Informatycy na start! A Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach ma już 95 lat

Monika Krężel
Monika Krężel
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach kształci w przyszłościowych kierunkach
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach kształci w przyszłościowych kierunkach Fot. Arkadiusz Gola
Udostępnij:
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach obchodzi w grudniu 95-lecie założenia. To jedna z największych i najstarszych firm oświaty zawodowej w Polsce. 95 lat temu ZDZ rozpoczął swoją działalność pod nazwą Śląski Instytut Rzemieślniczo-Przemysłowy. Dzisiaj kształci m.in. informatyków i techników awioników.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach obchodzi w95-lecie założenia

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oferuje kursy i szkolenia w 200 zawodach i specjalnościach, prowadzi też szkoły z atrakcyjnymi kierunkami kształcenia. Nie da się ukryć, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki informatyczne oraz lotnicze.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

E-sport w planie lekcji

Szkoły ZDZ kształcące w modnych informatycznych kierunkach od lat nie narzekają na brak chętnych. - Jeszcze w listopadzie dzwonili do nas rodzice uczniów z prośbą o przyjęcie do szkoły. Musimy odmawiać, bo nie mamy miejsc - mówi Przemysław Borgosz, zastępca dyrektora Zespołu Szkół im. Gen. Stanisława Sosabowskiego w Bielsku Białej ZDZ Katowice. - Technik informatyk dzisiaj wszędzie znajdzie pracę, zapotrzebowanie na rynku pracy jest ogromne, nie mówiąc o tym, jaki jest boom na technologie informatyczne. Perspektywy przed absolwentami kierunków informatycznych są niesamowite - podkreśla.

Bielska szkoła oferuje atrakcyjne kierunki i specjalności, w tym podstawy elektroniki i robotyki, e-sport, realizację dźwięku. Wśród proponowanych kierunków w Technikum jest m.in. technik realizacji nagrań ze specjalnością – twórca treści YouTube, technik informatyk ze specjalnością - tworzenie gier komputerowych czy technik realizacji nagrań. - Zaproponowaliśmy kandydatom zupełne nowości, oferujemy warsztaty i wyjazdy do firm, które zajmują się tymi specjalnościami, tworzą gry na telefony komórkowe, są liderami branż w Polsce - wylicza Przemysław Borgosz. - Nasi uczniowie biorą udział w turniejach e-sportowych i odnoszą sukcesy. Po zakończeniu nauki w szkole świetnie odnajdują się na rynku, nie mówiąc o tym, że mają tytuł technika informatyka, zajmują się oprogramowaniem, naprawą czy obsługą sprzętu. Niektórym może się wydawać, że specjalność e-sport to tylko gry i nic więcej. A to nieprawda. Uczniowie otrzymują szerokie wykształcenie, zdobywają umiejętności. Uruchomienie tych kierunków w naszym Zespole Szkół okazało się strzałem w dziesiątkę - uśmiecha się.

Rozchwytywani na rynku pracy

Podobną opinię ma Anna Przybył, dyrektorka Technikum Lotniczego ZDZ Katowice. - Od lat zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie, oprócz tytułu np. technika informatyka, zdobywali dodatkowe umiejętności, kończyli szkoły z dodatkowymi kwalifikacjami. Stąd dla nich mamy m.in. Akademię CISCO, obsługę dronów, kursy prawa jazdy - wylicza pani dyrektor. - Nasza oferta to odpowiedź na zmieniający się rynek pracy. Uczniowie mają propozycje pracy z różnych firm, nawet w wakacje czy dni wolne pracują na umowę-zlecenie - dodaje.

Technikum Lotnicze oferuje takie kierunki, jak: technik informatyk, technik robotyk, technik awionik, technik eksploatacji portów i terminali czy technik lotniskowych służb operacyjnych. - Technik robotyk do dzisiaj jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w przemyśle, odpowiedź na zmieniające się potrzeby światowej gospodarki, która dziś opiera się na automatyzacji i robotyce. Technika to przyszłość, ich absolwenci są rozchwytywani na rynku pracy i dobrze zarabiają - uważa Anna Przybył.

Jak było, jak jest

Od 1926 roku ZDZ w Katowicach kształci, podnosi kwalifikacje i doskonali zawodowo kadry dla potrzeb gospodarki, nie tylko naszego regionu, ale i całego kraju.

Rocznie w ZDZ Katowice kształci się około 20 tys. słuchaczy na 200 rodzajach kursów i ponad 3800 uczniów w 45 szkołach, w 50 zawodach. ZDZ zrealizował ponad 230 projektów finansowanych ze środków UE dla 68 tys. uczestników projektów, dzięki którym powstało m.in. 300 firm. Od początku istnienia mury Zakładu opuściło ponad 32 tys. absolwentów szkół, 15 tys. absolwentów Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka, ponad 2,4 mln absolwentów kursów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie