Nasza Loteria

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował nowy projekt „Cyfrowi Bohaterowie”

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
13.04.2023 Warszawa, IPN.
13.04.2023 Warszawa, IPN. Adam Jankowski/Polska Press
Instytut Pamięci Narodowej prezentuje nowy, innowacyjny projekt „Cyfrowi Bohaterowie”, przygotowany przez Biuro Nowych Technologii. To kolejna, po „Grze Szyfrów”, „Szybowcowej ’87” oraz sukcesie Hackathonu HISTHACK, propozycja opowiadania o historii przy pomocy najnowszych technologii.

Technologia wykorzystana podczas realizacji projektu „Cyfrowi Bohaterowie” umożliwiła przeniesienie rzeczywistych osób do świata wirtualnego.

– Dzięki systemowi złożonemu z ponad czterdziestu kamer oraz zaawansowanym algorytmom, możliwe było zeskanowanie ruchu twarzy i stworzenie w sposób automatyczny cyfrowych modeli pełni oddających unikatowe cechy zeskanowanej osoby. Ponadto, w ramach przedsięwzięcia zrealizowane zostały również nagrania całych postaci – przekazał dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak wskazał, pierwszym z „Cyfrowych Bohaterów” został Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców „Solidarności” w latach 1980-1981 uczestnik strajku w sierpniu 1980 roku, założyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, sygnatariusz ich Deklaracji w 1978 roku. Wielokrotnie więziony i represjonowany za swoją działalność antykomunistyczną. W sierpniu 1980 roku został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej i był współautorem listy 21 postulatów. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku internowany, a następnie aresztowany. Po wyjściu z więzienia domagał się odtworzenia statutowych struktur Solidarności i sprzeciwiał się kompromisowi zawartemu przy Okrągłym Stole.

Kolejnym z „Cyfrowych Bohaterów” został Krzysztof Wyszkowski, działacz, drukarz i dziennikarz, znany ze swojego zaangażowania w ruch Solidarności. Współzałożyciel i jeden z sygnatariuszy Deklaracji Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz sekretarz redakcji „Tygodnika Solidarność”. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, a następnie aresztowany w 1983 roku. Krzysztof Wyszkowski uczestnik strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 i 1988 roku, a także obserwator podczas rozmów przy Okrągłym Stole. W późniejszych latach został doradcą politycznym premierów Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego.

Data inauguracji projektu przez IPN nie jest przypadkowa.

– 29 kwietnia przypada 45. rocznica powołania przez gdańskich działaczy niepodległościowych Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Wydarzenie zostało zainspirowane powstaniem Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach w lutym 1978 roku – przypomniał dr Rafał Leśkiewicz.

Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski, których wspomnienia z tamtych dni zostały utrwalone dzięki projektowi „Cyfrowi Bohaterowie”. To właśnie gdańscy działacze zapoczątkowali niezależny ruch związkowy, a ich odwaga i determinacja zaowocowały powstaniem wielkiego, liczącego blisko 10 milionów członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Jak poinformowano, projekt „Cyfrowi Bohaterowie” będzie sukcesywnie rozwijany, jednym z kolejnych kroków będzie wzbogacenie go o uczenie maszynowe, oparte o petabajty danych zgromadzonych w zasobach Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni