MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy JSW mogą fedrować nawet w soboty

Jacek Bombor
Górnicy czekają na konkretne ustalenia szefów firmy ze związkowcami
Górnicy czekają na konkretne ustalenia szefów firmy ze związkowcami FOT. ARKADIUSZ GOLA
Jastrzębska Spółka Węglowa odbija się od dna. W wyniku światowego kryzysu do niedawna jej kopalnie fedrowały tylko przez cztery dni.

W tym tygodniu szefowie spółki nie dość, że nieodwołalnie przywrócili pięciodniowe wydobycie, to zastanawiają się, czy nie wprowadzić sześciodniowego dnia pracy. Skąd taka nagła zmiana sytuacji? Do końca roku zbyt na węgiel jest zapewniony, a firma nadal podpisuje nowe kontrakty. - Chociaż musimy zachować czujność uważam, że to może oznaczać początek końca kryzysu w branży na rynku koksu i stali - mówi optymistycznie Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

By przetrwać i utrzymać zatrudnienie, JSW wydała miliard złotych

Wprowadzenie dodatkowego dnia pracy w soboty - według szefa JSW - pozwoli firmie odrobić przynajmniej część strat, jakie poniosła w pierwszym półroczu. A te były olbrzymie: z nieoficjalnych danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że firma zanotowała 700 milionów strat. Mało tego, żeby przetrwać, utrzymać zatrudnienie, utopiła blisko miliard złotych m.in. oszczędności z poprzednich lat.
Teraz pojawiło się światełko w tunelu. Pierwsze symptomy, że idzie lepsze, pojawiły się już w lipcu. Firma podpisywała nowe kontrakty z polskimi i zagranicznymi kontrahentami. W międzyczasie udało się jej załatwić kolejne rynki zbytu na węgiel koksowy. - Sprzedajemy miliony ton do Turcji, odzyskujemy też rynek w Niemczech - wylicza prezes Zagórowski.

Znacznie lepiej sytuacja wygląda także w kraju. Koksownia Przyjaźń na początku roku roku produkowała 90 tysięcy ton koksu miesięcznie (z węgla kupowanego w JSW -red.), czyli pracowała na 40 procent możliwości. Już w najbliższych dniach będzie produkowała na pełnych obrotach 200 tysięcy ton tego surowca. W efekcie kopalniane zwały JSW, które sięgały jeszcze trzy miesiące temu 1,7 miliona ton, z każdym dniem się zmniejszają. Obecnie zapasy nie przekraczają 1 mln ton.
Nic dziwnego, że firma myśli o wprowadzeniu szóstego dnia wydobycia. - W optymistycznym scenariuszu moglibyśmy wprowadzić go już w ostatnim kwartale tego roku. Nie chodzi tylko o wydobycie. Pracowałaby cała kopalnia, wszystkie jej działy. W grę wchodzi też przygotowanie nowych frontów robót - wyjaśnia Zagórowski. Nawet takie rozwiązanie nie będzie oznaczać, że firma na koniec roku zanotuje zysk - Nasze marzenie to dobić do zera - mówi szczerze prezes. Jest jeszcze jeden problem. W ubiegłym roku - gdy firma mogła sprzedawać każde ilości węgla - pomysłu na sześciodniowy system pracy nie udało się wprowadzić. Związkowcy uznali wówczas , że to zamach na święty przywilej wolnych sobót, które wywalczyli w 1980 roku. Prezes Zagórowski uważa, że tamten sprzeciw spowodował m.in. tak katastrofalną sytuację finansową obecnie. - Bo gdybyśmy fedrowali wówczas w soboty, mielibyśmy zysk w wysokości 2 miliardów złotych. Więc kryzys nie byłby dla nas teraz taki straszny - uważa.

Związkowcy tym razem nie mówią kategorycznie nie. Piotr Szereda, szef Solidarności 80 w kopalni Jas-Mos wyjaśnia, że w ostatnich miesiącach górnicy mocno oberwali po kieszeni. - Gdyby zaproponowano uczciwe zasady dodatkowego wynagrodzenia za soboty, to można się zastanowić. A więc podwójne dniówki plus sowity dodatek do pensji - wyjaśnia Piotr Szereda. - Zasady dodatkowego wynagrodzenia opracujemy wspólnie. Skoro firma zarobi więcej, to czemu nie mielibyśmy dać więcej zarobić górnikom? - mówi pojednawczo Zagórowski. Szeregowi górnicy czekają na konkretne ustalenia.

- W czerwcu i lipcu dostałem wypłatę o 500 złotych mniejszą. Więc jak dadzą mi dorobić, to ze dwie soboty mógłbym poświęcić - mówi nam górnik z 15-letnim stażem w KWK Zofiówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty