Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Górnicy pielgrzymują na Jasną Górę. Towarzyszy im Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Górnicy pielgrzymują na Jasną Górę. Towarzyszy im Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”
Górnicy pielgrzymują na Jasną Górę. Towarzyszy im Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” Piotr Ciastek
W niedzielę, 26 listopada, na Jasną Górę przybyła XXXII Pielgrzymka Górników, w której biorą udział górnicy, energetycy i ich rodziny. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczy bp Andrzej Iwanecki.

33. Pielgrzymka Górników i Energetyków

Górnicy, energetycy i ich rodziny przybyli na Jasną Górę w niedzielę, 26 listopada. To już 33. pielgrzymka górników do klasztoru paulinów.

Uczestniczyli w niej nie tylko górnicy węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, ropy naftowej, energetycy i elektronicy. Przybyły też rodziny oraz emeryci i renciści.

Jak co roku, spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Następnie pielgrzymi wyruszyli do jasnogórskiego sanktuarium.

Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich.

Tradycyjnie już centralnym punktem pielgrzymki jest Msza św. koncelebrowana w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego gliwickiego Andrzeja Iwaneckiego.

W homilii bp Iwanecki przypomniał ewangelię pracy św. Jana Pawła II, którą głosił w czasie swojej pielgrzymki w Katowicach Muchowcu w 1983 r.

- Nawiązując do górniczego pozdrowienia „Szczęść Boże” papież zwrócił wówczas uwagę, że jest ono szczególnym wskazaniem odnoszącym pracę człowieka do Boga. Bóg bowiem, stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo, polecił mu czynić sobie ziemię poddaną. To biblijne wyrażenie jest szczególnie głębokim i bogatym w treść określeniem pracy. Boże polecenie, by człowiek „ziemię czynił sobie poddaną”, jest wyrazem wielkiego zaufania Boga Stwórcy do człowieka i wezwaniem, by człowiek razem z Nim poprzez pracę przetwarzał oblicze ziemi - mówił biskup.

Jak dalej za Janem Pawłem II kaznodzieja zauważył, „Kościół stale na nowo odczytuje i na nowo głosi wszystkim ludziom. Praca bowiem jest podstawowym powołaniem człowieka na tej ziemi”. Podkreślił, nauczanie papieża, że praca posiada swoją zasadniczą wartość dlatego, że jest spełniana przez człowieka. Bp Iwanecki przywołał słowa śp. bp. Gerarda Kusza z jednej z barbórkowych homilii, że „skarbem tej ziemi jest węgiel, ale tym najcenniejszym skarbem jest zawsze człowiek". To na tym, jak dalej podkreślił bp Iwanecki, opiera się też godność pracy, która winna być uszanowana bez względu na to, jaką pracę człowiek wykonuje. - Bo jak nauczał św. „Jan Paweł II „Ważne jest to, że pracę wykonuje człowiek. Wykonując jakąkolwiek pracę, wyciska na niej znamię osoby: obrazu i podobieństwa Boga samego” - dodał biskup.

Kaznodzieja przypomniał o podstawowych prawach ludzi pracy, o które nieustannie upomina się Kościół, jak prawo do sprawiedliwej zapłaty, do zabezpieczenia w razie wypadków związanych z pracą, do wypoczynku. - Przypominamy sobie, ile razy na wzgórzu piekarskim, w czasie pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców, wołaliśmy pod przewodnictwem naszych pasterzy – „Niedziela jest Boża i nasza” – mówił bp Iwanecki.

Zbliżające się popularne święto „barbórki” jest bardzo ważną uroczystością religijną i wspólnotową dla górników, i obchodzą ją zawsze bardzo uroczyście. Również pielgrzymka na Jasną Górę jest dla nich niezwykle ważna. Jasnogórską więżę ozdobiono z okazji pielgrzymki górników zielono-czarnymi flagami.

Oprawę muzyczną przygotowała Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”, a organizatorem pielgrzymki był Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Górnicy na Jasnej Górze. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera