Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki jest stan powietrza w Twojej okolicy i jak wypływa na zdrowie? Śląska aplikacja InfoSMOG-MED nagrodzona w Warszawie

Oprac. MAKI
Aplikacja InfoSMOG-MED pozwala mieszkańcom województwa śląskiego na dostęp do bieżących i stale aktualizowanych danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza i sytuacji smogowej w miejscu zamieszkania. Przeanalizowano w trakcie pracy nad aplikacją miliony zdarzeń zdrowotnych oraz wszystkie możliwe warianty zanieczyszczeń powietrza.

Jaki jest stan powietrza w Twojej okolicy i jak wypływa na zdrowie? Śląska aplikacja InfoSMOG-MED nagrodzona

Gala wręczenia nagród dla laureatów konkursu „Bezpieczny Szpital Przyszłości – INSPIRACJE 2020” odbyła się w czwartek, 30 września, w Warszawie.

Nagrodzono nowatorski projekt, który powstał w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Uznanie jurorów zyskała „Aplikacja InfoSMOG-MED.” Została nagrodzona w kategorii "Nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia, dostęp do usług – urządzenia, technologie, telemedycyna, aplikacje, rozwiązania start-upów".

Projekt powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.

- Aplikacja InfoSMOG-MED pozwala mieszkańcom województwa śląskiego na dostęp do bieżących i stale aktualizowanych danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza i sytuacji smogowej w miejscu zamieszkania - wyjaśnia prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Co bardzo ważne - jeśli założymy na tej aplikacji konto, uzyskamy dostęp do spersonalizowanych informacji na temat ryzyka pogorszenia ich stanu zdrowia w związku z zanieczyszczeniem powietrza.

Dowiemy się z otrzymanej informacji, kiedy zagrożenie związane z zanieczyszczeniem powietrza jest największe, ale także jak należy się zachować, co robić i czego unikać, aby ograniczyć ryzyko niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych. Aplikacja ostrzega np., by osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) przy danym stężeniu pyłów nie wychodziły w określonym czasie z domu.

Badania na potrzeby projektu przeprowadzono również w III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii SUM Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Mariusza Gąsiora i prof. dr hab. n. med. Andrzeja Lekstona we współpracy z Oddziałem Klinicznym Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej SUM w Zabrzu, Katedrą i Oddziałem Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu i Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych SUM w Zabrzu.

Bezpieczny Szpital Przyszłości to program edukacyjny pozwalający managerom szpitali na wymianę doświadczeń i zdobywanie informacji o nowościach w zakresie leczenia i zarządzania placówkami ochrony zdrowia. W ramach programu organizowany jest Konkurs Inspiracje.

Milion zdarzeń

W trakcie pracy nad aplikacją przeanalizowano miliony zdarzeń zdrowotnych oraz wszystkie możliwe warianty zanieczyszczeń powietrza.

- Tym samym dysponujemy unikalną możliwością przewidywania zagrożeń związanych ze stopniem zanieczyszczenia powietrza w odniesieniu do ryzyka wystąpienia niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych w czasie kilku najbliższych dni. W ramach aplikacji opracowano tysiące komunikatów, które będą dostosowane do charakterystyki użytkownika, podając mu nie tylko komunikat określający stopień zanieczyszczenia powietrza, ale także poradę zdrowotną odnoszącą się do jego indywidualnego profilu klinicznego. Treść komunikatu zawiera najnowszą wiedzę medyczną z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzięki temu, nie tylko będzie wiadomo, kiedy zagrożenie związane z zanieczyszczeniem powietrza jest największe, ale także jak należy się zachować, co robić i czego unikać, aby ograniczyć ryzyko niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych - przekazuje prof. Andrzej Lekston.

Analizy medyczne oparto na liczbie hospitalizacji i wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, które pozyskano ze Śląskiej Bazy Sercowo Naczyniowej, prowadzonej przez Dział Nauki Śląskiego Centrum Chorób Serca i Zakład Biostatystyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Analizy prowadzono w III Katedrze i Oddziale Klinicznym Kardiologii ŚUM kierowanej przez prof. dr hab. n. med. Mariusza Gąsiora w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Funkcjonalność ogólna

Jednym z założeń platformy InfoSMOG jest dostarczenie użytkownikowi informacji o zagrożeniu zdrowotnym związanym ze złym stanem powietrza. Podstawową informację użytkownik uzyskuje z mapy województwa śląskiego z oznaczonymi miejscami, w których stan jakości powietrza może wpłynąć na wzrost występowania niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych. Rozszerzeniem wyświetlanej na mapie informacji o zagrożeniach są komunikaty zdrowotne, które dzielą się na komunikaty podstawowe, komunikaty indywidualne oraz komunikaty do jednostek medycznych.

Komunikaty podstawowe są uzupełnieniem informacji wyświetlanej na mapie dla użytkownika bez utworzonego konta/profilu na platformie InfoSMOG. Są to ogólne informacje, nie uwzględniające danych demograficznych ani obciążeń zdrowotnych użytkowników, zawierające jedynie uniwersalny przekaz.

Zyskujemy po założeniu konta oraz profilu zdrowotnego. Wówczas, jak wyjaśnia prof. Andrzej Lekston, użytkownik ma do dyspozycji możliwość otrzymywania komunikatów indywidualnych uwzględniających płeć, wiek oraz obciążenia zdrowotne. Informacje z formularza przetwarzane są wyłącznie na poziomie aplikacji, a dane wykorzystywane jedynie do personalizacji zaleceń zdrowotnych.

W zależności od grupy ryzyka, w jakiej znajduje się pacjent oraz stężeń zanieczyszczeń we wskazanym obszarze użytkownik otrzymuje informacje w postaci komunikatu zdrowotnego, mającego na celu minimalizację skutków zanieczyszczenia powietrza.

Baza komunikatów ma formę krótkich wiadomości, które uzupełniają się wzajemnie tworząc razem kompletny schemat postępowania. Użytkownik platformy ma możliwość tworzenia profili zdrowotnych, w których określa: lokalizację, wiek, płeć, kanał dostarczania komunikatów, kategorię informowania, obciążenia zdrowotne , przedział czasowy jakiego dotyczyć mają komunikaty i harmonogram ich dostarczania. Użytkownik może utworzyć dowolną liczbę profili zdrowotnych w ramach konta zarówno dla siebie jak i osób, którymi się opiekuje. Profil może uwzględniać kilka lokalizacji.

Nie przeocz

Wiadomości mogą być dostarczane w postaci maila lub wiadomości PUSH w przeglądarce lub na urządzeniu mobilnym. Kategoria informowania określa schorzenia/choroby, których wzrostem ryzyka użytkownik jest zainteresowany. Przedział czasowy oraz harmonogram określają kiedy mają przychodzić wiadomości i jaki okres czasu mają uwzględniać. Przykładowo wiadomości mogą przychodzić o 8:00 rano i uwzględniać zagrożenia występujące do 12 godzin.

Komunikaty dla jednostek medycznych

Jednostki medyczne zainteresowane korzystaniem z platformy mają możliwość otrzymywania komunikatów dotyczących wzrostu ryzyka występowania niepożądanych zdarzeń zdrowotnych co może wiązać się ze wzrostem zapotrzebowania na usługi medyczne.

Baza komunikatów ma charakter uproszczony. Ich podstawowym celem jest określenie: kiedy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na usługi medyczne i która grupa docelowa będzie najbardziej narażona wzrost zachorowań w danym czasie.

Jednostki medyczne, podobnie jak użytkownicy indywidualni mają możliwość tworzenia profili zdrowotnych, w których określają: lokalizację, kanał dostarczania komunikatów, kategorię informowania, przedział czasowy jakiego dotyczyć mają komunikaty i harmonogram ich dostarczania.

Analizy medyczne oparto na liczbie hospitalizacji i wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, które pozyskano ze Śląskiej Bazy Sercowo Naczyniowej, prowadzonej przez Dział Nauki Śląskiego Centrum Chorób Serca i Zakład Biostatystyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
(Źródło: mat. pras.)

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera