MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu. Dyskusje, pokazy i wernisaż. Dziś warsztaty fotograficzne pod ziemią

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W piątek 23 maja w Strefie Carnall rozpoczęło się IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu. Przez pryzmat historii fotografii oraz autorskich projektów twórcy analizowali zmiany, jakie dokonały się w społeczeństwie w ostatnich latach. Nie zabrakło również pytań o społeczną odpowiedzialność osób fotografujących oraz odbiorców zdjęć. Dziś uczestnicy sympozjum wezmą udział w warsztatach fotograficznych w kopalni Guido. To cykliczna impreza organizowana przez miasto Zabrze we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz czeskim Uniwersytetem Śląskim w Opawie.

IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu

Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne na stałe wpisało się w kulturalny krajobraz Zabrzu. W czwartek 23 maja w Strefie Carnall po raz IX spotkali się fotografowie i socjologowie związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Instytutem Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tematem spotkania tradycyjnie były dyskusje o fotografii w ujęciu socjologicznym. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć długoterminowe projekty uznanych fotografów.

IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu - zobacz ZDJĘCIA

Sympozjum otworzył wykład mgr Eweliny Lasoty z Muzeum Miejskiego w Tychach, w którym przybliżyła historię Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. Na przełomie lat 70. i 80. grupa skupiała kilkudziesięciu fotografów, którzy koncentrowali się na dokumentowaniu Śląska. KRON tworzyli m.in.: Michał Cała, Tadeusz Kluba, Krzysztof Pilecki, Henryk Rączkowski, Mieczysław Wielomski i Zbigniew Zalewski. Następnie Peter Korček, pedagog Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, przedstawił swój projekt "Stanice" (Dworce). Goście mogli zobaczyć kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, na których autor ukazuje kolorowy, powoli zanikający już świat starych dworców kolejowych na Słowacji.

- Petr pokazał mnogość interpretacji dworców, które mogą się wydawać zgoła błahe czy typowe na pierwszy rzut oka. Zobaczyliśmy na zdjęciach Petra wspaniałe możliwości interpretacji tych budynków w kontekście tego, jak współdziałają z człowiekiem i przestrzenią - mówi Arkadiusz Gola, fotoreporter DZ, pedagog ITF, który moderował dyskusję.

O tym, jak należy interpretować fotografie, w wykładzie pt. "Społeczne czytanie fotografii. Fotografia jako kod" opowiedziała dr Daniela Dzienniak-Pulina z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. David Macháč, pedagog z uczelni w czeskiej Opawie, zaprezentował swój długoterminowy projekt fotograficzny "Zahrádkáři" (Ogrodnicy). Składają się na niego zdjęcia ogródków działkowych i ich właścicieli wykonywane w różnych częściach Czech, Polski i Słowacji.

Pierwszego dnia IX. Sympozjum Socjologiczno-Fotograficznego w Zabrzu odbył się także wernisaż fotografii Miroslava Zemana, doktoranta ITF, zatytułowany "Być singlem". Artysta w intymnych pracach przygląda się swojemu życiu i drodze jaką obrał podejmując decyzję o byciu samemu. Wydarzenie pierwszego dnia zwieńczyła dyskusja, w której wzięli udział wymienieni wcześniej prelegenci i prelegentki, do których dołączył docent Jiří Siostrzonek, pedagog ITF, a całość poprowadził Arkadiusz Gola. Rozwinięto w niej wcześniej podejmowane wątki, a także dyskutowano m.in. o sytuacji osób fotografujących w obliczu przepisów prawa o ochronie wizerunku.

Drugi dzień wydarzenia, to część praktyczna, w której uczestnicy biorą udział w warsztatach fotograficznych, które odbywają się na terenie kopalni Guido.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni