Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jasnogórski Punkt Charytatywny w Częstochowie. Pomoc potrzebującym

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Jasnogórski Punkt Charytatywny, to miejsce, gdzie potrzebujący otrzymują każdego tygodnia pomoc materialną.

Jasnogórski Punkt Charytatywny w Częstochowie

Jasnogórski Punkt Charytatywny, to miejsce, gdzie potrzebujący otrzymują każdego tygodnia pomoc materialną. Wydawanie żywności odbywa się w poniedziałki, środy i piątki.

- Korzystam z punktu od pół roku, ponieważ mam trudną sytuację finansową i problemy zdrowotne. Wspólnie z żoną mamy bardzo niską emeryturę, więc każde takie wsparcie bardzo się przydaje. Przychodzę głównie po żywność, trzy razy w tygodniu, mówi pan Franciszek z Częstochowy.

Pani Józefa przychodzi do punktu charytatywnego od trzech lat.

- Mieszkam w pobliżu, w sytuacji kiedy trzeba kupić węgiel, drzewo, to takie wsparcie żywnościowe jest bardzo ważne. To wspomaga gospodarstwo, nie muszę się martwić, czy zapłacić rachunek czy kupić sobie coś do jedzenia.

- Dziękuję za sam chleb, to już bardzo dużo. Mamy zawsze świeże pieczywo, czasami mięso, warzywa. Bez tego punktu byłoby ciężko – dodaje pani Renata, która korzysta z pomocy na Jasnej Górze od śmierci męża, czyli od 12 lat.

Tygodniowo z pomocy Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, znajdującego się przy ul. Barbary 6, korzysta ok. 150 osób.

- Na ten moment są to stali nasi podopieczni, są to osoby albo samotne, albo takie, którym nie wystarcza budżetu, aby zaopatrzyć rodzinę we wszystkie produkty żywnościowe. I ta pomoc pomaga im spiąć budżet domowy, nie muszą wydawać na te produkty, które u nas otrzymują - wyjaśnia o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

Jak zauważa paulin, nasilenie potrzeb i ilość osób przychodzących do punktu zmienia się w zależności od pory roku. Zdecydowanie zimą i przed świętami te potrzeby są większe. Bardzo często dla wielu osób jest to też radość wzajemnego spotkania. W tej codziennej biedzie należy pomagać nie tylko materialnie, ale też po prostu porozmawiać, pomodlić się i pobyć z innymi.

Jasnogórski Punkt Charytatywny powstał 31 lat temu. Chociaż, tak naprawdę pomoc ubogim na Jasnej Górze była udzielana od zawsze.

– Do klasztoru od zamierzchłych czasów przychodziły osoby potrzebujące i pukały do furty zakonnej i zawsze otrzymywały tutaj wsparcie. Później władze klasztoru zadecydowały, że pomoc osobom w potrzebie musi mieć swoje specjalne miejsce. Pierwszym jego lokum była Jasnogórska Rodzina Różańcowa, a opiekunem osób ubogich w Częstochowie wówczas był o. Bogumił Schab. Później pomoc była udzielana przy Halach noclegowych, przy ul. Kordeckiego, obecnie najlepsze warunki powierzchniowe są przy ul. św. Barbary – mówi o. Zygmunt Bola.

Prowadzony przez paulinów punkt utrzymywany jest z funduszy Jasnej Góry, której władze przeznaczają potrzebne stypendium na rzecz potrzebujących pomocy. Punkt korzysta też z pomocy darczyńców, którzy mogą przynieść tutaj odzież lub inną pomoc materialną. Jasnogórski Punk Charytatywny czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 9.30.

Dla podopiecznych, przy wsparciu Jasnogórskiego Domu Pielgrzyma, organizowana jest też co roku wigilia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera