Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworze: Jak zbadają solankę, będą jeszcze bliżej uzdrowiska

Łukasz Klimaniec
Jeśli gmina zdobędzie pieniądze na badania złóż, w tężni w Jaworzu popłynie miejscowa solanka
Jeśli gmina zdobędzie pieniądze na badania złóż, w tężni w Jaworzu popłynie miejscowa solanka Łukasz Klimaniec/Dziennik Zachodni
Gmina zarejestrowała spółkę, która ma zdobyć koncesję na wydobycie leczniczej solanki. Póki co korzysta z zabłockiej, którą zasilana jest m.in. tężnia.

Ogromna, 17-metrowa tężnia, wykonana z drewna przez górali z Zakopanego i Poronina, przeszła ostatnie próby rozruchu i na Święta Wielkanocne będzie do dyspozycji mieszkańców i gości odwiedzających Jaworze.

- W zimie tężnia nie działała, a teraz została nieco przebudowana, zwłaszcza mechanizm rozprowadzania solanki - wyjaśnia Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza.

Okazało się, że w chwili gdy temperatura spadała, pompy zaczynały mieć problemy i dwa segmenty tężni nie były zasilane solanką. Teraz solanka będzie rozprowadzana równomiernie także dzięki odpowiedniej ilości tarniny, którą wykonawca uzupełnił podczas zimowej przerwy.

Tężnia w Jaworzu zasilana jest solanką zabłocką, mimo że w Jaworzu znajdują się źródła solanki. W celu ich zbadania gmina powołała i zarejestrowała spółkę, która ma zdobyć koncesję na jej wydobycie. Wszystko po to, by Jaworze po 106 latach odzyskało status miejscowości uzdrowiskowej.

- Uzyskaliśmy już koncesję na badania źródeł w Jaworzu, złożyliśmy także wniosek do ministerstwa środowiska w sprawie dotacji na wykonanie tych badań - przyznaje wójt.

Koszt badań to wydatek ok. 2 mln zł, na który gminy nie stać. Dlatego w Jaworzu czekają na decyzję ministra środowiska.

Dopiero wyniki tych badań, przeprowadzone przez atestowaną jednostkę (Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu) pozwoli ukończyć operat uzdrowiskowy. To jeden z wymogów ustawy uzdrowiskowej, aby starać się o restytucję statusu.

- Bez tych badań nie możemy zrobić kroku w przód. A to ostatni krok, który musimy wykonać, bo wszystkie inne już uczyniliśmy - podkreśla wójt Jaworza.

Opracowanie uzdrowiskowe musi być skonsultowane z mieszkańcami gminy. Takie w Jaworzu planowane są tuż po tegorocznych wakacjach. Mieszkańcy dowiedzą się m.in. o strefach uzdrowiskowych, a także poznają blaski i cienie posiadania przez gminę statusu uzdrowiska.

Status uzdrowiska Jaworze posiadało - dzięki staraniom hrabiego Maurycego Saint- Genois d'Anneaucourt od 1862 do 1909 roku. Na kuracje przyjeżdżali tu m.in. Maria Konopnicka, Julian Tuwim i Melchior Wańkowicz.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Szok! Wzięła 500 zł chwilówki, teraz musi spłacić aż 181 tysięcy!
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP[a]
*[a]http://www.slaskplus.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!