Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Bezpieczna droga nad torami na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia

KJ, mat. pras.
Przejazd kolejowo-drogowy na linii Kraków - Katowic został zastąpiony przez nowy wiadukt drogowy w Jaworznie. Na stacji Jaworzno-Szczakowa podróżni mogą korzystać już z nowego peronu. Do tego powstają dwa bezkolizyjne skrzyżowania. Tak wyglądają efekty modernizacji linii E30 na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia. Przeznaczono na nie 296 milionów złotych.

Prace na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia obejmują 15 km linii kolejowej, 33 obiekty inżynieryjne, a także 2 przejazdy kolejowo – drogowe. Zakończenie prac planowane jest w trzecim kwartale 2019 r. Wartość modernizacji to 296 mln zł netto.

Na linii Katowice – Kraków zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2020 r. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę. Wartość projektu Katowice - Kraków to ok. 2 mld zł netto.

Projekt na linii E30 Katowice – Kraków realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.

Nowy wiadukt

Od 29 października wiadukt drogowy w Jaworznie, w dzielnicy Pieczyska zastąpił przejazd kolejowo – drogowy w ciągu ul. Ks. Mroczka i Sobieskiego. Wiadukt ma 39 m długości i 11 m szerokości, a jezdnię na nim tworzą dwa pasy ruchu po po 3,5 metra każdy. Wiadukt posiada także bariery zabezpieczające. Wartość tej inwestycji wynosi około 15 milionów złotych.

Zmiany na stacji Jaworzno Szczakowa

Podróżni mogą korzystać już z nowego peronu numer 3. Obecnie trwają prace nad przebudową peronu numer 2, który zostanie również podwyższony, by wsiadanie i wysiadanie z pociagów było dla podróżnych łatwiejsze. Pojawi się nowa wiata na 200 metrów, a także nowe oświetlenie, gabloty informacyjne czy ławki. Dla osób, które mają problemy z poruszeniem się udostępniona zostanie winda. Prace na stacji Jaworzno-Szczakowa mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku.

Będzie bezpieczniej

Kontynuowane są prace przy budowie wiaduktu drogowego w Jaworznie w ciągu ul. Bukowskiej oraz w Balinie. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, bo zastąpią przejazdy kolejowo - drogowe.

Na stacji Jaworzno Ciężkowice trwa budowa przejścia pod torami oraz nowego peronu. Na przystanku w Balinie budowana jest kładka dla pieszych oraz nowy peron.
Przystanki w Jaworznie Ciężkowicach i Balinie będą przebudowane i lepiej wyposażone. Osoby o ogarniczonych możliwościach ruchu będą miały zapewnione odpowiednie warunki.

Nowoczesne urządzenie sterowania

Lokalne centrum sterowania otrzymało nowoczesne urządzenie do sterowania ruchem kolejowym w rozbudowanej nastawni na stacji Jaworzno Szczakowa. Urządzenia te już teraz zapewniają bezpieczne sterowanie ruchem kolejowym na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia. Dzięki nowym pomieszczeniom i wyposażeniom poprawiły się warunki pracy dyżurnych ruchu.

Szybsza i sprawniejsza podróż do Krakowa

Modernizacja linii E30 na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia przebiega zgodnie z harmonogramem. Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość linii, a dostosowanie jej do prędkości 160 km/h znacznie skróci czas przejazdu m.in. na trasie Katowice – Kraków.

Przebudowa stacji i przystanków osobowych, wymiana torów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększa i bezpieczeństwo i komfort podróży a także przyczynia się do sprawnego przewozu towarów w regionie.

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo