Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górnicza i hutnicza orkiestra zagra w Warszawie w ramach akcji projektu "Zrozumieć Śląsk. 100 rocznica przyłączenia Śląska do Polski"

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Arek Gola
Górnicza orkiestra KWK Rydułtowy oraz hutnicza orkiestra Huta Łabędy w ramach projektu "Zrozumieć Śląsk. 100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski" zagra dziś (9.12.2022) na ulicach Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się o 11 i potrwa 4 godziny, w okolicach Pl. Defilad i Rotundy. Przewidziane są również przemarsze.  

W ramach projektu "Zrozumieć Śląsk. 100 rocznica przyłączenia Śląska do Polski" już dziś - piątek 9 grudnia na ulicach Warszawy koncertować będzie orkiestra górnicza (KWK Rydułtowy) i hutnicza (Huta Łabędy), które specjalnie w tym celu wybiorą się do stolicy. Koncerty odbędą się ok. godz. 11:00 i potrwać mają do godz. 15:00. Koncertów można posłuchać w okolicach Pl. Defilad i Rotundy oraz podczas przemarszów.

Setne rocznice obchodzone na Śląsku

Ostatnie trzy lata to okres, który przepełniony był obchodami kolejnych rocznic związanych ze Śląskiem. W latach 2019, 2020 i 2021 wypadały kolejno setne rocznice wybuchu Powstań Śląskich (pierwszego, drugiego i trzeciego). Niestety w związku z sytuacją pandemiczną uroczystości związane z obchodami były dość skromne. Skupieni na walce z epidemią zapominaliśmy o walce jaka toczona była o polski Śląsk.

W tym roku wypada setna rocznica przyłączenia Śląska do Polski. To właśnie sto lat temu w Katowicach budowana była triumfalna brama, przez którą 20 czerwca 1922 symbolicznie wjeżdżały oddziały Wojska Polskiego witane przez mieszkańców miasta.

Śląsk jest ważny dla Polski

Nie ulega wątpliwości, że bez Śląska i jego bogactw trudne byłoby osiągnięcie tak wielu sukcesów gospodarczych, jakie odniosła II Rzeczpospolita. Dodatkowym, niezwykle znaczącym aspektem jest przenikanie się rożnych dróg historycznych. Teren na pograniczu kultury czeskiej, niemieckiej i ducha polskiego był i jest oazą różnych tradycji. Połączenie to pozwala budować pozytywne przykłady kształtowania postaw, nie tylko dla ludzi tutaj mieszkających. Te wzorce i sposoby zachowań, to kulturowe przenikanie są do dzisiaj bardzo wyraziste.

Trzy Powstania Śląskie odegrały niezwykle ważną rolę w procesie jednoczenia ziem polskich po okresie zaborów i wywarły istotny wpływ na ukształtowanie się zachodniej granicy odrodzonego państwa. Dla Rzeczypospolitej region ten miał ogromne znaczenie jako bogaty, nowoczesny okręg przemysłowy, o dużym potencjale społecznym i gospodarczym, z własną tradycją i etosem pracy, a także głębokim patriotyzmem i poczuciem związku z polskością. Hołd Powstańcom Śląskim za ich patriotyzm, miłość Ojczyzny, męstwo i hart ducha w walce złożył Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich, a Senat Rzeczypospolitej Polskiej – ustanawiając uchwałą rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

W ostatnich latach pojawiały się liczne inicjatywy pragnące uczcić pamięć Ślązaków, którzy oddali życie za polski Śląsk.  Z inicjatywy Sejmiku Prezydent RP podpisał projekt ustawy ustanawiającej 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. 16 lipca 1922 roku, został w Katowicach uroczyście podpisany Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Celem ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich jest upowszechnienie wiedzy o trzech powstaniach śląskich, których efektem był powrót części Górnego Śląska do Polski i ukształtowanie się zachodniej granicy II Rzeczpospolitej. 12 maja br. Sejm zdecydowaną większością (436 posłów głosowało „za”) poparł inicjatywę Prezydenta RP.

Obchody okrągłych rocznic związanych z Powstaniami Śląskimi koncentrowały się na oficjalnych stronach upamiętnienia wydarzeń lub przedsięwzięciach adresowanych do bardzo wąskiej grupy odbiorców, najczęściej obeznanych z tematyką. Nie podjęto żadnej próby dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Oferta nie obejmowała przedsięwzięć, które byłyby wstanie wyjaśnić mieszkańcom Polski jakie znaczenie dla kraju miał i ma Śląsk. Jak jego przyłączenie w 1922 roku zmieniło perspektywy ekonomiczne i społeczne II Rzeczpospolitej. Dziś proponując cały szereg działań o charakterze ogólnodostępnym i przystępnym mamy zamiar podjąć próbę wyjaśnienia czym dla Polski był (i jest) Śląsk oraz czym dla Śląska była (i jest) Polska.

(Źródło: www.zrozumiecslask.pl)

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera