Budowa węzła przesiadkowego w Zawodziu będzie miała spory poślizg. Jak duży, tego nadal nie wiadomo. Wszystko dlatego, że Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołania od wyników przetargu na budowę centrum przesiadkowego i kazała wykluczyć z postępowania dwóch oferentów, w tym firmę, która przetarg wygrała.

Katowice: Węzeł przesiadkowy w Zawodziu z poślizgiem

- Przetarg nie został unieważniony, a nadal trwa. Tyle że KIO kazało wykluczyć z postępowania dwóch wykonawców, którzy uzyskali pierwsze i drugie miejsce pod względem przyznanych punktów. Obie oferty zostały wykluczone przez poświadczenie w nich nieprawdy - wyjaśnia Ewa Biskupska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach. Jak dodaje urzędnicy czekają jeszcze na oficjalną decyzję Izby.

- Po jej otrzymaniu ponownie zbierze się komisja przetargowa i jeszcze raz oceni oferty - z pominięciem tych wykluczonych - złożone w postępowaniu. Na tej podstawie zostanie wybrany nowy wykonawca - tłumaczy rzeczniczka. Wybrana firma będzie musiała dosłać dodatkowe dokumenty, następnie po ogłoszeniu wyników postępowania, pozostałe firmy biorące udział w przetargu, będą miały czas na składanie potencjalnych odwołań. Dlatego nie wiadomo, kiedy budowa węzła się rozpocznie, bo postępowanie może potrwać nawet kilka miesięcy.
Zobacz galerię
Przypomnijmy, że przetarg na budowę węzła Zawodzie został ogłoszony w marcu. O kontrakt starało się ośmiu oferentów. Wśród nich Porr, Miko-Tech, Eurovia, konsorcjum Banimex i Partner, Strabag, ZUE, konsorcjum NDI oraz Budimex. Komisja przetargowa w lipcu ogłosiła wybór oferty konsorcjum NDI, tego samego, które realizowało przebudowę centrum Katowic. Kontrakt miał opiewać na 61,4 mln zł. Tyle że odwołanie od wyników przetargu złożyła firma ZUE, zaś KIO odwołanie uwzględniła.

Dodajmy, że węzeł przesiadkowy Zawodzie powstanie między ulicami Bagienną, Krakowską, Łączną i 1 Maja. Ma integrować komunikację autobusową, tramwajową, samochodową i rowerową. Na centrum przesiadkowe będą składały się budynek „dworca”, dwa parkingi naziemne dla samochodów, zadaszony parking rowerowy, będą tu też miejsca postojowe dla autobusów, taksówek i parking Kiss&Ride. Budowa ma potrwać około 22 miesięcy.

Węzeł Zawodzie jest jednym z czterech planowanych w najbliższych latach w Katowicach. Jak dotąd rozpoczęła się jedynie budowa węzła przesiadkowego w Ligocie (naprzeciw dworca kolejowego). Natomiast wciąż trwa przetarg na budowę węzła Brynów (został ogłoszony pod koniec marca). Z kolei przetarg na budowę węzła Sądowa (przy ulicy Sądowej przy wjeździe do centrum) jeszcze nie został ogłoszony.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.