Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy walczą o odprawy. Mieszkańcy się martwią o sprzedaż mieszkań zakładowych

Redakcja
Górnicy walczą o odprawy. Mieszkańcy się martwią o sprzedaż mieszkań zakładowychMaj 2015 roku to ostatnia tona węgla z KWK Kazimierz-Juliusz
Górnicy walczą o odprawy. Mieszkańcy się martwią o sprzedaż mieszkań zakładowychMaj 2015 roku to ostatnia tona węgla z KWK Kazimierz-Juliusz Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Byli pracownicy KWK Kazimierz-Juliusz walczą w sądzie o należne im zaległe odprawy. A mieszkańcy martwią się, że opóźni się sprzedaż mieszkań. Przed sądem zapadły już pierwsze wyroki dotyczące zaległych odpraw dla byłych pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Związkowcy informują, że pieniądze należą im się na podstawie ustawy z 2013 roku. Tyle że na razie żaden z nich ich nie dostał, dlatego zdecydowali się na skierowanie sprawy do sądu.

- Na mocy porozumienia, które podpisaliśmy, kopalnia miała być oddłużona. Na prośbę prezesa zawiesiliśmy pozwy, aby kopalnia mogła wyjść na prostą. Górnicy odpraw jednak nie dostali, więc kierujemy sprawy do sądu. A odsetki od odpraw rosną - mówi Paweł Widyna, przewodniczący WZZ Sierpień 80 na Kazimierzu-Juliuszu.

Dodaje, że około dziesięciu lat temu podobna sytuacja miała miejsce w likwidowanej KWK Siersza. Jej górnikom odprawy przyznał po trzech latach batalii w sądach. 

W przypadku kopalni Kazimierz-Juliusz sprawa odpraw dotyczyć może nawet 1000 osób. To około 90 proc. dawnych pracowników. Jeden z górników może otrzymać około 12-15 tysięcy złotych plus zaległe odsetki (każdy przypadek wylicza się indywidualnie). Prosty rachunek daje więc kwotę nawet ok. 15 mln złotych. - Nie rozumiemy, dlaczego kopalnia nie chce nam wypłacić odpraw, ma przecież przychód ze sprzedaży mieszkań - zaznacza Paweł Widyna.

KWK Kazimierz-Juliusz, w której tydzień temu minął rok od zakończenia wydobycia, należy dziś do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. SRK stoi na stanowisku że celem decyzji z końca 2014 roku było zapewnienie pracy i płacy osobom zatrudnionym w kopalni.

- I tak też się stało. Żaden z górników nie stracił pracy dlatego Spółka będzie się odwoływać od wyroku sądu - podkreśla Witold Jajszczok z SRK.

- Spółka nie ma pieniędzy na ewentualne wypłaty odpraw. Dysponuje, co prawda, resztą środków przewidzianych na dopłatę do strat produkcyjnych, ale nie są to środki wystarczające na pokrycie wszystkich ewentualnych roszczeń. Kazimierz-Juliusz nie ma obecnie żadnych innych środków niż te, które pochodzą ze sprzedaży mieszkań ale ponieważ mieszkania sprzedawane są obecnym najemcom za ok. 5 proc. wartości, więc nie są to środki współmierne do ewentualnych potrzeb - dodaje.

Informacje o zaległych odprawach, które byłym pracownikom trzeba będzie wypłacić powoduje tymczasem niepokój  w Kazimierzu Górn. czy na Juliuszu, gdzie najwięcej jest mieszkań kopalnianych. Mieszkańcy obawiają się, że konieczność wypłaty odpraw spowolni trwający już proces sprzedaży mieszkań.

-  Obawiam się, że to może mocno spowolnić proces rewitalizacji naszej dzielnicy oraz Ostrów i Juliusza. Wielu starszych mieszkańców boi się, że może nie doczekać możliwości ich wykupu. O problemie informowaliśmy już władze Sosnowca i parlamentarzystów.   Mam nadzieję, że sytuacja zostanie rozwiązana w taki sposób by sprzedaż postępowała zgodnie z założonymi terminami. To kluczowa kwestia dla dalszej rewitalizacji Kazimierza Górniczego - mówi Łukasz Krawiec, przewodniczący Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

 

Tomasz Szymczyk

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty