MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GZM przystępuje do starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Liderzy Metropolii symbolicznie "przywiązani do kultury" w Teatrze Zagłębia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Na scenie sosnowieckiego Teatru Zagłębia przedstawiciele Grónośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dyskutowali o roli kultury w rozwoju regionu i dokonali symbolicznego "przywiązania do kultury", inaugurującego starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na scenie sosnowieckiego Teatru Zagłębia przedstawiciele Grónośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dyskutowali o roli kultury w rozwoju regionu i dokonali symbolicznego "przywiązania do kultury", inaugurującego starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Astashow Studio
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczyna starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Do tego tytułu kandyduje 30 polskich miast, w tym największe ośrodki miejskie województwa śląskiego, występujące wspólnie pod szyldem GZM. Na inauguracyjnym spotkaniu w Teatrze Zagłębia przedstawiciele Metropolii zostali symbolicznie "związani z kulturą".

Europejska Stolica Kultury to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw europejskich o prawie 40-letniej historii. Celem podejmowanych działań jest ochrona i promowanie bogactwa kultur w Europie, zwiększanie poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej.

O tytuł gospodarza ESK stara się 30 polskich miast – w tym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Jej reprezentanci: między innymi prezydenci miast Sosnowiec i Katowice Arkadiusz Chęciński i Marcin Krupa, europoseł Łukasz Kohut i wiceprzewodniczący Metropolii GZM  Henryk Borczyk spotkali się w sosnowieckim Teatrze Zagłębia, gdzie zainaugurowano starania Metropolii o zaszczyt bycia gospodarzem ESK w 2029 roku.

Liderzy Metropolii symbolicznie "przywiązani do kultury" w Teatrze Zagłębia

Podczas czwartkowej inauguracji starań samorządowcy i szefowie instytucji kultury - wśród nich dyrektorzy Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu - zostali symbolicznie "przywiązani do kultury" opaskami wykonanymi z materiałów wykorzystywanych w prezentowanych w regionie spektaklach teatralnych. To "przypominajka" i zobowiązanie do działań, których zwieńczeniem ma być zwycięstwo w rywalizacji o tytuł ESK w 2029 roku.

Metropolia zostanie Europejską Stolicą Kultury?

- Uważam, że możemy pokazać i śląską i zagłębiowską kulturę bardzo szeroko – i paradoksalnie oba regiony i oba regionalizmy możemy budować, ale jednocześnie możemy budować most kultury między dawniej zwaśnionymi stronami Brynicy. Oczywiście jest pytanie o inne miejsca w województwie śląskim – bo wiele samorządów spoza metropolii już do mnie się odezwało, czy mogłoby choćby symbolicznie współuczestniczyć w tym wydarzeniu – stwierdza europoseł Łukasz Kohut.

Uczestnicy inauguracji musieli też na gorąco odpowiedzieć na pytanie: "po co nam kultura?", wpisując odpowiedź na specjalnie przygotowanej ściance. "Dla odmiany naszych miast" - napisał prezydent Katowic. "Bo inspiruje; łączy; bo uczy i otwiera horyzonty; pozwala mądrze i pięknie żyć; pobudza wyobraźnię i daje oddech; by dawać spełnienie emocjonalne; żeby zmieniać świat" - pisali samorządowcy i ludzie kultury.

- Kultura jest nam potrzebna dla odmiany naszych miast. Metropolitalne, zagłębiowsko-górnośląskie starania się o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury to proces, który będzie nas jednoczył i pokaże, że wspólnie potrafimy zrobić coś dla naszych mieszkańców. Katowice w tych staraniach są liderem, ale także suportem. Musi być wskazane miasto, które otrzyma ten tytuł, ale o tytuł staramy się wspólnie, jako Metropolia i dzięki temu korzystamy z naszej różnorodności kulturowej - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nie bez znaczenia dla gospodarzy Eurpoejskiej Stolicy Kultury jest wykorzystanie przedsięwzięć kulturowych do rozwoju gospodarczego, budowy przewag konkurencyjnych, przyciągania mieszkańców, turystów i inwestorów.

- Nasze spotkanie jest dowodem na to, że myślimy przyszłościowo o współpracy, o staraniach o Europejską Stolicę Kultury 2029 dla naszego regionu. Różnorodność naszego regionu jest ogromną wartością i zaletą. To tak naprawdę nas scala. To ogromna wartość. I tak naprawdę nie ma między nami żadnych rzek, które nas dzielą; są tylko mosty, które nas łączą. Nie trzeba nic zasypywać, trzeba korzystać z tych mostów. Takiej różnorodności kultur, jak na Śląsku i w Zagłębiu, ale też w całym naszym województwie, nie ma praktycznie nigdzie. Mnóstwo jednostek kultury. Zmieniają się Katowice, zmienia się Sosnowiec, zmienia się cały region. To piękne i urozmaicone miejsce do życia – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wtorkowe spotkanie w Teatrze Zagłębia jest pierwszym krokiem na drodze starań o uzyskanie tytułu gospodarza ESK. Nieprzypadkowy jest również wybór miejsca: sosnowiecki teatr będzie gospodarzem Kongresu Metropolia Kultury.

- W czasie Kongresu będziemy debatować, rozmawiać, dzielić się doświadczeniami, dobrymi i złymi praktykami oraz wspólnie projektować wizje możliwie najlepszych rozwiązań w zakresie polityki kulturalnej w Metropolii – mówi dyrektorka Teatru Zagłębia, Iwona Woźniak.

Na scenie sosnowieckiego Teatru Zagłębia przedstawiciele Grónośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dyskutowali o roli kultury w rozwoju regionu i dokonali symbolicznego "przywiązania do kultury", inaugurującego starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GZM przystępuje do starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultu...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni