Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Żłóbek w Panewnikach już można zwiedzać. Ma 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości. Ruchoma stajenka jest czynna

Martyna Urban
Martyna Urban
Katowice. Żłóbek panewnicki został uruchomiony. Ruchoma stajenka będzie czynna do 2 lutego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice. Żłóbek panewnicki został uruchomiony. Ruchoma stajenka będzie czynna do 2 lutego.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Żłóbek w Panewnikach już można oglądać przed głównym ołtarzem w bazylice franciszkańskiej w Katowicach. Stajenka co roku jest jedną z najatrakcyjniejszych w okolicy. Mieszkańcy z pobliskich miast zjeżdżają się tam, by oglądać ruchomy żłóbek. W tym roku będzie on czynna aż do 2 lutego. Jaka jest jego historia?

Panewnicki żłóbek w okresie świątecznym

Panewnicka stajenka, ruchomy żłóbek oraz żywa szopka zostały odsłonięte. Jednak oficjalne otwarcie dla wiernych nastąpi dopiero jutro o godzinie 9. Do dziewiątego stycznia atrakcje w panewnickiej parafii będą czynne codziennie do 19, natomiast od 10 stycznia do 2 lutego od poniedziałku do soboty godzina zamknięcia zostanie zmieniona na 18.

Oprócz tego Franciszkanie udostępniają możliwość zwiedzania z przewodnikiem żłóbka, stajenki oraz szopki. Forma ta, dostępna na życzenie będzie dostępna od poniedziałku, 27 grudnia do 8 stycznia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Franciszkanie przewidzieli 3 opcje trasy do wyboru.

  • bazylika i ruchomy żłóbek, czas trwania - 45 minut,
  • bazylika i ruchomy żłóbek oraz żywa szopka ze zwierzętami w ogrodzie klasztornym, czas trwania - 60 minut,
  • bazylika, ruchomy żłóbek, żywa szopka ze zwierzętami w ogrodzie klasztornym oraz muzeum misyjne czas trwania - 75 minut.

Natomiast stajenkę w Bazylice Panewnickiej można oglądać w godzinach otwarcia kościoła.

Nie przeocz

Co można zobaczyć w stajence?

- Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Ze żłóbka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie. - czytamy na stronie panewnickiej parafii.

U franciszkanów w Katowicach Panewnikach można odwiedzac żywą szopkę. Kolejna atrakcja to ruchomy śłóbek.

Ruchomy i żywy żłóbek w Katowicach Panewnikach już czynny. M...

Przez cały czas trwania żłóbka organizowane są adoracje dla różnych stanów i grup z udziałem biskupów katowickich, na które serdecznie zapraszamy. Istnieje możliwość skorzystania z ciepłych napojów i ciasta w „Starym Refektarzu”. Franciszkanie zapraszają również do odwiedzenia „Herbarium” i najnowocześniejszego multimedialnego Muzeum Misyjnego.

W tym roku, by wspomóc zakup niezbędnego wyposażenia do stajenki została zorganizowana zbiórka. Franciszkanie zbierają na sianko oraz środki do utrzymania zwierząt. Link do zbiórki jest dostępny tutaj.

Historia żywej szopki

Pierwsze misterium bożonarodzeniowe zostało urządzone przez św. Franciszka z Asyżu w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio. To wydarzenie zapoczątkowało piękną tradycję budowania okazałych szopek w świątyniach franciszkańskich i w całym Kościele. Natomiast w Panewnikach pierwszą szopkę datuje się na 1908 rok lub 1913 - zależnie od źródła. Wykonał ją br. Ubal Miera. Początkowo żłóbki były ustawiane po po prawej stronie kościoła – w miejscu dzisiejszego ołtarza św. Antoniego.

Musisz to wiedzieć

W 1926 roku szopka została powiększona i upiększona. Dzięki zawieszeniu kotary, dodano głębi perspektywie -przedstawiono na niej Jerozolimę. W latach 30. ze względu na nowopowstały ołtarz św. Antoniego, szopka została przeniesiona na lewą stronę kościoła. W tym samym czasie zmieniono także scenerię. Jasne niebo zostało zastąpione nocnym, gwieździstym nieboskłonem.

W 1947 roku szopkę przeniesiono do głównego ołtarza, a w 1981 roku przywieziono oryginalną figurę Dzieciątka z Betlejem. Następcą br. Ubalda był br. Fabian Frytz, a następnie budowniczym szopki został Franciszek Falkus. Od 1996 r. funkcję tę pełni rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka, pomagają mu liczni wolontariusze i bracia franciszkanie.

Obecnie żłobek ma następujące wymiary:

  • Niebo: 5,20 m wysokości i 12,40 m szerokości
  • Panorama: 6 m wysokości i 15 m szerokości
  • Cały żłóbek od szczytu nieba do posadzki: 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości.

Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem) według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości; największe mierzą 150 cm.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera