Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Elemental planuje w Zawierciu inwestycje za kilka miliardów złotych. Miasto stałoby się centrum metali bateryjnych w Europie. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Grupa Elemental planuje szeroki rozwój powstałej już w Zawierciu kompleksowej inwestycji przedsiębiorstwa recyklingu metali szlachetnych ze zużytych urządzeń elektrycznych oraz recyklingu baterii litowo-jonowych z pojazdów elektrycznych. „Giga projekt bateryjny”, którego autorem jest Grupa Elemental, ma wartość kilka miliardów złotych. Jego realizacja wygenerowałaby kilkaset miejsc pracy. Na czym polega projekt? W jakiej jest fazie? Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Grupa Elemental planuje w Zawierciu inwestycje bateryjne za kilka miliardów złotych - wygeneruje to kilkaset miejsc pracy

W ramach projekt Grupy Elemental o nazwie „Giga projekt bateryjny” w Zawierciu może powstać huta miedzi i metali szlachetnych oraz zakład produkujący sole bateryjne. Pracę dzięki tym inwestycjom w Zawierciu, mogłoby zyskać nawet 400 osób, a dzięki temu Zawiercie, stałoby się europejskim centrum produkcji metali bateryjnych przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

Projekt składa się z dwóch części, jedna część to produkcja w hucie miedzi z recyklingu, która służyłaby do produkcji nowych anod bateryjnych oraz produkcji metali szlachetnych ze zużytego sprzętu elektronicznego, takich jak złoto, srebro czy pallad. Druga część technologiczna to produkcja soli bateryjnych: kobaltu, niklu, litu, również służących do produkcji nowych baterii. Inwestycje to wyjście na przekór potrzebom produktu i przemysku przyszłości. Nowo powstałe inwestycje mają częściowo współpracować, z uruchomionymi w Zawierciu zakładami produkującymi metale bateryjne i metale z grupy platynowców.

-Jest to bardzo duży projekt. Decyzja o jego realizacji nie została jeszcze podjęta. Jest ona bardzo mocno związana z naszym wnioskiem o wsparcie w ramach polskiego systemu TCTF, zainicjowanego przez Unię Europejską. Są to inicjatywy, które wspierają rozwój gospodarki niskoemisyjnej i nowoczesnej, dostosowanej do najwyższych standardów i wymogów Unii Europejskiej. Rozstrzygnięcia naszego wniosku spodziewamy się w pierwszym półroczu tego roku i wtedy będziemy mogli mówić o podejmowaniu decyzji o realizacji projektu - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

Powstanie inwestycji zależne od wsparcia w ramach polskiego systemu TCTF oraz od odpowiedniej infrastruktury otaczającej

System TCTF to inicjatywy, które wspierają rozwój gospodarki niskoemisyjnej i nowoczesnej, wychodzącej naprzeciw jej pilnym potrzebom, które będą stanowić kluczowe znaczenie w niedalekiej przyszłości. Wspiera rozwój gospodarki dostosowanej do najwyższych standardów i wymogów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi m.in. o innowacyjność, technologię i ochronę środowiska.

Budowa zakładu w Zawierciu uzależniona jest także od zapewnienia odpowiedniego otoczenia i infrastruktury dla zakładu, w szczególności od wybudowania niezbędnych odcinków nowych dróg oraz zmodernizowania istniejących oraz rozbudowy sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej czy energetycznej W ostatnim czasie miasto Zawiercie, z budżetu Państwa, pozyskało 59 mln złotych, na te działania.

Dzięki nowym inwestycjom, poszerzającym obecny kompleks, prace mogłoby znaleźć nawet 400 osób. Przedsiębiorstw do ich realizacji potrzebowałoby przede wszystkim pracowników produkcji, metalurgów, chemików, ale również pracowników innych działów zakładu. Powierzchnia całkowitej działki, dedykowanej pod kompleks, który ma rozwinąć się o nowe inwestycje, wynosi 500 000 tys. m2.

Elemental rusza z największym w Europie przedsiębiorstwem recyklingu baterii pojazdów elektrycznych i metali szlachetnych

Obecnie w ramach inwestycji Grupy Elemental w Zawierciu powstał kompleks obiektów, który jest w rozruchu, o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2. Składa się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni.

Zobaczcie zdjęcia obecnie powstałego kompleksu

-To jest jedyny w tej chwili w Europie zakład, który na taką skalę zajmuję się odzyskiem siedmiu pierwiastków, istotnych dla przemysłu bateryjnego i wodorowego, z tym aż pięć z nich: platyna, pallad, rod, kobalt i lit są wpisane na listę surowców strategicznych przez Unię Europejską i przez Stany Zjednoczone - mówi Michał Zygmunt, wiceprezes zarządu Elemental Holding S.A.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera