MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jasienica rozbuduje halę sportową, by móc w niej organizować rozgrywki ligowe. Inwestycja za blisko 12 mln zł

KL
Projekt rozbudowy jasienickiej hali sportowej powstał już w ub. roku.
Projekt rozbudowy jasienickiej hali sportowej powstał już w ub. roku. UG Jasienica
Blisko 12 milionów złotych kosztować będzie rozbudowa hali sportowej w Jasienicy – podały władze tej gminy. W przetargu wybrano wykonawcę prac. Całość ma potrwać dwa lata, otwarcie obiektu planuje się w kwietniu 2026 roku.

- Gdy 20 lat temu budowaliśmy halę sportową przy szkole podstawowej w Jasienicy i nowo powstałym gimnazjum, był to jeden z największych tego typu przyszkolnych obiektów sportowych. Wtedy najważniejsze było, aby dzieci i młodzież miały gdzie ćwiczyć i odbywać zajęcia wychowania fizycznego. A przy okazji także rozgrywać mecze w wielu halowych dyscyplinach. Z czasem jednak wymagania wobec sportu i warunków, w jakich należy prowadzić rozgrywki, znacznie wzrosły. Dlatego pomyśleliśmy o rozbudowie hali do takich wymiarów, aby oprócz ćwiczeń dla uczniów hala była też centrum sportowego życia naszej gminy i miejscem ligowych rozgrywek w grach zespołowych – wyjaśnia Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica.

Na czym będzie polegać rozbudowa hali sportowej w Jasienicy?

Przede wszystkim budynek zostanie wydłużony tak, aby zmieściły się w nim pełnowymiarowe boiska do zdecydowanej większości gier halowych, a więc siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, futsalu, tenisa.

Samo boisko zyska więc dodatkowe ponad 8 metrów długości, przy zachowaniu dotychczasowej szerokości 21 m, co w zupełności wystarczało i będzie wystarczać do spełnienia norm rozgrywek ligowych.

- To był jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za rozbudową hali. Mieliśmy dobrze rokującą III-ligową drużynę piłki ręcznej. Gdy jednak awansowali do II ligi boisko nie spełniało już norm, więc drużyna przestała grać – mówi wójt.

Dodatkowo na powiększonej powierzchni sali będzie można wydzielić 3 osobne boiska i przeprowadzać odrębne szkolne zajęcia sportowe.

Klatki schodowe z windą, salka fitness i siłownia

Część boiskowa to tylko fragment rozbudowy, bo na hali przybędzie również sporo przestrzeni przeznaczonej dla widzów oraz na zaplecze i salkę do fitness. Cały budynek będzie dłuższy (w stronę istniejącego obecnie boiska zewnętrznego) o 14,5 m (do ponad 51 metrów), a także szerszy o ponad 8 m (do 42 metrów). Na poziomie parteru oprócz istniejących pomieszczeń zaplecza od strony południowej (boiska) powstaną dodatkowe szatnie, pomieszczenia sanitarne, natryski, magazyny sprzętu sportowego, salka fitness i siłownia, a także przestronne przejścia i klatki schodowe z windą, która z poziomu parteru dowiezie widzów – przede wszystkim niepełnosprawnych – na widownię piętra hali. Od zachodniej strony zostanie wybudowana widownia, pod którą będą pomieszczenia techniczne.

Widownia powstanie także na wysokości I piętra, opasając boisko od strony zachodniej, południowej i częściowo wschodniej, gdzie będzie sąsiadować z istniejącą już częścią budynku z pomieszczeniami szatniowymi i sanitarnymi. Łącznie zostanie utworzonych 500 miejsc siedzących dla widzów.

- Taka wielofunkcyjna przestrzeń umożliwi naszej gminnej społeczności nie tylko uczestnictwo w wydarzeniach sportowych, ale też w różnych wydarzeniach kulturalnych. Będzie więc można rozgrywać większość turniejów w zespołowych dyscyplinach halowych, a zarazem duże wydarzenia kulturalne, jakich nie da się przeprowadzać pod gołym niebem – dodaje Janusz Pierzyna.

Projekt rozbudowy powstał już w ubiegłym roku. Wtedy też z Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej „Sportowa Polska” Ministerstwa Sportu i Turystyki wójt Janusz Pierzyna pozyskał 4 mln zł dofinansowania. Obecnie został rozstrzygnięty przetarg na wykonanie robót, rozbudowa będzie łącznie kosztować 11 894 100 zł. Planuje się, że budowa potrwa dwa lata i w kwietniu 2026 r. hala zostanie otwarta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni