Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kapitan Ameryka. Amerykańscy Marzyciele". Bucky Barnes walczy o przetrwanie w rosyjskim gułagu RECENZJA

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
"Amerykańscy marzyciele" to już ósmy tom wydany przez wydawnictwo Egmont w ramach serii Marvel Classic,
"Amerykańscy marzyciele" to już ósmy tom wydany przez wydawnictwo Egmont w ramach serii Marvel Classic, Egmont
"Amerykańscy marzyciele" to już ósmy tom wydany przez wydawnictwo Egmont w ramach serii Marvel Classic, opowiadającej o losach największego bohatera USA - Kapitana Ameryki. Ósmy tom składa się z trzech części, z których mnie osobiście najbardziej podobała się ta o pobycie Bucky'ego Barnesa w rosyjskim łagrze.

W ramach serii Marvel Classic, wydawnictwo Egmont wydaje w Polsce tomy opowiadające o losach najważniejszych superbohaterów z uniwersum Marvela. "Amerykańscy marzyciele" to ósmy album o Kapitanie Ameryce. Cała seria to mroczny thriller szpiegowski ze scenariuszem Eda Brubakera – laureata Nagrody Eisnera i twórcy serii „Daredevil: Nieustraszony!”, „Gotham Central” czy „Nieśmiertelny Iron Fist”.

"Amerykańscy marzyciele" składają się z trzech części. Bohaterem pierwszej z nich jest Bucky Barnes. Po tym, jak został wplątany w międzynarodową sieć intryg, Bucky walczy o życie w rosyjskim gułagu. Steve Rogers ściga się z czasem, by uratować przyjaciela, ale czy zdoła przekonać do swoich racji świat, w którym – jak się zdaje – nie ma już miejsca dla Kapitana Ameryki?

Ta część to najlepszy fragment tego albumu. Świetnie narysowany z kadrami delikatnie nasyconymi kolorami, a do tego ciekawy scenariuszowo. Czyta się go z najwyższą przyjemnością. Sam pomysł osadzenia Zimowego Żołnierza w rosyjskim łagrze, gdzie o przetrwanie musi walczyć zarówno ze służbami, jak i współwięźniami, wydaje się mało odkrywczy. Ed Brubaker kreśli wciągającą, więzienną historię. To bardzo dobre zeszyty.

Druga część to niezwiązane ze sobą opowieści stworzone przez różnych artystów z okazji 70-lecia Kapitana Ameryki. Różnią się one tematyką, a także kreską. Moją uwagę zwróciła zwłaszcza "Operacja Wróżka Zębuszka" ze scenariuszem Mike'a Bensona i rysunkami Lee Loughridge'a. Gdybyśmy nie znali okoliczności jego powstania, moglibyśmy uważać, że to jeden z komiksów z początków Kapitana Ameryki.

Trzecia część przenosi nas do Nowego Jorku, gdzie wybuchają zamieszki. Dawny przyjaciel zmienia się we wroga, a sam Steve Rogers niespodziewanie traci siły. Czy znajdzie lek na utraconą wiarę? To solidne połączenie szpiegowskiej intrygi i komiksu superbohaterskiego. Album został dobrze narysowany, dzięki czemu przyjemnie się go ogląda.

Całość albumu sprawia, że fani Marvela powinni sięgnąć po "Amerykańskich marzycieli", mimo że Kapitan Ameryka w Europie jest nieco mniej popularny niż w Stanach Zjednoczonych. Ósmy tom o bohaterze-patriocie to kawałek solidnej komiksowej lektury.

Autorami rysunków w w tym tomie są: Alan Davis, Butch Guice, Stefano Gaudiano („Daredevil”, „DCEased”) i Steve McNiven („Wojna domowa”, „Wolverine – Staruszek Logan”). Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w zeszytach #616–619 serii „Captain America” (2005) i #1–10 serii „Captain America” (2011).

Recenzja powstała dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera