też w kościele pw. św. Marcina w Radziechowach i drewnianym kościółku św. Jakuba w Szczyrku.

*Gdzie najtaniej na zakupy [PORÓWNANIE CEN W MARKETACH]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!