Karambol na A1. Policja radzi, co robić jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji

pow /mat. prasowe
Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem
Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem Fot. MSWiA
Po wczorajszym karambolu 76 samochodów na autostradzie A1, policja przypomina zasady postępowania w razie uczestniczenia w kolizji lub wypadku drogowym. Dla wielu kierowców znalezienie się w sytuacji zagrożenia było sytuacją niecodzienną i wymagało szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? Kiedy i jak należy oznakować miejsce wypadku bądź kolizji? Na kanwie wczorajszego karambolu policja przypomina o podstawowych przepisach z zakresu ruchu drogowego.

Na szczęście taki karambol, jak wczorajszy na A1 pod Piotrkowem zdarza się rzadko, ale warto wiedzieć, co wtedy robić.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Wypadek na A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego. Zderzenie kilkudziesięciu samochodów [ZDJĘCIA,FILM]

Dramat pod Piotrkowem

Oto rady policjantów:

Kiedy dojdzie do kolizji, a uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania Policji. Obowiązek informowania mundurowych zachodzi tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. nietrzeźwy kierujący.

Osoby biorące udział w kolizji mogą wyjaśnić zaistniałe zdarzenia same, jeśli oczywiście wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji, a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. Wzór przykładowego oświadczenia zamieszczamy w załączniku.

Jednakże, gdy okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję.

W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 44.ust.1 jasno precyzuje obowiązki kierującego i innych osób w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem

Karambol na A1 pod Piotrkowem. Śląska policja ostrzega kiero...

Kierowca jest zobowiązany do:

  • zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
  • podania swoich danych personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

Największe karambole w historii województwa śląskiego

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Natomiast, gdy w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest zobowiązany ponadto:

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję,
  • nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu),
  • pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się- niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Miejsce zdarzenia należy oznakować poprzez włączenie, jeśli to możliwe świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów za pojazdem.

Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszczamy w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.

Karambol na autostradzie A1 pod Piotrkowem

Karambol na A1 pod Piotrkowem. Śląska policja ostrzega kiero...

Pamiętajmy o tym, że na autostradzie lub drodze ekspresowej zabrania się zatrzymywania lub postoju pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Zaleca się założenie kamizelki odblaskowej, aby być widocznym.

Każdy kierowca ma obowiązek jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. W razie, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego.

Zwróćcie też państwo na wzór oświadczenia

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ekspert Superpolisa.pl
W przypadku karambolu ustalenie, kto w jakim stopniu odpowiada za zderzenie aut, będzie trudne i czasochłonne. Postępowanie wyjaśniające może się ciągnąć miesiącami, a poszkodowani na wypłatę odszkodowania z OC będą musieli zaczekać na ustalenie przebiegu wypadku. W komfortowej sytuacji są ci z kierowców, którzy posiadają AC – polisa pozwoli na naprawienie zniszczonego auta bez czekania na decyzję policji i sądów. Warto zadbać o taką ochronę i w razie konieczności móc liczyć na kompleksową pomoc ubezpieczyciela.
Pozdrawiam, ekspert Superpolisa.pl
L
LEJE W pisUAR
Jak zachować się gdy uczestniczysz w karambolu ? Najlepiej spieprzyć jak najszybciej , tak jak to zrobił ostatnio pis DOLNIĘTY maciarewicz
L
LEJE W pisUAR
Jak zachować się gdy uczestniczysz w karambolu ? Najlepiej spieprzyć jak najszybciej , tak jak to zrobił ostatnio pis DOLNIĘTY maciarewicz
L
LEJE W pisUAR
Jak zachować się gdy uczestniczysz w karambolu ? Najlepiej spieprzyć jak najszybciej , tak jak to zrobił ostatnio pis DOLNIĘTY maciarewicz
Dodaj ogłoszenie