MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu. Dyskusje, pokazy i wernisaż. Dziś warsztaty fotograficzne pod ziemią

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W piątek 23 maja w Strefie Carnall rozpoczęło się IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu. Przez pryzmat historii fotografii oraz autorskich projektów twórcy analizowali zmiany, jakie dokonały się w społeczeństwie w ostatnich latach. Nie zabrakło również pytań o społeczną odpowiedzialność osób fotografujących oraz odbiorców zdjęć. Dziś uczestnicy sympozjum wezmą udział w warsztatach fotograficznych w kopalni Guido. To cykliczna impreza organizowana przez miasto Zabrze we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz czeskim Uniwersytetem Śląskim w Opawie.

IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu

Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne na stałe wpisało się w kulturalny krajobraz Zabrzu. W czwartek 23 maja w Strefie Carnall po raz IX spotkali się fotografowie i socjologowie związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Instytutem Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Tematem spotkania tradycyjnie były dyskusje o fotografii w ujęciu socjologicznym. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć długoterminowe projekty uznanych fotografów.

IX Międzynarodowe Sympozjum Socjologiczno-Fotograficzne w Zabrzu - zobacz ZDJĘCIA

Sympozjum otworzył wykład mgr Eweliny Lasoty z Muzeum Miejskiego w Tychach, w którym przybliżyła historię Tyskiego Klubu Fotograficznego KRON. Na przełomie lat 70. i 80. grupa skupiała kilkudziesięciu fotografów, którzy koncentrowali się na dokumentowaniu Śląska. KRON tworzyli m.in.: Michał Cała, Tadeusz Kluba, Krzysztof Pilecki, Henryk Rączkowski, Mieczysław Wielomski i Zbigniew Zalewski. Następnie Peter Korček, pedagog Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, przedstawił swój projekt "Stanice" (Dworce). Goście mogli zobaczyć kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii, na których autor ukazuje kolorowy, powoli zanikający już świat starych dworców kolejowych na Słowacji.

- Petr pokazał mnogość interpretacji dworców, które mogą się wydawać zgoła błahe czy typowe na pierwszy rzut oka. Zobaczyliśmy na zdjęciach Petra wspaniałe możliwości interpretacji tych budynków w kontekście tego, jak współdziałają z człowiekiem i przestrzenią - mówi Arkadiusz Gola, fotoreporter DZ, pedagog ITF, który moderował dyskusję.

O tym, jak należy interpretować fotografie, w wykładzie pt. "Społeczne czytanie fotografii. Fotografia jako kod" opowiedziała dr Daniela Dzienniak-Pulina z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. David Macháč, pedagog z uczelni w czeskiej Opawie, zaprezentował swój długoterminowy projekt fotograficzny "Zahrádkáři" (Ogrodnicy). Składają się na niego zdjęcia ogródków działkowych i ich właścicieli wykonywane w różnych częściach Czech, Polski i Słowacji.

Pierwszego dnia IX. Sympozjum Socjologiczno-Fotograficznego w Zabrzu odbył się także wernisaż fotografii Miroslava Zemana, doktoranta ITF, zatytułowany "Być singlem". Artysta w intymnych pracach przygląda się swojemu życiu i drodze jaką obrał podejmując decyzję o byciu samemu. Wydarzenie pierwszego dnia zwieńczyła dyskusja, w której wzięli udział wymienieni wcześniej prelegenci i prelegentki, do których dołączył docent Jiří Siostrzonek, pedagog ITF, a całość poprowadził Arkadiusz Gola. Rozwinięto w niej wcześniej podejmowane wątki, a także dyskutowano m.in. o sytuacji osób fotografujących w obliczu przepisów prawa o ochronie wizerunku.

Drugi dzień wydarzenia, to część praktyczna, w której uczestnicy biorą udział w warsztatach fotograficznych, które odbywają się na terenie kopalni Guido.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni