Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Polska Grupa Górnicza S.A. i Uniwersytet Ekonomiczny podpisały porozumienie o współpracy

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiał prasowy
Polska Grupa Górnicza S.A. i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach podpisały porozumienie o współpracy, które jest formalnym przypieczętowaniem dotychczasowych działań oraz zobowiązaniem do przyszłych inicjatyw. – Niezmiernie cieszę się, że w ten sposób potwierdzamy bliską współpracę specjalistów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z działającą na Górnym Śląsku największą spółką węglową Unii Europejskiej. Nadajemy tej współpracy trwałe ramy – podkreśla Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Polska Grupa Górnicza S.A. i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach nadały już oficjalną formę swojej współpracy, z którą wiążą ogromne nadzieje w zakresie naukowym i badawczym. Oba podmioty przypieczętowały ten fakt w czwartek, 29 września 2022 roku w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej, gdzie doszło do podpisania między nimi porozumienia. Dokument ma być też zobowiązaniem do dalszego współdziałania na rzecz rozwoju zarówno uczelni, jak i spółki górniczej.

Oba podmioty współpracują nie od dzisiaj

Oba podmioty przyznają, że podpisanie porozumienia o współpracy ma charakter formalny, bowiem Polska Grupa Górnicza S.A. i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach już od dawna współdziałają ze sobą, bazując zarówno na naukowych oraz badawczych możliwościach specjalistów, jak też doświadczeniach wykwalifikowanej kadry górniczej. Jak informuje Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego, uczelnia ma już za sobą opracowanie dla Polskiej Grupy Górniczej dokumentów strategicznych, takich jak „Strategia sponsoringowa” czy „Strategia społecznej odpowiedzialności biznesu”. Spółce górniczej zostały też przedstawione zróżnicowane analizy, a wśród nich między innymi ocena marki w mediach, analiza kategorii rynkowej wartości majątku, a także analiza efektywności utworzenia centralnych magazynów. – Naukowcy prowadzili też warsztaty szkoleniowe i sporządzali specjalistyczne raporty finansowe oraz audyty – informuje Marek Kiczka.

Dotychczasową wzajemną współpracę pomiędzy oba podmiotami potwierdza Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej. – Niezmiernie cieszę się, że w ten sposób potwierdzamy bliską współpracę specjalistów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z działającą na Górnym Śląsku największą spółką węglową Unii Europejskiej. Nadajemy tej współpracy trwałe ramy – podkreśla Tomasz Rogala.

Porozumienie jest zobowiązaniem do dalszej współpracy

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zaznacza, że oba podmioty wiążą nadzieje co do przyszłych działań, jakie uczelnia wraz ze spółką górniczą będą wspólnie realizować na mocy podpisanego porozumienia. Zauważa, że dzięki podejmowanym inicjatywom uniwersytet będzie miał więcej okazji do wykorzystania swojego potencjału naukowego i badawczego. – Podpisanie tego porozumienia jest formalnym przypieczętowaniem dotychczasowej, ale też zobowiązaniem do dalszej współpracy pomiędzy największą spółką górniczą w kraju, a najstarszą uczelnią ekonomiczną na Górnym Śląsku. Pozwoli na dalsze efektywne wykorzystanie potencjału naukowego i badawczego ekspertów, a korzystając z bliskiego sąsiedztwa obu partnerów szybko reagować na zgłaszane potrzeby pracowników spółki w dobie intensywnie zmieniających się warunków występujących w otoczeniu społeczno-gospodarczym – mówi prof. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

O tym, jak istotna dla górnictwa stała się wiedza ekspercka oraz analizy specjalistyczne wspomina także Tomasz Rogala z Polskiej Grupy Górniczej. Zauważa on, że ze względu na udział spółki w ważnych zjawiskach gospodarczych istnieje wręcz potrzeba czerpania fachowych informacji ekonomicznych. – Myślę, że zwrot górnictwa ku naukowcom-ekonomistom jest dziś szczególnie symboliczny, ponieważ spółka uczestniczy w kluczowych procesach gospodarczych regionu oraz niesie współodpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo energetyczne w kraju, ale również za bezpieczeństwo wielu tysięcy miejsc pracy. Dlatego nieocenioną wartość ma dla nas możliwość skorzystania ze współczesnej wiedzy eksperckiej w ekonomii – zaznacza Tomasz Rogala.

Korzyści ze współpracy mogą być wielowymiarowe

Zarówno Uniwersytet Ekonomiczny jak i Polska Grupa Górnicza wskazują zgodnie na wiele korzyści, jakie mogą być efektem podjętej przez nich współpracy. Uczelnia podkreśla, że dzięki wspólnie podejmowanym działaniom jej studenci oraz kadra naukowa będą mieć jeszcze więcej możliwości do rozwoju i prowadzenia badań. Ponadto, pojawią się kolejne okazje do odbywania praktyk, a co za tym idzie – zdobywania przez studentów doświadczenia u boku fachowców, a może też w przyszłości uzyskania miejsc pracy. – Na tej współpracy zyskują także nasi naukowcy, doktoranci, studenci i absolwenci. Wspólne projekty realizowane z tak ważnym partnerem to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale również nowe obszary do prowadzenia badań. To także doskonałe miejsce do odbycia praktyki, stażu czy pracy u największego pracodawcy w regionie – mówi prof. Olszak.

Z kolei Tomasz Rogala zwraca uwagę na znaczenie wiedzy eksperckiej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym. – Mam poczucie, że w dobie szalonych wprost wyzwań, jakie niesie unijna transformacja klimatyczno-energetyczna w warunkach katastrofalnego wręcz kryzysu, jakiego doświadczamy po wybuchu wojny w Europie, powinniśmy pilnie przysłuchiwać się tym, którzy posługują się w obliczeniach metodami naukowymi i operują myśleniem krytycznym, a nie życzeniowym. Mówiąc potocznie „liczby nie kłamią” i wiele wskazuje, iż umiejętność zrozumienia tego faktu może wkrótce zadecydować o pomyślności i bezpieczeństwie milionów ludzi – mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera