Technologia wykorzystana podczas realizacji projektu „Cyfrowi Bohaterowie” umożliwiła przeniesienie rzeczywistych osób do świata wirtualnego.
– Dzięki systemowi złożonemu z ponad czterdziestu kamer oraz zaawansowanym algorytmom, możliwe było zeskanowanie ruchu twarzy i stworzenie w sposób automatyczny cyfrowych modeli pełni oddających unikatowe cechy zeskanowanej osoby. Ponadto, w ramach przedsięwzięcia zrealizowane zostały również nagrania całych postaci – przekazał dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak wskazał, pierwszym z „Cyfrowych Bohaterów” został Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców „Solidarności” w latach 1980-1981 uczestnik strajku w sierpniu 1980 roku, założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, sygnatariusz ich Deklaracji w 1978 roku. Wielokrotnie więziony i represjonowany za swoją działalność antykomunistyczną. W sierpniu 1980 roku został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i był współautorem listy 21 postulatów. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku internowany, a następnie aresztowany. Po wyjściu z więzienia domagał się odtworzenia statutowych struktur Solidarności i sprzeciwiał się kompromisowi zawartemu przy Okrągłym Stole.
Kolejnym z „Cyfrowych Bohaterów” został Krzysztof Wyszkowski, działacz, drukarz i dziennikarz, znany ze swojego zaangażowania w ruch Solidarności. Współzałożyciel i jeden z sygnatariuszy Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz sekretarz redakcji „Tygodnika Solidarność”. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, a następnie aresztowany w 1983 roku. Krzysztof Wyszkowski uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 i 1988 roku, a także obserwator podczas rozmów przy Okrągłym Stole. W późniejszych latach został doradcą politycznym premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego.
Data inauguracji projektu przez IPN nie jest przypadkowa.
– 29 kwietnia przypada 45. rocznica powołania przez gdańskich działaczy niepodległościowych Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Wydarzenie zostało zainspirowane powstaniem Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach w lutym 1978 roku – przypomniał dr Rafał Leśkiewicz.
Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski, których wspomnienia z tamtych dni zostały utrwalone dzięki projektowi „Cyfrowi Bohaterowie”. To właśnie gdańscy działacze zapoczątkowali niezależny ruch związkowy, a ich odwaga i determinacja zaowocowały powstaniem wielkiego, liczącego blisko 10 milionów członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
Jak poinformowano, projekt „Cyfrowi Bohaterowie” będzie sukcesywnie rozwijany, jednym z kolejnych kroków będzie wzbogacenie go o uczenie maszynowe, oparte o petabajty danych zgromadzonych w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej.
Nie przeocz
Zobacz także

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?