Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedyny ruch jaki wykonują to ruch myszką do komputera. Uczniowie nie ćwiczą, lubią tłusto i słodko zjeść

aga
Dzieci czas spędzają głównie przy komputerze, a to tylko jedno ze źródeł ich przyszłych kłopotów zdrowotnych
Dzieci czas spędzają głównie przy komputerze, a to tylko jedno ze źródeł ich przyszłych kłopotów zdrowotnych arc
Dr Karina Leksy i dr Katarzyna Borzucka-Sitkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadziły pionierskie badania wśród bytomskich uczniów

Rośnie nam pokolenie nieświadome zagrożeń cywilizacyjnych. Czas spędzają głównie na komputerze, nie jedzą śniadań, nie zdają sobie sprawy, że nieprawidłowe odżywianie się, brak aktywności fizycznej i otyłość mogą doprowadzić do raka.

Dr Karina Leksy i dr Katarzyna Borzucka-Sitkiewicz przeprowadziły w bytomskich szkołach podstawowych badania w ramach przyznanego grantu Polskiej Ligii Walki z Rakiem: „Onkogranty II”.

To pierwsze badanie na ten temat na tak dużej grupie uczniów z bytomskich szkół - niemal 400 respondentów. Z analizy ankiet wynika, że zaledwie 15,6 proc. badanych uczniów przeznacza na aktywność fizyczną zalecane przez Światową Organizację Zdrowia 60 minut dziennie lub więcej. Niemal 10 proc. nie poświęca na aktywność ruchową ani jednego dnia w tygodniu.

Do tego tylko 28 proc. respondentów ma świadomość, jaka ilość ruchu jest konieczna i zalecana w profilaktyce chorób nowotworowych. Zasady zdrowego odżywiania „ukryte” są w programie z wychowania fizycznego oraz w programach profilaktycznych. Tymczasem od wielu lat badacze zajmujący się tą problematyką promują wprowadzenie do szkoły lekcji pt. edukacja zdrowotna.

- Im szybciej ją rozpoczniemy systematyczną edukację w tym zakresie, im więcej młodzi ludzie będą wiedzieć o profilaktyce, tym większe jest prawdopodobieństwo, że skala zachorowań na nowotwory będzie mniejsza - dodaje Karina Leksy.

To nie do pomyślenia, ale aż 28 proc. badanych nie je śniadania w domu, i tylko co czwarty zjada owoce częściej niż raz dziennie. Co bardzo niepokoi, aż jedna czwarta spożywa produkty o bardzo wysokiej zawartości cukru. Stąd prosta droga do chorób dietozależnych.

- Bardzo dziękujemy za otwartość dyrektorom bytomskich szkół, bo widzimy teraz czarno na białym, jak wygląda sytuacja, jakie zachowanie dominują wśród młodzieży i jaka jest jej świadomość zdrowotna - mówią badaczki. Gdy nie zareagujemy teraz skuteczną akcją promocyjną za parę lat może być za późno. Rośnie nam pokolenie schorowanych młodych ludzi.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo