Katowice. Od 1 lipca wzrośnie opłata śmieciowa. To kolejna podwyżka planowana w Katowicach. Drożej będzie też za wodę i mieszkania komunalne

LOTA
Od 1 lipca wzrośnie opłata śmieciowa w Katowicach
Od 1 lipca wzrośnie opłata śmieciowa w Katowicach Fot. Marzena Bugala
Udostępnij:
Od 1 lipca wzrośnie opłata śmieciowa w Katowicach. To jedna z kilku tegorocznych podwyżek planowanych w stolicy aglomeracji śląskiej. Katowiczanie więcej zapłacą również za wodę, poza tym wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych.

Od 1 lipca wzrośnie opłata śmieciowa w Katowicach

Od 1 lipca wzrosną opłaty za odbiór odpadów segregowanych w Katowicach. Nowa stawka to 26,30 zł miesięcznie za jednego mieszkańca – natomiast obecnie katowiczanie płacą 21,30 zł.

– Przez ostatnie dwa lata stawki za odbiór odpadów utrzymywane były na stałym poziomie. Niestety, ze względu na niezależne od nas czynniki zewnętrzne związane ze znaczącym wzrostem kosztów, nie jest to już dłużej możliwe – przyznał Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Powody wzrostu opłat to – jak wyliczają katowiccy urzędnicy - wzrost kosztów bieżących, wysokie wymogi recyklingowe narzucone przez przepisy Unii Europejskiej, podwyższenie stawek tzw. opłaty marszałkowskiej, a także nowe przepisy i regulacje dotyczące m.in. elektromobilności.

– Przepisy mówią o tym, że opłaty za odbiór śmieci mogą być wykorzystywane tylko i wyłącznie na ten cel, a system musi się bilansować. W praktyce oznacza to, że koszty usługi odbioru i zagospodarowania odpadów (SGOK) muszą być pokryte w całości z opłaty wnoszonej przez mieszkańców. Szukając najlepszego rozwiązania ogłosiliśmy przetarg na firmę, która będzie odpowiadała za gospodarowanie odpadami. Jedyną ofertę złożyła spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, czyli dotychczasowy operator – przypomina Sobula.

Dodaje jednak, że zaproponowana nowa stawka – 26,30 zł – jest „niższa niż się spodziewaliśmy i wciąż plasuje Katowice w gronie miast z najniższymi stawkami miesięcznymi”.

Nie przeocz

Kolejna podwyżka, która uderzy w katowiczan. Więcej zapłacą za wodę, wzrosną też czynsze w mieszkaniach komunalnych

Dla katowiczan to raczej marna pociecha, bo to niejedyna podwyżka, która dotknie ich w tym roku. Niemal pewne jest, że wyższe będą również opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków, nie wiadomo jednak o ile, bo Katowickie Wodociągi wciąż nie wydały w sprawie oficjalnego komunikatu.

Potwierdzony jest natomiast wzrost czynszów w mieszkaniach komunalnych, o czym poinformowało w piątek miasto.

– Udało się nam przed długi czas utrzymać stawki w lokalach komunalnych na dotychczasowym, bardzo niskim poziomie. Ostatnia zmiana opłat miała miejsce w 2016 roku. Od tego czasu znacząco wzrosły koszty związane z utrzymaniem budynków, a wpływy rekompensowały już jedynie 71 proc. wydatków na remonty i ich bieżące utrzymanie – przyznał Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. Poza tym podwyżka argumentowana jest również wzrostem kosztów energii i płacy minimalnej.

Nowa stawka bazowa, uwzględniana przy wyliczeniu stawki ostatecznej, została podwyższona do 3 zł za metr kwadratowy.

- Do tej pory obowiązywały dwie stawki, uzależnione m.in. od rozmiaru lokalu, jego położenia, ogólnego stanu budynku, dostępności do windy, etc. Teraz zaproponowano jedną, uśrednioną stawkę dla całego zasobu lokalowego w mieście. Jej wysokość została obliczona na bazie średniej z obecnych stawek i zaokrąglona do pełnej kwoty Stawka ta jest wyjściową przy wyliczeniu stawki ostatecznej za m2 lokalu mieszkalnego, uwzględniającej wskazane w załączniku do zarządzenia czynniki jej różnicowania - tłumaczą katowiccy urzędnicy.

Jak wynika z przedstawionej przez katowicki magistrat symulacji, podwyżka czynszu w zależności od powierzchni mieszkania, ale też zwyżek i zniżek, dla poszczególnych lokali wyniesie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
emerytka

Szkoda, że nikt nie pisze o znacznie gorszej, śmieciowej zmianie, którą uchwaliła w Katowicach rada miasta 4 lutego br.Zapraszam na Brynów, kubły przepełnione, nie są wywożone od 2 miesięcy. Śmieciarze wywiozą tylko te, które mieszkańcy sami wystawią w dniu wywozu na chodnik, tylko nasze ADM-y nic o tym nie wiedzą, to raz. Dwa, przy obowiązujacej segregacji jest 5 różnych kubłów, każdy wywożony 2 razy w miesiącu i wg. grafiku każdy innego dnia. A to oznacza, że przez 10 dni w miesiącu mamy pilnować śmieciarzy! Pani z UM na moje argumenty, co mają robić emeryci i niepełnosprawni przy ślepej uliczce z wąskimi chodnikami stwierdziła, że mamy sobie kogoś wynająć. Na moje pytanie, za co wobec tego płacimy stwierdziła, że opłata jest obowiązkowa. Śmieciarze śmieją się nam w nos. Czy radni w ogóle myślą, uchwalając tak bzdurne przepisy i jeszcze podnosząc ceny za usługi, w których znaczną część pracy zwala się na płatnika?

PS. Nasze kubły są tuż przy płocie, jak będą na chodniku, nikt z wózkiem nie przejedzie...

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie