Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Justyna Wydra „Zaniemówienie” RECENZJA: powieść o skomplikowanej tożsamości Ślązaków i dramatycznych życiowych wyborach

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Justyna Wydra „Zaniemówienie”
Justyna Wydra „Zaniemówienie” Mat. pras. wydawnictwa Zysk i Sp-ka
O skomplikowanej tożsamości narodowej, ogromnym przywiązaniu do ziemi, wewnętrznym rozdarciu, dramatycznych życiowych wyborach, poświęceniu i rzeczywistości, która nie jest czarno-biała pisze w swojej najnowszej książce „Zaniemówienie” Justyna Wydra. To książka, która dotyka i boli. Tym mocniej, im więcej czytelnik wie i rozumie z historii Śląska i historii drugiej wojny światowej oraz im bardziej pojmuje wartość rodziny na Śląsku.

Justyna Wydra jest pisarką z Gliwic. Wcześniej mierzyła się z tematyką drugiej wojny światowej w bestsellerowej powieści „Esesman i Żydówka”. Tym razem pokazuje tragiczne losy Ślązaków doświadczonych przez nazistowskie Niemcy oraz Armię Czerwoną.

Trwa druga wojna światowa. Gehenna, Holocaust, świat chyli się ku zagładzie. A Justyna Wydra w swojej powieści przenosi czytelnika do niewielkich Tychów na Śląsku i pokazuje, jakie piętno odcisnął ten najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny na śląskich rodzinach.

Jednym z bohaterów powieści „Zaniemówienie” jest Wilhelm Jenike, który ma matkę Ślązaczkę, ojca Austriaka, a sam urodził się Niemcem. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu i spróbować normalnie żyć. Decyduje się na dezercję. Z kolei bliźniaczki Hilda i Rosa Widerówny nie do końca rozumieją, dlaczego nagle mają być Niemkami, skoro mieszkają w Tychach, miasteczku, które w plebiscycie w 1921 roku opowiedziało się za przyłączeniem do Polski. Ich ojciec, Joachim, sumienny pracownik tyskiego browaru, jest przecież dumnym powstańcem śląskim. I jak się ma do tego prawie jednomyślne wpisanie tyszan na volkslistę?

Magdalena Majcher „W cieniu tamtych dni”: kameralna opowieść o ludziach z wielką historią w tle

Jak łatwo się domyślić, los zetknie Williego, Hildę i Rosę gmatwając ich życiorysy. Justyna Wydra poplątała je zawodowo, czyniąc swoją opowieść bolesną, przejmującą i poruszającą, doskonale przy tym pokazując jak skomplikowana, trudna i niejednoznaczna jest historia Ślązaków. Jak wielką wartością jest rodzina, jak przeznaczenie dopada bohaterów, a poświęcenie w imię wyższych wartości staje się heroizmem.

Autorka ma własny oryginalny styl, dość minimalistyczny, ale niechaj was to nie zwiedzie, bo „Zaniemówienie” jest książką, w której emocje buzują. Są tutaj: żal, tęsknota, rozczarowanie, lęk, miłość, radość, niepokój, strach. Wydra potrafi wciągnąć czytelnika w swoją opowieść, która pełna jest trudnych pytań bez prostych odpowiedzi i dramatycznych wyborów, przed którymi stają bohaterowie. Autorka robi to na tyle subtelnie, że po przeczytaniu tej książki trudno długo nie rozmyślać o jej fabule.

Georgia Hunter „My mieliśmy szczęście”: poruszająca saga o rodzinie polskich Żydów ocalałej z Holocaustu

Justyna Wydra napisała książkę ważną i potrzebną. „Zaniemówienie” spodoba się na pewno miłośnikom historii drugiej wojny, fanom powieści z wielką historią w tle, ale też tym czytelnikom, którzy lubią lektury trudne i ambitne. Uważam, że powinni przeczytać tę książkę zwłaszcza mieszkańcy innych części naszego kraju. Być może dzięki niej lepiej zrozumieją Śląsk i Ślązaków. Polecam!

Justyna Wydra, „Zaniemówienie”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2018, 320 stron

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!