Katowiccy eksperci docenieni za przeszczepy komórek...

  Katowiccy eksperci docenieni za przeszczepy komórek macierzystych rąbka rogówki

  red

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowiccy eksperci docenieni za przeszczepy komórek macierzystych rąbka rogówki
  Katowiccy eksperci odebrali nagrodę „Portrety Polskiej Medycyny 2018” za pionierską terapię przeszczepiania komórek macierzystych oka. Pierwszej w UE i jedynej w okulistyce terapii komórkami macierzystymi, która została zarejestrowana jako lek.
  Katowiccy eksperci docenieni za przeszczepy komórek macierzystych rąbka rogówki
  „Cud widzenia” – tak niektórzy mówią o terapii przeszczepiania komórek macierzystych rąbka rogówki oka. Terapii pozwalającej odzyskać wzrok, tym którzy utracili zdolność widzenia w wyniku czynników chemicznych bądź termicznych. – To przestają być cuda, to są normalne metody terapeutyczne – mówił dr hab. Dariusz Dobrowolski, adiunkt Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki SUM w Szpitalu Kolejowym w Katowicach oraz ordynator Oddziału Okulistycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

  W Polsce metoda przyczepiania rąbkowych komórek macierzystych jest na razie dostępna w ramach badań klinicznych, do których zakwalifikowało się kilkanaście osób.

  Terapia komórkami macierzystymi pacjenta
  Obecnie dla pacjentów, z termicznym lub chemicznym oparzeniem oczu, nie ma zarejestrowanej i dopuszczonej do obrotu metody terapeutycznej, która pozwoliłaby na odzyskanie wzroku. Podstawą nowej terapii są własne komórki pacjenta – okrągła płytka
  utworzona z żywych autologicznych (czyli własnych) komórek ludzkiego nabłonka rogówki zawierających rąbkowe komórki macierzyste.

  Ta innowacyjna metoda to pierwsza w UE i jedyna w okulistyce zarejestrowana jako lek terapia komórkami macierzystymi. Został zarejestrowany przez EMA jako ATMP, czyli produkt leczniczy terapii zaawansowanej. – Zazwyczaj lek kojarzy się z tabletką, ampułką, kroplami, ale nie z komórkami macierzystymi. W tej sytuacji komórki macierzyste są substancją czynną, która odnawia powierzchnię oka na całe życie – tłumaczy prof. Edward Wylęgała, kierownik w Katedrze i Klinicznym Oddziale Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

  Proces pozyskania leku polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej części (1-2 mm2) zdrowej tkanki rąbka rogówki oka. Ten mały wycinek transportowany jest do labolatorium we Włoszech. Proces hodowania komórek macierzystych trwa około 6 miesięcy.

  Następnie namnożony materiał (w leku musi być co najmniej 3,5% komórek macierzystych) w postaci przeźroczystej tkanki, po szeregu badań laboratoryjnych (serologicznych i bakteriologicznych), wraca do ośrodka, z którego został pobrany, gdzie dochodzi do zoperowania oka i implantacji wyhodowanych komórek.

  Obecnie pacjenci z niedoborem komórek macierzystych rąbka rogówki nie mają innej zarejestrowanej i dopuszczonej do obrotu opcji terapeutycznej o podobnym profilu skuteczności, bezpieczeństwa i innowacyjności (mała inwazyjność ze względu na niewielką ilość pobieranego materiału; możliwość powtórzenia zabiegu i brak konieczności stosowania leków immunosupresyjnych).

  Powrót do normalnego życia…

  Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach jest jednym z kilkunastu ośrodków, który realizuje międzynarodowy projekt Holocore, dt. przeszczepiania komórek macierzystych rąbka rogówki oka. Obecnie Polska jest liderem wśród krajów uczestniczących w projekcie pod względem ilości przeprowadzonych przeszczepów. O efektywności zabiegów, świadczy najlepiej samopoczucie pacjentów. – Jeden z moich pacjentów przestał stosować krople nawilżające, na które wcześniej był skazany. Stwierdził, że nie są mu one potrzebne, bo nic go nie boli, nie piecze, nie ma światłowstrętu. Pacjent wrócił do normalnego funkcjonowania, ostrość widzenia mu się poprawiła – tłumaczy dr hab. Dariusz Dobrowolski.

  Rocznie do terapii kwalifikowałoby się około 30-40 pacjentów. To właśnie ta grupa pacjentów mogłaby wrócić do funkcjonowania w społeczeństwie i tym samym zminimalizować straty gospodarcze, które wynikałyby z kosztów pośrednich, takich jak: wypłacanie rent, zasiłków, konieczność wsparcia pacjentów przez ich rodziny.

  Eksperci i terapia doceniona podczas XIV Forum Rynku Zdrowia 2018


  Teraz wysiłek i sukcesy katowickich ekspertów zostały docenione podczas XIV Forum Rynku Zdrowia 2018. Zespół prof. Edwarda Wylęgały odebrał nagrodę Portretów Polskiej Medycyny 2018 r w kategorii: Lekarze „Rynku Zdrowia”. Nagrody przyznają dziennikarze „Rynku Zdrowia”, postaciom, których działania mają pozytywny wpływ na kondycję zdrowotną Polaków, dla których najważniejsze jest dobro pacjenta.

  – Bardzo się cieszę z otrzymania tak prestiżowego wyróżnienia. Najbardziej z tego, że jest to nagroda dla Zespołu. Ciężka praca całego sztabu pracowników przez ostatnie 18 lat zarówno w laboratorium, ambulatorium i na sali operacyjnej dała owoce pod postacią stosowania innowacyjnej technologii do leczenia ciężkich chorób oczu. Nagroda ta jest również zobowiązaniem do dalszej ciężkiej pracy naukowej i klinicznej dla dobra naszych pacjentów. Cały czas pamiętamy często wymawiane i cytowane zdanie Pana Ministra prof. Mariana Zembali o tym, że pacjent jest najważniejszy. Ta sentencja powinna kierować naszym działaniem badawczym i klinicznym – powiedział prof. Edward Wylęgała.

  Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się także: dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek (dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie), dr n. med. Michał Zembala (kierownik Oddziału Kardiochirurgii i Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu), dr hab. Justyna Drukała (Zakład Biologii Komórki, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dr n. med. Anna Chrapusta (kierownik Małopolskiego Centrum Oparzeniowo-Plastycznego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie), dr Andrzej Jacyna (prezes NFZ), red. Ewa Drzyzga (Program „36,6°C”), prof. Krzysztof Łabuzek (Katedra Farmakologii, Klinika Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego), dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelnii Łazarskiego w Warszawie).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najczęściej czytane

  Plebiscyty

  Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

  Aktywny Senior. Poszukiwani zwyczajni niezwyczajni 60+

  Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku

  Zobacz wideo

  Za nami II Forum Seniora w Katowicach

  Za nami II Forum Seniora w Katowicach

  Pasja: Recepta na wieczną młodość

  Pasja: Recepta na wieczną młodość

  Aktywność = lepsze życie

  Aktywność = lepsze życie