Były szumne zapowiedzi, kolorowe wizualizacje... I to by było na tyle. Katowice są miastem wizualizacji. Zobaczcie tylko ile z tych projektów nie doczekało się realizacji. A szkoda.

Ile było planów, zapowiedzi, projektów. Praktycznie nie ma roku, aby w Katowicach nie mówiono głośno o kolejnej wielkiej inwestycji. Jednak jak to z planami bywa, nie wszystkie są realizowane. Doskonale o tym wiedzą o tym dziennikarze zapraszani na kolejne konferencje prasowe, ale także mieszkańcy karmieni informacjami o kolejnych planowanych super budynkach.

Mikołowska Office Center, Rank Tower Center, Rondo Towers, Roździeńskiego Tower, Silesia Towers, Jupiter Plaza...

No naprawdę, wymieniać możemy bez końca. Niestety, o ile projekty w miarę szybko powstawały na papierze i ogłaszano ich powstanie w blaskach fleszy, to realizacji nie doczekaliśmy się do teraz. Co ciekawe, niektóre doczekały się nowych projektów.

A szkoda, bo architekci nie raz udowadniali, że mają naprawdę ciekawe propozycje, aby uzupełnić przestrzeń w wybranym miejscu Katowic.

ZOBACZCIE WIZUALIZACJE I EFEKTY REALIZACJI
Zobacz galerię

Niewątpliwie niezrealizowane budynki wpisywałyby się w charakter Katowic, które przecież w historii już wyznaczało trendy w architekturze. Nie jest to żaden żart. W epoce podboju kosmosu (lata 50-70) nie było w Polsce miasta o tak pozaziemskich horyzontach jak Katowice. Miasto nie wychowywało astronautów, a górników przodowych, ale miało wybitnych architektów, dzięki którym było w stanie intelektualnie podążać za najważniejszymi impulsami cywilizacyjnymi na świecie.

Stąd rozpoznawalny Spodek, Ośrodka Postępu Technicznego, kino Kosmos czy Kukurydze na osiedlu Tysiąclecia.

Na szczęście nie jest tak, że w Katowicach nic ciekawego się nie buduje. Miasto nie stoi w miejscu. Doskonałym przykładem oryginalnej architektury jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Czy w kolejnych latach doczekamy się nowych budowli? Może doczekamy się, że któraś z wizualizacji, które prezentujemy w galerii zdjęć zostanie zrealizowana. A jest ich dużo. Nieprzypadkowo mówi się, że Katowice to również miasto wizualizacji. Na nich wygląda pięknie. Jak europejska stolica. Czas aby za wizualizacjami nadążała rzeczywistość.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień