Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Górnik Zabrze: Ile będzie kosztowała wycena akcji?

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Poprzednia prywatyzacja Górnika Zabrze skończyła się spadkiem z Ekstraklasy i "akcją ratunkową" ze strony miasta
Poprzednia prywatyzacja Górnika Zabrze skończyła się spadkiem z Ekstraklasy i "akcją ratunkową" ze strony miasta Mikołaj Suchan
Zielone światło dla prywatyzacji Górnika Zabrze nie oznacza finalizacji umowy, a jedynie zgodę na przeprowadzenie niezbędnych procedur.

Uchwała, jaką prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zaskoczyła radnych w miniony poniedziałek, pozwala na rozpoczęcie działań przygotowawczych do sprzedaży Górnika.

- Trudno powiedzieć ile mogą potrwać wszystkie procedury związane z wyceną akcji klubu oraz audytem. To bardzo skomplikowane kwestie, myślę, że potrzeba co najmniej kilku tygodni - przyznała prezydent.

Operacja wiązać się będzie także z wymiernymi kosztami.

- Wycenę akcji Górnika szacujemy na około 80 tysięcy złotych - stwierdził wiceprezydent Krzysztof Lewandowski, dodając, że audytor nie musi być wyłaniany w drodze konkursu, a w ramach tak zwanej kwoty wolnej.

Warto dodać, że w przypadku realnej wartości klubu istnieje mnóstwo czynników, które wpływają na liczby. To między innymi aktualna wycena wartości piłkarzy, czy sytuacja w tabeli i perspektywy dodatkowych zysków, na przykład z Pucharu Polski czy szans na grę w Lidze Konferencji.

Uchwała wciąż budzi w Zabrzu sporo emocji. Prezydent konsekwentnie przypomina historię związaną z poprzednią prywatyzacją, czyli firmą Allianz, która zakończyła się akcją ratunkową ze strony miasta: - Zgodnie z założeniami Allianz miał odpowiadać za klub, a miasto za infrastrukturę. Firma finansowo wspomogła zadłużony klub. Sporą część zainwestowanych funduszy stanowiły jednak pożyczki. Allianzowi wiele zawdzięczamy, lecz to miasto po raz kolejny musiało rozwiązać problemy klubu.

Małgorzata Mańka-Szulik odniosła się także do akcji kibiców, którzy wywieszają trans-parentny z żądaniem oddania Górnika.

- Należy przypomnieć, że Górnika nikomu nie zabrano, czyli nawoływanie do „oddania” klubu jest bezpodstawne - stwierdziła prezydent w oświadczeniu na Facebooku.

Rozpoczęcie procedur przybliża Górnika do prywatyzacji, ale nie oznacza, że nastąpi to szybko. Ze strony dwóch potencjalnych nowych właścicieli brakuje bowiem jednoznacznych deklaracji dotyczących środków, jakie mogą zostać przez nich zainwestowane w klub z Roosevelta.

Ważnym punktem w negocjacjach będzie zapewne spłata zadłużenia, a nie są to małe liczby. W raporcie za dwanaście miesięcy 2022 roku Górnik wykazał 30.023.368,33 zł zobowiązań krótkoterminowych, w badanym okresie zanotowano 2.307.234,87 zł straty, a zsumowana strata z lat ubiegłych wynosiła 143.309.814,09 zł. Na klubowym koncie znajdowała się kwota 204.885,92 zł.
Nowego inwestora czeka więc nie lada wyzwanie, a warunkiem kluczowym jest realne posiadanie przez niego portfela wypchanego po brzegi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Marcin Nowak żużlowiec Texom Stali Rzeszów - 10. Sportowiec 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera