Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie: Słynna rzeźba przez lata nazywana błędnie [FOTO]

Redakcja
Tak rzeźba z Parku Zdrojowego w naszym mieście wyglądała jeszcze w latach 70.
Tak rzeźba z Parku Zdrojowego w naszym mieście wyglądała jeszcze w latach 70. Arc. Dariusz Mazur
Jastrzębianie na pewno znają "Tańczącą Parę", rzeźbę z Parku Zdrojowego. Nie wiedzą jednak, że dzieło... nazywa się zupełnie inaczej. Jej autor, Stanisław Słodowy, nadał swojemu dziełu nazwę "Duet" i pod taką nazwą rzeźba otrzymywała liczne nagrody. Autor ubolewa nad tym, że rzeźba od lat jest nazywana niewłaściwie. Tymczasem władze miasta zapowiadają, że "Duet" doczeka się renowacji.

Zacznijmy od początku. Od lat 60. XX wieku stoi w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu rzeźba znanego i cenionego artysty, Stanisława Słodowego. Pomimo tego, że ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, to na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. Niestety, na przestrzeni lat bez zgody autora rzeźba otrzymała nową nazwę oraz wygląd.

- Nadeszła pora, aby z szacunku dla autora zostało to naprawione - mówi Dariusz Mazur, znany i szanowany historyk z Jastrzębia-Zdroju.

Przypomina, że 4 grudnia 1965 r. nastąpiło uroczyste oddanie do ruchu kopalni „Moszczenica”, które zaszczycił swoją obecnością tow. Władysław Gomułka. Z tego też powodu zaplanowano upiększyć kopalnię, umieszczając m. in. w budynku Cechowni płaskorzeźbę, a przed obiektem miała stanąć monumentalna rzeźba. Prace nad projektem zostały powierzone gliwickiemu artyście, Stanisławowi Słodowemu. Czas naglił. Prace trwały dzień i noc. Zbliżający się termin zmusił do skupienia się na pracach nad płaskorzeźbą w Cechowni, odkładając ukończenie rzeźby na dalszy plan.

- Ostatecznie rzeźba, której autor nadał tytuł "Duet" nie stanęła na terenie kopalni, a w porozumieniu z dyrekcją uzdrowiska została umieszczona w Parku Zdrojowym, gdzie dokończono prace nad projektem. Pierwotnie rzeźba miała być bardziej tradycyjna i przedstawiać tańczącego górnika z partnerką. Jednak wizja artystyczna wzięła górę i figura nabrała bardziej nowoczesnego wyglądu - opowiada Dariusz Mazur.

„Duet” od samego początku był wysoko oceniany przez polskich, jak i zagranicznych znawców sztuki. Z uznaniem pisano o dziele pana Słodowego w fachowych czasopismach. Także lokalna prasa zauważyła dzieła artystów wykonane dla kopalni „Moszczenica”.

Walory artystyczne „Duetu” zostały docenione także przez zagraniczne gremia znawców sztuki, którzy kilkukrotnie przyznawali nagrodę panu Słodowemu za to właśnie dzieło. Ostatnią nagrodę za „Duet” otrzymał w 2008 roku. Było to międzynarodowe Grand Prix dotyczące sztuki we Florencji. Na tym zapewne nie koniec, gdyż pan Słodowy został zaproszony do kolejnego międzynarodowego konkursu, do którego zgłosił trzy swoje prace. Wysłał zdjęcia, wśród których jest również „Duet”.
Od lat 80 ozdoba Parku Zdrojowego przechodziła kilka prac rewitalizacyjnych. Na przykład ktoś bez zgody autora postanowił pomalować ją białą farbą. To bardzo oburzyło artystę. - Rzeźba ma mieć naturalny wygląd surowego betonu. Nie wolno jej malować żadną farbą - mówił autor.

Teraz, przy okazji prac przy budowie inhalatorium, również zajęto się "Duetem". Usunięto z niego resztki białej farby, a sam artysta odebrał to jako początek całkowitego usunięcia stamtąd rzeźby.

- Nie chcemy jej usuwać i rozmawialiśmy już na ten temat z panem Stanisławem. Poddamy rzeźbę renowacji, stara farba zostanie całkowicie usunięta, natomiast wszelkie braki w cemencie i betonie zostaną uzupełnione. Rzeźba będzie wyglądała tak, jak prezentowała się kiedyś. Wszystko jest uzgodnione z autorem - zapewnia Robert Cebula z Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Pojawia się też inny problem, bowiem obecnie trwają prace przy budowie inhalatorium w Parku Zdrojowym, co może wymusić przenosiny rzeźby w inne miejsce.

O przenosinach "Duetu" mówiło się już na początku 2014 roku, kiedy dopiero planowano budowę inhalatorium, na który mieszkańcy czekali od dawna. Okazuje się, że marzenie jastrzębian o solance w Parku Zdrojowym się ziści, ale nie bez problemów.

Już za czasów prezydentury Mariana Janeckiego mówiono, że według projektu budowla musi zostać przesunięta. Teraz te przypuszczenia się potwierdzają, jednak miasto zapewnia, że dla ,,Duetu” znajdzie się godne miejsce.

- Jeszcze nie wiemy dokładnie, gdzie stanie rzeźba, ale z pewnością zostanie w Parku Zdrojowym. Możliwe, ze stanie naprzeciwko miejsca, w którym znajdowała się do tej pory, w kolejnej alejce. Konkretne miejsce będzie jednak znane dopiero po ukończeniu budowy inhalatorium - zapewnia Robert Cebula z urzędu miasta.

- Dobrą lokalizacją jest sąsiedni skwer, gdzie kiedyś znajdowała się „Szwajcarka” - proponuje z kolei Dariusz Mazur.

Warto podkreślić, że w tym roku minie równe 50 lat od powstania rzeźby.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!