Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestorzy chwalą Śląskie. To dlaczego są zwolnienia?

Aldona Minorczyk-Cichy
W województwie śląskim najchętniej inwestują firmy z Włoch i Stanów Zjednoczonych
W województwie śląskim najchętniej inwestują firmy z Włoch i Stanów Zjednoczonych free-photo.gatag.net
Kolejny raz Śląskie zostało liderem pod względem atrakcyjności dla inwestorów. Uznał tak Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Ale jak to się ma do napływających z zewsząd informacji o zwolnieniach. Motoryzacja, koleje, hutnictwo... Urzędy pracy w woj. śląskim przyjęły w tym roku zgłoszenia o zamiarze zwolnienia łącznie około 15 tys. pracowników. Na szczęście to nie oznacza jeszcze, że wszystkie te osoby na pewno stracą pracę.

Odrobina optymizmu nam nie zawadzi

Na razie sytuacja, jeśli chodzi o zgłoszenia zwolnień grupowych, nie wygląda, poza Fiatem, tragicznie - uważa Barbara Kubica, szefowa Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Z naszych statystyk wynika, że aktualnie są sygnały dotyczące zwolnienia około 15 tys. osób, chociaż jest też informacja trochę lepsza - z tych zgłoszeń tylko 40-50 proc. osób faktycznie traci pracę.

Z kolei Jakub Foryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego podkreśla: - Jesteśmy uzależnieni od tego, co się dzieje na rynku europejskim.

Duża część osób, które są zagrożone, z różnych powodów jednak utrzymuje pracę, np. zmienia się właściciel firmy, a wraz z nim plany dotyczące restrukturyzacji zatrudnienia. Od początku roku liczba zwolnionych z przyczyn zakładu pracy w Śląskiem to 6000 osób.

Według WUP najbardziej zagrożone branże to handel hurtowy i detaliczny, transport i gospodarka magazynowa, przetwórstwo przemysłowe.

Nasze śląskie mocne i słabe strony

Polskim liderem atrakcyjności inwestycyjnej, wg Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, pozostaje województwo śląskie. Za nim w kolejce ustawiły się województwa: mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie i małopolskie. Daleko z tyłu pozostają świętokrzyskie, podkarpackie i podlaskie.

Na dodatek także nasze cztery podregiony są w pierwszej 10. w kraju. Pierwsze miejsce - katowicki, drugie - rybnicki, piąte - bielski i szóste - częstochowski. Ten ostatni awansował w ciągu roku z 18 miejsca.

Jakie są nasze mocne strony? Przede wszystkim bardzo duża liczba wykwalifikowanych pracowników i absolwentów. Do tego dobra infrastruktura gospodarcza, czyli m.in. możliwość inwestowania w specjalnych strefach ekonomicznych. Zauważono nasze dobre drogi, rozwinięty transport i logistykę. Inwestorzy docenią także korzystną strukturę gospodarki i dużą liczbę firm z kapitałem zagranicznym.

Słabe strony? Są i takie. To dla inwestorów wysokie koszty pracy i nasze ponadprzeciętne wynagrodzenia. Obawiają się także wysokiego poziomu przestępczości i niskiej jej wykrywalności. To u nas dochodzi do sporej liczby przestępstw gospodarczych, "polubiły" Śląskie zwłaszcza grupy specjalizujące się w oszustwach i wyłudzeniach.

Najlepiej inwestować w katowickiej strefie

Gdzie najlepiej zainwestować? W specjalnej strefie ekonomicznej. Katowicka SSE to niekwestionowany lider w kraju. Obejmuje 35 miast regionu.

- Pracuje tam 50 tys. osób, z czego 37 tysięcy to nowo stworzone miejsca pracy - mówi Wojciech Rusek, pracownik KSSE.
Największe inwestycje to gliwicka fabryka Opla koncernu General Motors, zakłady włoskiego Fiat-GM Powertrain Polska i japońskiego Isuzu Motors, który produkuje nowej generacji silniki wysokoprężne. W sumie 200 firm, z których sto już prowadzi działalność, łącznie zainwestowało w strefie 4,4 mld euro.

A kto następny stworzy w Śląskiem miejsca pracy? Witold Uhma z KSSE nie zamierza uchylać rąbka tajemnicy. - Informację o nowych inwestorach podamy dopiero po zakończeniu procedury przetargowej bądź rokowań. (PAP)


Rynek pracy

Zwolnienia idą, ale równoważą je nowe miejsca pracy.

Pod koniec listopada w powiatowych urzędach pracy w woj. śląskim było zarejestrowanych ok. 200 tys. osób bezrobotnych, to poziom zbliżony do stycznia 2012 roku. Stopa bezrobocia w regionie pod koniec października wynosiła ok. 10,5 proc. i była jedną z najniższych w kraju. Wśród osób bezrobotnych przeważają kobiety, stanowią 55,5 proc. ogólnej liczby osób bez pracy. Blisko 82 proc. bezrobotnych to osoby, które wcześniej pracowały.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!