Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapliczka Marii Hilf w Piekarach Śląskich zyska drugie życie. Szykuje się jej renowacja ZDJĘCIA

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Kapliczka Marii Hilf w Piekarach Śląskich w niedalekiej przyszłości odzyska należny blask.
Kapliczka Marii Hilf w Piekarach Śląskich w niedalekiej przyszłości odzyska należny blask. źródło: krzysztofturzanski.pl
Kapliczka Marii Hilf w Piekarach Śląskich zostanie wkrótce odrestaurowana. Od ubiegłego roku - po wielu latach starań - należy ona do miasta. Gotowy jest już projekt i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze w 2020 - w końcu - zyska drugie życie.

Po wielu latach zaniedbań, niszczejąca piekarska kapliczka zostanie odrestaurowana - gotowy jest już projekt renowacji. - Analizujemy budżet miasta, szukamy oszczędności i sposobu przesunięcia środków, żeby ten remont był możliwy jeszcze w tym roku. To dobry moment, bo z powodu koronawirusa znacznie spadły ceny - poinformował Krzysztof Turzański, wiceprezydent Piekar Śląskich, na swojej stronie internetowej.

Kapliczka Marii Hilf nie popadnie w ruinę

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku - po wieloletnich staraniach - kapliczka Marii Hilf została przejęta przez miasto. Dzięki temu, władze mogły zacząć skutecznie myśleć o jej ratowaniu.

Obiekt - na ten moment - nie jest w najlepszym stanie, dlatego też szykowany jest w tym miejscu remont. Żeby kapliczka odzyskała dawny blask trzeba wyłożyć ok. 400 tys. zł. Jak zdradził wiceprezydent Piekar Śląskich przygotowany jest już wniosek o dofinansowanie (władze liczą na kwotę w granicach 100 tys. zł).

Ten temat ma być przedyskutowany podczas najbliższej sesji Rady Miasta. - Jestem przekonany o poparciu radnych dla tego projektu - dodaje Turzański.

Otoczenie historycznego obiektu trochę się zmieniło, gdy kilkukrotnie społecznicy zorganizowali akcję sprzątania terenu wokół kapliczki. W związku z tym, mogły się tam odbywać nabożeństwa majowe cieszące się dość dużą popularnością wśród mieszkańców (w tym roku do nich nie doszło z powodu pandemii koronawirusa w kraju).

- To ludzie i ich zainteresowanie tym obiektem byli impulsem do podjęcia zdecydowanych działań. Takie sytuacja powtarzają się wielokrotnie - dodaje Krzysztof Turzański we wpisie na swoim blogu.

Krótka historia kapliczki

Dokładna data powstania poświęconej Matce Bożej kaplicy, która znajduje się na granicy Piekar Śląskich i Bytomia nie jest znana. Pierwsza mapa, uwzględniająca lokalizację obiektu, została wydana w 1827 roku, jednak - według niektórych przekazów - mogła ona znajdować się w tym miejscu znacznie wcześniej - już w XVII wieku.

Wiążą się z nią także legendy. Według jednej z nich, obiekt został postawiony na pamiątkę przemarszu króla Jana III Sobieskiego, który 20 sierpnia 1683 roku wraz ze swoim wojskiem przekroczył w tym miejscu granicę między dwoma miejscowościami. Zmierzał wówczas z odsieczą na Wiedeń.

Natomiast wedle drugiej legendy, kaplicę ufundował bogaty rzeźnik z Bytomia w podzięce za uzdrowienie córki, które przypisywał wstawiennictwu Maryi.

Na początku XX wieku Stefan Langer postawił w tym miejscu murowaną kaplicę wybudowaną w stylu neogotyckim, według projektu bytomskiego budowniczego Karla Mainki. W jej wnętrzu znajdował się ołtarz z obrazem Matki Bożej i tabernakulum, bogato zdobione lichtarze, obrazy z wizerunkami świętych, krzyż, natomiast w oknach witraże.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera