Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice rozszerzą nocną prohibicję o trzy dzielnice. Ruszają konsultacje społeczne

LOTA
Nocna prohibicja w śródmieściu Katowic obowiązuje od 2018 czerwca 2018 roku.
Nocna prohibicja w śródmieściu Katowic obowiązuje od 2018 czerwca 2018 roku. LOTA
Katowice planują rozszerzyć zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22. Nocna prohibicja, poza śródmieściem, miałaby obowiązywać również w Szopienicach, Załężu i Burowcu. Miasto właśnie ogłosiło konsultacje społeczne w tej sprawie.

Katowice planują rozszerzyć nocną prohibicję

Szopienice, Załęże i Burowiec będą prawdopodobnie kolejnymi, po śródmieściu Katowic, dzielnicami w których zostanie wprowadzona nocna prohibicja, czyli zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Tak, jak w przypadku śródmieścia, zakaz obowiązywałby sklepy i stacje benzynowe, ale nie dotyczyłby pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogłyby serwować alkohol.

Konsultacje społeczne w tej sprawie rozpoczną się w listopadzie. We wtorek, 29 października prezydent Katowic podpisał zarządzenie w tej sprawie.

- Wprowadzenie prohibicji nocnej w Śródmieściu spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Również statystyki policji i straży miejskiej pokazują, że przestrzeń ta stała się bezpieczniejsza, służby notują mniej zgłoszeń w zakresie uciążliwych wykroczeń – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Nocna prohibicja w śródmieściu Katowic obowiązuje od ponad roku

Przypomnijmy, że uchwała w sprawie nocnej prohibicji w śródmieściu Katowic weszła w życie pod koniec czerwca 2018. Zgodnie z jej zapisami zakaz sprzedaży alkoholu w centrum miasta obowiązuje między godz. 22. a 6. Mimo początkowych obaw i kilku protestów, przepis dość szybko się przyjął, a mieszkańcy przywykli.

PISALIŚMY:
Nocna prohibicja obowiązuje w centrum Katowic. Alkoholu w sklepach nie kupimy
Nocna prohibicja w Katowicach będzie rozszerzona o kolejne dzielnice?

Okazało się również, że zakaz przyniósł wymierne efekty: zmalała liczba osób odwożonych ze Śródmieścia do Izby Wytrzeźwień (w okresie od stycznia do czerwca 2018 było ich 121, a w analogicznym okresie tego roku – 93), ale też liczba interwencji policji, zwłaszcza przy nocnych sklepach, gdzie regularnie dochodziło do zakłócania ciszy nocnej, bójek i pobić. Co istotne, część nocnych sklepów, jak na przykład ten od lat działający na Mariackiej, została zamkniętych.

Zobaczcie koniecznie

Decyzja o rozszerzeniu nocnej prohibicji w rękach mieszkańców

– Po dobrych doświadczeniach ze Śródmieścia mieszkańcy innych dzielnic również zainteresowali się tym tematem. Najczęściej w tej sprawie rozmawiałem z mieszkańcami Burowca, Szopienic i Załęża. Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Dlatego zdecydowałem, by temat prohibicji skonsultować z mieszkańcami. Ich stanowisko będzie dla nas kluczowe w zakresie podjęcia decyzji w tej sprawie – zapowiada prezydent Marcin Krupa.

Na kolejnych planszach - konkretne miasta. Policzyliśmy, ile pieniędzy przepijają rocznie mieszkańcy 14 miast z woj. śląskiego. Wartość sprzedanego w 2018 roku alkoholu, zarówno w sklepach, jak i w lokalach, podzieliliśmy przez liczbę dorosłych mieszkańców - tyle średnio wydała na alkohol w 2018 roku jedna osoba, która skończyła 18 lat. Oczywiście, może być tak, że w jednym mieście pije się mniej alkoholi, ale droższych, a w innych - więcej tanich. Dlatego podajemy też wartość sprzedanego w danym mieście w zeszłym roku piwa i alkoholu mocnego, a także liczbę mieszkańców, na którą przypada jeden sklep lub bar z koncesją.

Pijane i trzeźwe miasta. Ile wydajemy na alkohol? Dane z woj...

Konsultacje rozpoczną się w listopadzie. W tym samym czasie w Burowcu, Załężu i Szopienicach odbędą się otwarte dla mieszkańców spotkania w tej sprawie.

- Będą miały na celu omówienie istniejącego problemu związanego ze spożywaniem alkoholu wbrew przepisom prawa na terenie dzielnic i zdiagnozowania miejsc szczególnie uciążliwych, gdzie ten problem występuje – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. - Mieszkańcy za pomocą ankiety – zarówno tej rozdawanej na spotkaniach, jak i w wersji elektronicznej, będą mogli się opowiedzieć, czy chcą wprowadzenia nocnej prohibicji – dodaje naczelnik.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera