Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jakie zwierzęta będą mogli zobaczyć odwiedzający w sosnowieckim Egzotarium? Wielkie otwarcie już 2 grudnia!

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sosnowieckie Egzotarium to dom dla wielu niesamowitych i niespotykanych na naszym podwórku zwierząt. Jakie okazy będziemy mogli podziwiać już 2 grudnia podczas wielkiego otwarcia?

Już 2 grudnia bieżącego roku odbędzie się oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli sosnowieckiego Egzotarium. Miejsce jest domem dla niecodziennych roślin oraz niezwykłych zwierząt.

Jakie zwierzęta spotkamy w Egzotarium?

Egzotarium jest domem dla licznych gatunków zwierząt, głównie ptaków, gadów oraz ryb. Zwiedzanie odwiedzający będą rozpoczynać od poziomu -1. W tej części CEE znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata, m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, płaszczki słodkowodne i pirania pacu.

Jedna z najciekawszych ryb naszego egzotarium jest arapaima będąca największą słodkowodną rybą na świecie. Jest ona w stanie urosnąć do 2 metrów długości. To dość ciekawe ryby, ponieważ mają one specyficzny układ oddechowy, przez co muszą podpłynąć do tafli wody, aby zaczerpnąć powietrza. Jest to spowodowane ich zredukowanymi skrzelami, którymi nie są w stanie oddychać powietrzem rozpuszczonym w wodzie. W zbiorniku z nimi występują również płaszczki słodkowodne, które mogą cieszyć się sporą popularnością wśród zwiedzających — mówił Mikołaj Białek, opiekun sekcji akwarystycznej w sosnowieckim Egzotarium.

Zobacz zdjęcia

Idąc dalej, naszą ciekawość przykują terraria, w których będzie można podziwiać gady i owady z różnych stron świata. Znajdzie się tam m.in. wąż chiński i pająk topik, anakonda zielona ptaszniki i drzewołazy dendrobates – jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.

Myślę, że najciekawszym okazem jest tutaj waran kolczastoogonowy ze względu na fakt, że wszyscy, słysząc waran, od razu myślą o waranie z Komodo, a ten konkretny gatunek jest mniejszy i bardzo ciekawski — tłumaczyła Ewa Kosecka, opiekun gadów oraz owadów w sosnowieckim Egzotarium.

Ptaki również mają specjalnie wyodrębnione dla siebie miejsce w Egzotarium. Nie jest ich co prawda tak dużo, jak innych zwierząt, ale nie można im odmówić zjawiskowości. Zobaczymy tutaj ary militaris, rodzinę żako (papugi popielate), tukany oraz czubacze. Jaki gatunek okaże się najciekawszym dla zwiedzających?

One są wszystkie ciekawe. To są gatunki wymierające, których na wolności jest już bardzo mało. Tukan jest ciekawy ze względu na swój dziób i zachowanie, ara ze względu na swoją towarzyskość i inteligencje a czubacze to na tyle rzadkie zwierzęta, że mało kto wie, że w ogóle taki ptak jest — mówił Adam Krzyż-Graja, opiekun ptaków w sosnowieckim Egzotarium.

Co jeszcze prezentuje Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu?

Cennik biletów

Już 2 grudnia o godzinie 9.00 otwarte zostanie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium. Podstawowy bilet, zakupiony w kasie stacjonarnej, będzie kosztował 39 zł, a kupiony online 37 zł. Ulgowy to odpowiednio 29 i 27 zł. Dużo niższe będą ceny dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej. Tutaj bilet normalny będzie kosztował odpowiednio 27 i 25 zł, a ulgowy 19 i 17 zł. Będzie także możliwość zakupu Biletu Rodzinnego (dla rodziców z maksymalnie dwójką dzieci). Jego cena to 97 zł stacjonarnie i 95 zł online. Dla posiadaczy SKM cena będzie dużo niższa - 65 zł i 63 zł. Honorowane będą także karty Nowego Mieszkańca, Dużej Rodziny czy też Miej Więcej, przy której cena bilety spada nawet poniżej 10 zł. Istnieje także możliwość wykupu karnetu, a grupy zorganizowane z sosnowieckich placówek oświatowych również będą płaciły mniej niż uczniowie spoza miasta.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Historia sosnowieckiego Egzotarium sięga czasów przedwojennych. Ówczesne władze miejskie wyszły z inicjatywą założenia na terenie Starego Sosnowca parku o powierzchni 4,8 ha „zgodnego z trendami modernistycznymi”. Po wojnie przyszedł czas na zmiany, a park podzielono na części. Jedna z nich była przeznaczona na ogród dendrologiczny i obsadzona różnymi gatunkami drzew i krzewów. Na obszarze przylegającym do ul. Piłsudskiego zlokalizowano Palmiarnię i Akwarium, a więc dzisiejsze Egzotarium. Otwarcie obiektu nastąpiło w 1956 roku, a w 1961 roku w prawej części parku ustawiono fontannę z rzeźbą przedstawiającą troje dzieci. W samym Egzotarium zlokalizowano drugą rzeźbę klęczącej dziewczynki, a jak wieść niesie, była to córka autora rzeźby Stefana Chorembalskiego, Zofię.

Umowę na przebudowę Egzotarium podpisano w 2020 roku. Stary budynek został wyburzony, a na jego miejscu powstało dzisiejsze Centrum Edukacji Ekologicznej. Miejsce jest już gotowe, a wnętrze robi ogromne wrażenie. Władze miasta ogłosiły, że oficjalne otwarcie obiektu nastąpi 2 grudnia bieżącego roku. Egzotarium to obiekt na miarę XXI wieku. Jego budowa pochłonęła około 70 milionów złotych. Gmina Sosnowiec otrzymała dofinansowanie na kwotę 15,3 mln złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014 – 2020 działanie 5.4.3 – ochrona różnorodności biologicznej. Projekt składa się z dwóch komponentów utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej „Egzotarium” i rewitalizacji terenów zielonych w tzw. Parku Tysiąclecia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera