Jastrzębie: Rośnie liczba aplikacji w których pasażerowie autobusów mogą kupić bilety
Możliwość zakupu biletu autobusowego za pośrednictwem aplikacji na smartfona nie jest w autobusach komunikacji miejskiej, za którą odpowiedzialny jest jastrzębski Międzygminny Związek Komunikacyjny nowością. Każdy podróżny - o ile posiada smartfona - może to zrobić już od niespełna trzech lat, a dokładnie od sierpnia 2020 roku.
Dotychczas pasażerowie mieli taką możliwość wykorzystując jedną aplikację "zBiletem". Władze MZK postanowiły jednak o zwiększeniu tej liczby. Od 1 sierpnia, będzie ich w sumie cztery.
- Do aplikacji "zBiletem" dołączą kolejne trzy: "SkayCash", "mPay" i "moBilet" - informuje Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK, dodając, że każdą z tych aplikacji można bezpłatnie pobrać w sklepach z aplikacjami na smartfony: Google Play, w przypadku telefonów z systemem operacyjnym Android i AppStore w przypadku iPhone'ów.
MZK: "Co piąty bilet w komunikacji miejskiej kupowany jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej"
Jak tłumaczą przedstawiciele przewoźnika decyzja o rozszerzeniu liczby aplikacji mobilnych w których można kupić bilet autobusowy nie jest przypadkowa. Ma to być odpowiedź na trend wśród pasażerów.
- Co piąty bilet w komunikacji miejskiej kupowany jest za pośrednictwem aplikacji mobilnej - wskazuje Rafał Jabłoński, dodając, że tendencja wzrostowa w tym zakresie utrzymuje się stale od czasu wprowadzenia opcji kupna biletu mobilnego.
- Od sierpnia 2020 roku, a więc od początku wprowadzenia tego rozwiązania, do końca roku sprzedaż osiągnęła poziom 5 procent. W 2021 roku przekroczyła 10%, by podwoić się do poziomu 20% w ostatnich miesiącach 2022 roku - wylicza rzecznik prasowy MZK, dodając, że w związku nikt nie jest tym zaskoczony. - Nie możemy się temu dziwić. Zakup "biletu na telefon" to szybka i łatwa forma zapłaty za przejazd komunikacją miejską - podkreśla Rafał Jabłoński.
Bilet kupiony przez aplikację musi być skasowany tuż po wejściu do autobusu
Jednocześnie w MZK zdają sobie sprawę, że technika czasem bywa zawodna i zdarza się, że nawet pomimo prawidłowego kupna biletu, w trakcie kontroli nie ma możliwości weryfikacji, czy został on skasowany. Taka sytuacja może zakończyć się nałożeniem kary w postaci mandatu, ale nie musi ona być egzekwowana.
- Jeśli okaże się, że brak biletu spowodowany jest sytuacją niezależną od pasażera, mandat zostanie anulowany - zapewniają w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym, w którym przypominają zarazem, że bilet mobilny należy kupować tak samo jak zwykły bilet papierowy przed przejazdem lub tuż po wejściu do autobusu.
- Zakup powinien być dokonany bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży lub natychmiast po wejściu do autobusu - mówią przedstawiciele przewoźnika, przyznając, że moment zakupu biletu jest łatwy do zweryfikowania przez kontrolera w trakcie przeprowadzania kontroli.
Nie przeocz
- Sielski krajobraz, stawy, rzeki, lasy, a w oddali widać góry. Tak powstaje śląska S1
- Poznajecie te miejsca? Tak wyglądały Katowice 20 lat temu. Szok!
- Duch zmarłego nauczyciela nawiedza szkołę? To miejsce mrozi krew w żyłach! Zobaczcie
- 10 najbardziej nietypowych architektonicznych atrakcji w woj. śląskim. Znacie je?
Zobacz także

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?