Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice mają raport na temat parkingów w Śródmieściu. To zapowiedź wyższych opłat za postój dla przyjezdnych

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Katowice mają raport na temat parkingów w Śródmieściu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice mają raport na temat parkingów w Śródmieściu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Katowice mają raport na temat parkingów w centrum miasta. Wnioski? Ponad połowa pojazdów parkujących na parkingach zarządzanych przez MZUiM jest spoza Katowic, a wskaźnik rotacji samochodów w Strefie Kultury wynosi zaledwie 1,77 – co oznacza, że kierowcy zostawiają tu auta na cały dzień. Badanie poprzedza duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Katowicach: plan jest taki, aby opłaty za postój wprowadzić w Strefie Kultury, a być może również w Koszutce oraz zróżnicować stawki dla mieszkańców i przyjezdnych. Ci drudzy zapłacą więcej

Raport na temat parkingów w Katowicach

Katowice ujawniły wyniki badań dotyczących parkowania w Śródmieściu. Badanie poprzedza zmiany w strefie płatnego parkowania, które planuje wprowadzić miasto. Docelowo postój w SPP ma być tańszy dla mieszkańców i droższy do przyjezdnych, a dodatkowo strefa ma zostać poszerzona o Strefę Kultury, a być może również Koszutkę.

- Jesienią 2018 roku obiecałem mieszkańcom zmianę polityki parkingowej. Zobowiązałem się do wprowadzenia podwyżek cen w Strefie Płatnego Parkowania przy jednoczesnym zapewnieniu zniżek dla mieszkańców Katowic, którzy odprowadzają tutaj podatki – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic i tłumaczy:

- Codziennie do Katowic przyjeżdża 120 tys. osób do pracy – z czego wielu samochodami. Aby naszą politykę parkingową dopasować do potrzeb mieszkańców, a jednocześnie wpisać ją w nasze inne działania w obszarze budowania transportu zrównoważonego poleciłem wykonanie kompleksowych badań parkowania – dodaje Krupa.

Badania przeprowadziła firma Stadtraum Polska Sp. z o.o. z Poznania w październiku ubiegłego roku (w dni powszednie w godzinach od 6. do 8.) na terenie Śródmieścia - obszar badań ograniczony był od północy ulicami Oblatów i Katowicką, od wschodu ulicami Dobrowolskiego, Roździeńskiego, Bogucicką, 1 Maja i Murckowską, od południa autostradą A4 o od zachodu linią kolejową nr 139 oraz ulicami Goeppert – Mayer, Grundmanna i Stęslickiego. Dodatkowo badania objęły również ulice Wita Stwosza i Ceglaną.

Obszar objęty badaniem:

- Metoda badań polegała na automatycznym sczytywaniu co godzinę numerów rejestracyjnych zaparkowanych pojazdów, natomiast analizy przeprowadzone zostały z podziałem na pojazdy z rejestracją SK (tj. z Katowic) i nie SK (spoza Katowic) – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice.

Wyniki badań? Aż 11 proc. pojazdów parkuje w Śródmieściu Katowic w miejscach niedozwolonych

Co wynika z badań? Okazało się, że w Śródmieściu jest aż 27 698 miejsc parkingowych, w tym 43 proc. (około 12 tys.) pozostaje w zarządzie Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów (to MZUiM odpowiada za strefę płatnego parkowania). Natomiast liczba samochodów parkujących w analizowanym obszarze wyniosła ogółem 30 908 (w tym samochody z Katowic stanowiły 43%, a 57% spoza miasta).

- Największa ilość jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje w przedziale godzinowym od 12.00 do 13.00 i wynosi 13 224 pojazdy, co stanowi ok. 111 proc. pojemności parkingów. Tym samym 11 proc. pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W tym przedziale czasowym aż 64 proc. zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowice – wyliczają katowiccy urzędnicy.

Zobacz koniecznie

Na parkingach zarządzanych przez MZUIM wskaźnik wykorzystania powierzchni parkingowej wyniósł 87,8 proc., ale też był różny w różnych częściach Katowic:

  • część Os. Paderewskiego na wschód od ul. Granicznej - 110%,
  • Koszutka - 107%
  • obszar ul. Ceglanej i Witosa – 41%

W Strefie Kultury kierowcy parkują na cały dzień

Ciekawie prezentują się dane dotyczące średniego czasu parkowania na parkingach MZUiM. Okazuje się, że aż 47 proc. kierowców zostawiało na nich auta na 3 godziny i dłużej (w tym 61,3 proc. rejestracji spoza Katowic). Są też dane o zajętości miejsc parkingowych, tu wskaźnik wynosi 2,59 pojazdu na jedno miejsce. Im wskaźnik jest niższy, tym dłużej trwa parkowanie, a rotacja samochodów jest mniejsza.

I tak największa rotacja jest w Koszutce 5,45, a najmniejsza w rejonie Ceglanej i Wita Stwosza (1,43), z kolei w Strefie Kultury wynosi zaledwie 1,77.

- Dane parkowania w Strefie Kultury jasno pokazują, że wiele osób wykorzystuje to miejsce jako darmowy, całodzienny parking, wykorzystywany przy dojeżdżaniu do pracy. Największa ilość jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje tu w przedziale godzinowym od 15.00 do 16.00 i wynosi 895 pojazdy, co stanowi ok. 144 proc. pojemności parkingów, zatem ok. 44 proc. pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W okresie tym aż 84% zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowic – podkreśla naczelnik Bogusław Lowak.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera