Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie Zdrój: Zwalniani z pracy górnicy dziś pikietują. Jutro strajk

Jacek Bombor
483 pracowników JZR znajduje się na liście do zwolnienia. Kopalnie JSW ich przejmą?
483 pracowników JZR znajduje się na liście do zwolnienia. Kopalnie JSW ich przejmą? Bartosz Wojsa
483 pracowników JZR znajduje się na liście do zwolnienia. Kopalnie JSW ich przejmą?

Dzisiaj pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej będzie głośno: o 9.30 pikietować będą zwalniani pracownicy spółki-córki węglowego giganta - Jastrzębskich Zakładów Remontowych.

Powód? 483 osoby stracą tam pracę w najbliższych miesiącach, większość to górnicy dołowi, którzy na co dzień pracują w kopalniach spółki.

Pikieta to dopiero początek szerszej akcji, na jutro natomiast zapowiedziano strajk.

- O godzinie 6 nasi pracownicy odstąpią od czynności w swoich miejscach pracy. Domagamy się porozumień na piśmie, gwarantujących, że zwalniani górnicy znajdą pracę w kopalniach JSW - wyjaśnia Wiesław Wójtowicz, szef największego w JZR związku zawodowego "Jedność". A jak on się zabiera za strajk, to wie, co mówi, bo swego czasu był liderem pamiętnego, 46-dniowego strajku w kopalni Budryk, który kosztował firmę wielomilionowe straty.

Zarząd Jastrzębskich Zakładów Remontowych podjął decyzję o stopniowym wygaszaniu działalności górniczej i skoncentrowaniu się na pierwotnie prowadzonej działalności remontowej.

- Oznacza to likwidację działającego w ramach JZR od 2005 roku Zakładu Robót Górniczych i przeprowadzenie zwolnień grupowych pracowników zatrudnionych w tym sektorze usług. Stopniowe wygaszanie działalności odbywać się będzie przez najbliższe pół roku i zostanie zakończone do końca kwietnia przyszłego roku. Kolejność zwolnień będzie uzależniona od harmonogramów robót w kopalniach - wyjaśnia nam Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

Zwolnieniem grupowym zostanie objętych 483 pracowników (55 procent obecnej załogi). - Otrzymają odprawy przewidziane w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i 14. pensję za 2014 rok - dodaje pani rzecznik.

Sęk w tym, że pracownicy nie otrzymują gwarancji zatrudnienia, ale mogą składać podania do spółki Szkolenie i Górnictwo, która zajmuje się działalnością górniczą i jest odpowiedzialna za zatrudnianie górników w JSW. Ich podania będą traktowane tam priorytetowo.

- To za mało, bo nie mamy żadnej pewności, że górnicy będą zatrudnieni. Gdyby firma podpisała porozumienie o prze-jściu górników, nie musiałaby wypłacać 5 mln złotych odpraw. Podobno oszczędza. Według naszych informacji, zatrudnionych będzie tylko kilkadziesiąt osób - wyjaśnia Wójtowicz.

W JSW przypominają, że tylko w tym roku z kopalni JSW odeszło już ponad 1300 osób. 60 procent zwalnianych z JZR pracowników ma staż krótszy niż 5 lat, a 58 procent jest w wieku poniżej 35 lat. - Nie powinni więc mieć problemów z odnalezieniem się na rynku pracy i w nowej firmie - uważa Jabłońska-Bajer.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty