Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeże przygotowują się do snu. W bytomskich parkach pozostawiono liściaste kopce, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W bytomskich parkach pozostawiono liściaste kopce, które mają stanowić schronienie dla jeży.
W bytomskich parkach pozostawiono liściaste kopce, które mają stanowić schronienie dla jeży. MZDiM Bytom
Okres zimowy to czas kiedy niektóre zwierzęta przygotowują się do zimowego snu. W parku miejskim im. Franciszka Kachla i w Parku Ludowym w Bytomiu pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów pozostawili liściaste kopce, które mają stanowić schronienie dla jeży. To wynik zmian w zarządzaniu zielenią miejską.

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu zainteresował się losem jeży mieszkających w dwóch głównych miejskich parkach. Z myślą o nich usypano liściaste schrony, w których zwierzęta mogą ukryć się i przygotować do zimowego snu.

- Jak zaznaczają przyrodnicy, jeże przygotowują się do snu zimowego, gdy temperatura otoczenia przez kilka dni utrzymuje się poniżej 10 stopni Celsjusza. Z myślą o tych sympatycznych zwierzętach służby porządkowe MZDiM, usypały w rożnych częściach Parku Miejskiego i Ludowego kopce z liści. Powstały one na otwartych przestrzeniach, ale też w zagłębieniach konarów drzew - informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

Na terenie całego kraju występują jeże wschodnie, natomiast na Śląsku spotkać można również jeże europejskie lub zachodnie. Zwierzęta są bardzo pożyteczne, za sprawą ich preferencji żywnościowych. Głównym składnikiem diety jeży są robaki ziemne, ślimaki i owady. Z tego względu wiele osób pragnie, aby jeż zamieszkał w ich ogródku. Należy jednak pamiętać, że jeż w Polsce jest pod ochroną, a trzymanie go w domu jest prawnie zakazane.

Liściaste schronienie dla jeży w bytomskich parkach

W Bytomiu starano się stworzyć jeżom przyjazne warunki do przezimowania.

- Takie liściaste schronienia to idealne miejsce do przezimowania, bo pod liśćmi zachodzą procesy fermentacyjne, które podnoszą temperaturę w kryjówce. Kolejnym argumentem, by nie zagrabiać wszystkich liści jest ich dobry wpływ na glebę, bo chronią ją przed przesuszeniem i są naturalnym nawozem, dzięki któremu trawy, kwiaty i krzewy lepiej rosną - informuje Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

Od kilku lat miasto zmieniło politykę związaną z miejską zielenią. W mieście ograniczono koszenie trawy, w zamian za to powstają łąki kwietne. W ostatnim czasie zaczęto odchodzić od grabienia liści. Zmiany te mają się przyczynić do wzbogacania miejskiego ekosystemu. Wprowadzone rozwiązania oczyszczają powietrze i glebę, zatrzymują wodę w gruncie, a także są oszczędnością dla budżetu miasta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera