MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kardiolodzy jastrzębskiego szpitala mogą przeprowadzać zabieg litotrypsji. Lecznica kupiła nowoczesny sprzęt. Była już pierwsza operacja

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pierwszy zabieg z użyciem nowego sprzętu już w Jastrzębiu wykonano.
Pierwszy zabieg z użyciem nowego sprzętu już w Jastrzębiu wykonano. WSS nr 2 Jastrzębie-Zdrój
Zabiegi litotrypsji wewnątrznaczyniowej są od niedawna możliwe na oddziale kardiologii jastrzębskiego WSS nr 2. Wszystko dzięki sprzętowi - uchodzącemu za najnowocześniejszy na świecie - o który wzbogaciła się lecznica. A w placówce zapowiadają, że nie zamierzają poprzestać na rozwoju oddziału sercowego.

Szpital w Jastrzębiu wzbogacił się o nowoczesny sprzęt. Pojawił się na oddziale kardiologicznym

"Składa się z przenośnego, ładowalnego generatora, kabla połączeniowego z przyciskiem umożliwiającym ręczne kontrolowanie dostarczania impulsów elektrycznych oraz kompatybilnego cewnika balonowego" - tak swój najnowszy nabytek, który się w nim pojawił, opisują w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

I choć poza specjalistami w dziedzinie kardiologii, być może mało kto będzie w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda to urządzenie, a tym bardziej jak działa, to najważniejszym dla wszystkich powinien być fakt, iż jest to sprzęt ratujący życie. Uchodzący za jeden z najnowocześniejszych na świecie.

W Jastrzębiu pojawił się on na oddziale kardiologii tamtejszej lecznicy. Służy on do jednego z zabiegu kardiologii interwencyjnej, jakim jest litotrypsja wewnątrznaczyniowa. Jest to zabieg wykonywany u osób cierpiących na miażdżycę, prowadzącej do zawałów serca.

Pierwszy zabieg litotrypsji w Jastrzębiu został już przeprowadzony. Zastąpi zabiegi agnioplastyki

- Osoby cierpiące na miażdżycę narażone są między innymi na powikłania kardiologiczne. Ta choroba powoduje zwężenie naczyń z powodu odkładających się blaszek miażdżycowych zbudowanych przede wszystkim z cholesterolu. W miarę upływu czasu taka blaszka miażdżycowa ulega stopniowo zwłóknieniu i umacnia się tzn. powstaje silna, zwapniona pokrywa - tłumaczy Maciej Walas, kardiolog z jastrzębskiego WSS nr 2.

Zabieg litotrypsji polega na modyfikacji zwapnionej pokrywy w naczyniach pacjenta. W Jastrzębiu został on już po raz pierwszy przeprowadzony. Wykonał go Maciej Walas, wspólnie z innym z kardiologów jastrzębskiej lecznicy, Grzegorzem Mencelem.

Litrotypsja jest zabiegiem zbliżonym do angioplastyki, który również wykonywany był w szpitalu w Jastrzębiu. Daje on jednak o wiele większe możliwości.

- Podczas zabiegu angioplastyki wszczepia się metalowe rurki o kształcie walca i siateczkowatej strukturze, które dzięki swojej specyficznej budowie utrzymują drożność naczynia. Problem pojawia się, gdy zwapnione naczynie utrudnia przeprowadzenie operacji. Nowa technologia polega na zastosowaniu balonu, który w miejscu zwężenia, za pomocą fal uderzeniowych kruszy te struktury i umożliwia zamieszczenie stentu" wskazuje na różnice pomiędzy litotrypsją a agnioplastyką, doktor Maciej Walas.

Jak wskazują w jastrzębskim szpitalu, przy wykorzystaniu nowego sprzętu nie ma konieczności stosowania narkozy u pacjenta, który przechodzi zabieg.

- Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym a pacjent podczas jego trwania jest cały czas przytomny. Dzięki temu personel pozostaje z nim w stałym kontakcie - mówi Marcelina Twardowska, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu.

Wkrótce kolejny nowy sprzęt i nowe zabiegi na jastrzębskiej kardiologii?

Jednocześnie, zakup nowego sprzętu na oddział kardiologiczny szpitala w Jastrzębiu ma nie być ostatnim, który na niego trafi. Wprawdzie w lecznicy nie zdradzają szczegółów, lecz zapowiadają, że niedługo kardiologię czekają kolejne nowości. Najprawdopodobniej będzie to kolejny sprzęt, który będzie umożliwiał nowe zabiegi z zakresu chorób naczyniowych oraz serca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni